Traumatické spomienky by sa mohli dať vymazať počas spánku

0

Nová štúdia naznačuje, že prehrávanie zvukov ľuďom počas spánku im môže pomôcť zabudnúť na konkrétne spomienky. Podľa výskumníkov by sa metóda jedného dňa mohla rozvinúť do techniky, ktorá pomôže bojovať s traumatickými spomienkami. Predchádzajúce výskumy ukázali, že prehrávanie zvukových signálov počas spánku sa dá použiť na posilnenie špecifických spomienok.

Nová štúdia je však prvá, ktorá poskytuje presvedčivé dôkazy, že táto technika ​​môže pomôcť ľuďom aj zabudnúť. Ľudia, ktorí zažili nejakú traumu, môžu trpieť širokou škálou úzkostných symptómov pre ich spomienky na tieto udalosti. Nový objav by mohol pripraviť cestu k inovatívnym technikám na oslabenie spomienok, ktoré by sa dali použiť spolu s existujúcimi terapiami. V štúdii bolo 29 ľudí požiadaných, aby sa naučili dvojice prekrývajúcich sa slov zahŕňajúcich každodenné predmety, názvy miest a mená slávnych ľudí.

Predchádzajúci výskum zistil, že učenie sa páru slov a prehrávanie zvuku spojeného s týmto párom počas spánku zlepšilo zapamätanie dvojice slov po prebudení. No tentoraz, keď sa dvojice slov prekrývali a účastníkom sa prehral zvuk jedného zo slov, zistili zvýšené zapamätanie pre jedno slovo z páru, ale zníženie pre druhé.

Vedci tvrdia, že to naznačuje, že možno spôsobiť selektívne zabúdanie prehrávaním súvisiacich zvukov počas spánku. Hoci presné mechanizmy, ktoré sú v hre, zostávajú nejasné, zdá sa, že počas spánku sú dôležité spojenia posilnené a nedôležité vyradené. Tento výskum poukazuje na možnosť, že tento proces by mohol byť zmanipulovaný tak, aby spánok mohol pomôcť oslabiť bolestivé spomienky.

Zdroj: metro.co.uk.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať