PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Najmenšiu anténu na svete vyrobili z DNA

5

Najmenšia anténa, aká bola kedy zhotovená, má iba päť nanometrov. Na rozdiel od jej oveľa väčších náprotivkov táto miniatúrna vec nie je vyrobená na prenos rádiových vĺn, ale na odhaľovanie tajomstiev neustále sa meniacich proteínov. Nanoanténa je vyrobená z DNA, molekúl nesúcich genetické inštrukcie, ktoré sú približne 20 000-krát tenšie ako ľudský vlas. Je fluorescenčná, čo znamená, že využíva svetelné signály na zaznamenávanie a hlásenie informácií. A tieto svetelné signály sa dajú použiť na štúdium pohybu a zmien proteínov v reálnom čase.

Jej prijímacia časť sa používa aj na snímanie molekulárneho povrchu študovaného proteínu. Výsledkom je zreteľný signál, keď proteín plní svoju biologickú funkciu. Fluorescenčná nanoanténa prijíma svetlo v jednej farbe alebo vlnovej dĺžke a v závislosti od pohybu proteínu, ktorý sníma, potom vysiela späť svetlo v inej farbe. Úlohou antény je konkrétne merať štrukturálne zmeny v proteínoch v priebehu času.

Proteíny sú veľké, komplexné molekuly, ktoré v tele plnia najrôznejšie dôležité úlohy – od podpory imunitného systému až po reguláciu funkcie orgánov. Pri plnení svojich úloh proteíny neustále menia svoju štruktúru, prechádzajú zo stavu do stavu vo veľmi zložitom procese, ktorý vedci nazývajú dynamika proteínov. Zatiaľ však chýbali dobré nástroje na sledovanie tejto dynamiky proteínov v akcii. Najnovšia technológia syntézy DNA dokáže vytvárať na mieru nanoštruktúry s rôznou dĺžkou a ohybnosťou, optimalizované tak, aby plnili požadované funkcie.

Jedna z výhod, ktorú má táto supermalá anténa DNA oproti iným analytickým technikám, je v tom, že dokáže zachytiť veľmi krátko trvajúce stavy bielkovín. To podľa výskumníkov znamená, že tu existuje množstvo potenciálnych aplikácií v biochémii aj v nanotechnológiách vo všeobecnosti. Pri skúmaní „univerzálnosti“ svojho návrhu tím úspešne otestoval anténu s tromi rôznymi modelovými proteínmi – streptavidínom, alkalickou fosfatázou a proteínom G.

Výskumníci tvrdia, že nanoantény sa dajú použiť na monitorovanie rozličných biomolekulárnych mechanizmov v reálnom čase vrátane malých a veľkých konformačných zmien. Tím sa teraz snaží vytvoriť komerčný startup, aby technológiu nanoantén mohli prakticky používať aj iní, či už farmaceutické spoločnosti, alebo iné výskumné tímy, napríklad na identifikáciu nových liekov alebo na vývoj nových nanotechnológií. Výskum bol uverejnený v časopise Nature Methods.

Zdroj: sciencealert.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

5 komentárov

Doposiaľ sme žili bez DNA antén reakcia na: Najmenšiu anténu na svete vyrobili z DNA

16.1.2022 21:01
Diabli majú ďalšiu technológiu v rukách.......
Reagovať

RE: musíš si zvyknúť na to, že sa snažia stvoriť kyborga, ktorý pocestuje vesmírom nezničiteľný reakcia na: Doposiaľ sme žili bez DNA antén

18.1.2022 17:01
tu na Slovensku sa snažia stvoriť kyborga, je to projekt v spolupráci s NATO od roku 2004 a verejnosti má byť predstavený v roku 2100, ide o človeka: kyborg jedna, ktorý má v mozgu nano antény, ktoré kooperujú s neurónmi tak, že im dátové centrum a jeho umelá inteligencia zasiela vlnovo vektorovo skladané signály a tak každý neurón môže skladať svoj signál s anténou. týmto spôsobom sa im podarilo už toľko, že pokusný subjekt, muž, ktorého stvorili už počuje v hlave myšlienky ako šepot z antén a rozozná reč. dokonca mu zasielali podľa frojda pudy a teda nahé obrazy a videá samíc a vagín, aby stimulovali mozog. okrem iného sa snažili projekt kyborg jedna vyzradiť a to tak, že mu ponúkli v jeho nanitrónovej sieti milión v bitkoinoch, stačilo nájsť webstránku, ktorú mu v hlave ukázali so žltkastým obrazom (B) bitkoinu a vziať si lup, no on sa nenechal vyzradiť, slúži naďalej len našim Slovákom vrámci slušného správania a kultúrneho života a žije bežný život rádového blbca občana, to mu úplne vyhovuje (: projekt sa takto rozvíja ďalej a môže sa testovať táto nanitrónová sieť. ako vravím, projekt máme tajne od roku 2004, no predstavený bude po úplných vylepšeniach až v roku 2100, keď to bude zastaraná technológia a môže ju mať každý rádový ovčan.
Reagovať

Doposiaľ sme žili bez DNA antén reakcia na: Najmenšiu anténu na svete vyrobili z DNA

16.1.2022 21:01
Diabli majú ďalšiu technológiu v rukách.......
Reagovať

openeyes reakcia na: Najmenšiu anténu na svete vyrobili z DNA

14.1.2022 09:01
podľa mňa veľmi nebezpečné pri dnešnej vedckej komunite bez mravnosti riadenej grantami; nepriamo sa tým oznamuje vlnová podstata štruktúry DNK. A každá anténa môže byť nielen prijímačom ale aj vysielačom, a tak podľa "zadania" modifikovať funkciu DNK.
Reagovať

openeyes reakcia na: Najmenšiu anténu na svete vyrobili z DNA

14.1.2022 09:01
veľmi nebezpečné pri dnešných vedcoch bez mravnosti; nepriamo sa tým oznamuje vlnová podstata štruktúry DNK. A každá anténa môže byť nielen prijímačom ale aj vysielačom, a tak podľa "zadania" modifikovať funkciu DNK.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať