SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Nabíjanie elektromobilov už za 5 minút by sa vďaka NASA mohlo stať realitou

Technológie
0

Nabíjanie elektromobilov nie je dostatočne rýchle pre vodičov, ktorí sú zvyknutí tankovať do nádrže kvapalné palivo. Dokonca aj superchargery Tesly potrebujú 40 minút na nabitie bežnej batérie na 80 percent kapacity. Existujú aj o niečo rýchlejšie nabíjačky, napríklad tohtoročný model Hyundai Ioniq 5 sa dokáže nabiť z 10 na 80 percent za 18 minút pri použití 350 kW DC nabíjačky. No aj 18 minút je dlhý čas na to, aby ste sa zdržiavali na nabíjacej stanici.

Vďaka NASA môže mať svet čoskoro prístup k nabíjačkám, ktoré dokážu nabiť elektrické vozidlo už za päť minút. Jedna z najväčších prekážok rýchleho nabíjania je teplota. Podľa NASA na to, aby sa elektromobil nabil za päť minút, musí nabíjačka dodať elektrický prúd 1400 ampérov. Na porovnanie, najrýchlejšie nabíjačky, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii, dosahujú maximálne okolo 520 ampérov.

Viac ampérov však znamená viac tepla. Technológia NASA bola vyvinutá na použitie vo vesmíre, kde veľké teplotné rozdiely vyžadujú masívne schopnosti prenosu tepla. Experiment na preukázanie novej technológie s názvom Flow Boiling and Condensation Experiment (FBCE) sa uskutočnil na Medzinárodnej vesmírnej stanici. FBCE sa skladá z niekoľkých modulov; jeden z nich sa nazýva Flow Boiling Module (FBM).

Predplatné NEXTECH 2021

Keď chladiaca kvapalina vo vnútri FBM začne vrieť, vytvorené bubliny ťahajú kvapalinu z vnútornej časti prietokového kanála k jeho stenám. Proces „efektívne prenáša teplo využitím nižšej teploty kvapaliny a následnej zmeny skupenstva z kvapaliny na paru“. Táto technika bola nazvaná „podchladený prietokový var“ (subcooled flow boiling).

Podľa vyjadrenia tímu táto technika umožňuje dodávať 4,6-násobok prúdu v porovnaní s najrýchlejšími dostupnými nabíjačkami elektromobilov na trhu – až 2400 ampérov, čo je viac než dosť na dosiahnutie päťminútového nabíjania. Vyhliadka na rýchle nabitie elektromobilu je určite lákavá, ale tak ako pri väčšine špičkových technológií chvíľu potrvá, kým bude takéto nabíjanie široko dostupné.

Zdroj: motortrend.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať