HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Na Slovensku nie je na mobiloch dominantný Android

Prieskumy trhu
5

Pravidelne nás Google aj iné medzinárodné spoločnosti informujú o vývoji predaja nových mobilných telefónov alebo o podieloch jednotlivých operačných systémov. Väčšinou sa tieto dáta získavajú na základe predaja nových telefónov alebo na základe dátovej prevádzky  alebo iných interaktívnych služieb, ktoré vyžadujú dátové pripojenie. Ale je to skutočne odzrkadlenie reálneho používania mobilov? Mobilný telefón je jednoznačne fenoménom posledných 20 rokov, ale nie každý využíva dátové služby, nie každý je členom veľkej Google rodiny.

Pozrime sa na to z inej strany, zo strany Big data a populačnej analytiky... ale presnejšie. Keďže sa pozrieme na anonymizovanú vzorku viac ako 2,7 mil. Slovákov bez ohľadu na to či využívajú mobilné dáta alebo bez ohľadu na iné socio-demografické parametre.

Android je víťazom, ale ...

na Slovensku je stále v prevádzke ešte viacej mobilných telefónov s uzatvoreným operačným systémom alebo iným špecifickým riešením, inak povedané „non-smart mobilov“. Práve tu sa prejavuje rozdiel medzi štatistikami, ktoré neberú do úvahy možno starších ľudí, ktorí „neinternetujú s mobilom“ a reálnym stavom používania mobilov na Slovensku.


Zdroj: Market Locator, február 2017, vzorka 2,7 mil.

Symbian, obľúbený operačný systém legendárnych Nokii, dokonca predbieha Windows mobile, ktorému sa nedarí ukrojiť svoj kus koláča na slovenskom mobilnom trhu.

Zaujímavý pohľad cez jednotlivé kraje Slovenska

V bratislavskom kraji sa nachádza takmer 18% všetkých mobilov a je tu aj najvyšší podiel iPhonov, to asi nie je nič prekvapivé. Ale fakt, že mobilné telefóny s operačným systémom Android sa tešia najväčšej obľube v prešovskom kraji, kde aj napriek menšiemu počtu mobilných užívateľov sa nachádza absolútne najviac „Androidov“, je už menej očakávaný.


Zdroj: Market Locator, február 2017, vzorka 2,7 mil.

Najväčší sťahovači, ktorí stiahnu prostredníctvom mobilného pripojenia viac ako 1 GB dát mesačne žijú predovšetkým v krajských mestách – Bratislava, Nitra, Žilina, Banská Bystrica a Košice.


Zdroj: Market Locator, február 2017, vzorka 2,7 mil.

Komentár bol spracovaný na základe populačnej analytiky najnovšej generácie Market Locatora, na vzorke 2,7 mil. ľudí, ktorí poskytli súhlas k spracovaniu údajov. Big Data prezentujú výhradne anonymizované štatistické údaje napočítané zo zvyškových telekomunikačných dát, uchovávané priamo u operátora.  

Zobrazit Galériu

Market Locator

Všetky autorove články
Android smartfon

5 komentárov

MS reakcia na: Na Slovensku nie je na mobiloch dominantný Android

10.3.2017 11:03
"Symbian, obľúbený operačný systém legendárnych Nokii, dokonca predbieha Windows mobile, ktorému sa nedarí ukrojiť svoj kus koláča na slovenskom mobilnom trhu." - to je ale dosledok toho, ze SK operatori nemaju vo svojej ponuke skoro ziadne MT s OS WIN.... ! urcite lepsie volba ako android, samozrejme ak niekto nemá na iOS
Reagovať

RE: MS reakcia na: MS

11.3.2017 07:03
OS WIN To je ten posledny os, co by som si vybral. Vsetkemu ostatnemu by som skor dal prednost.
Reagovať

RE: RE: MS reakcia na: RE: MS

13.3.2017 07:03
Užívam iOS, OS WIN a android... presne v tomto poradí... a ono hlavne záleží na akom zariadení... jablko je jednoznačne top... =o) vyladený soft pre konkrétne zariadenie...
Reagovať

RE: RE: MS reakcia na: RE: MS

11.3.2017 09:03
Ked si si ho nevybral, tak nevies o com to je. Samozrejme, ak chces mobil na hranie, tak Android, ale mobil je pre mna hlavne na telefonovanie, kalendar, pocasie, kontakty, poznamky, internet.
Reagovať

RE: RE: RE: MS reakcia na: RE: RE: MS

4.4.2017 00:04
uz len zostava otazka ze co je narocnejsie. ci ten tvoj internet alebo hry...

Pridať komentár