
Traumatické spomienky by sa mohli dať vymazať počas spánku
Nová štúdia naznačuje, že prehrávanie zvukov ľuďom počas spánku im môže pomôcť zabudnúť na konkrétne spomienky. Podľa výskumníkov by sa metóda jedného dňa mohla rozvinúť do techniky, ktorá pomôže bojovať s traumatickými spomienkami. Predchádzajúce výskumy ukázali, že prehrávanie zvukových signálov počas spánku sa dá použiť na posilnenie špecifických spomienok.
Nová štúdia je však prvá, ktorá poskytuje presvedčivé dôkazy, že táto technika môže pomôcť ľuďom aj zabudnúť. Ľudia, ktorí zažili nejakú traumu, môžu trpieť širokou škálou úzkostných symptómov pre ich spomienky na tieto udalosti. Nový objav by mohol pripraviť cestu k inovatívnym technikám na oslabenie spomienok, ktoré by sa dali použiť spolu s existujúcimi terapiami. V štúdii bolo 29 ľudí požiadaných, aby sa naučili dvojice prekrývajúcich sa slov zahŕňajúcich každodenné predmety, názvy miest a mená slávnych ľudí.
Predchádzajúci výskum zistil, že učenie sa páru slov a prehrávanie zvuku spojeného s týmto párom počas spánku zlepšilo zapamätanie dvojice slov po prebudení. No tentoraz, keď sa dvojice slov prekrývali a účastníkom sa prehral zvuk jedného zo slov, zistili zvýšené zapamätanie pre jedno slovo z páru, ale zníženie pre druhé.
Vedci tvrdia, že to naznačuje, že možno spôsobiť selektívne zabúdanie prehrávaním súvisiacich zvukov počas spánku. Hoci presné mechanizmy, ktoré sú v hre, zostávajú nejasné, zdá sa, že počas spánku sú dôležité spojenia posilnené a nedôležité vyradené. Tento výskum poukazuje na možnosť, že tento proces by mohol byť zmanipulovaný tak, aby spánok mohol pomôcť oslabiť bolestivé spomienky.
Zdroj: metro.co.uk.