SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Nahradia ohňostroje svetelné šou s dronmi?

Technológie
0

V nedeľu večer navštívilo hrad Windsor 22 000 ľudí, aby si pozreli korunovačný koncert na počesť kráľa Karola III. Podujatie sa vysielalo z 11 rôznych miest v Spojenom kráľovstve vrátane Eden Project v Cornwalle a Piccadilly Gardens v Manchestri. Na každom z týchto miest bolo možné vidieť svetelné drony, ktorým nočná obloha poskytla dokonalé plátno. Na oblohe sa objavilo viac ako 1000 dronov, ktoré vytvárali rôzne obrazy – od včiel až po veľryby. A možno by vás zaujímalo, ako vlastne funguje svetelná šou dronov.

Nie je to tak, že sa 1000 pilotov dronov dohodne, aby spolu vytvorili choreografiu pohybu dronov. V skutočnosti sú drony ovládané jedným počítačom tak, aby vytvárali požadované formácie a dal sa napodobniť takmer akýkoľvek obraz alebo efekt. Nie je to však jednoduchá úloha. Najprv musí dizajnér vymyslieť storyboard svetelnej šou a rozhodnúť, aké vizuálne efekty sa použijú. Pomocou špecializovaného softvéru potom musí storyboard previesť do animovaného letového plánu pre každý jednotlivý dron. Tieto animácie sa dajú nastaviť na hudbu, takže keď drony vzlietnu na oblohu, robia to v rytme hudby.

Ovládajú sa rádiovými signálmi vysielanými zo zeme a v jednom okamihu môže jediná pracovná stanica a operátor ovládať stovky dronov. Drony používané pri svetelných šou nemajú pripojené kamery, bola by to len hmotnosť navyše. Namiesto toho majú jasné LED svetlo, ktoré dokáže meniť farby a vytvárať rôzne svetelné efekty, napríklad blikanie alebo blednutie. Svetelné šou s dronmi sa považujú za ekologickejšie ako ohňostroje a určite spôsobujú menej hluku a svetelného znečistenia. Preto sa čoraz častejšie využívajú na rôznych podujatiach.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Okrem toho sa drony môžu používať opakovane, takže z dlhodobého hľadiska sú nákladovo efektívnejšie. Pri svetelných šou s dronmi nehrozí riziko vzniku požiarov, sú menej rušivé pre zvieratá, ktoré často vystraší hluk spôsobený ohňostrojmi, a neuvoľňujú sa pri nich chemikálie, ktoré môžu znečistiť pôdu, vodu a ovzdušie. Drony sa môžu použiť na stovky predstavení, než ich bude treba vymeniť, preto sa označujú ako „ekologické ohňostroje“. Fungujú takmer nehlučne, takže neprehlušia sprievodnú hudbu.

A aké sú nevýhody svetelných šou s dronmi? Tá hlavná je, samozrejme, cena. Priemerný dron stojí približne 500 dolárov a počet dronov, ktoré by ste potrebovali, sa môže pohybovať od 50 do 200 alebo dokonca viac. Svetelnú šou s dronmi teda nemôžete len tak usporiadať v záhrade. Okrem toho na programovanie a riadenie dronov potrebujete špecializovaný tím ľudí. Drony sú tiež závislé od batérie, ktorú môžu ovplyvniť nízke teploty, pričom väčšina vydrží 15 až 30 minút.  

Zdroj: digitalcameraworld.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať