SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Takto by mohla vyzerať doprava v roku 2030

Technológie
5

Či už sa nám to páči, alebo nie, autá bez vodiča prichádzajú. Hoci ešte nejaký čas potrvá, kým dosiahneme úplnú autonómiu na úrovni 6, Tesla a ďalší výrobcovia už zhromažďujú hŕby reálnych údajov generovaných poloautonómnymi autami, ktoré sú na to potrebné. Medzitým konštruktéri sa už pripravujú na budúcnosť bez vodiča a volantu a vytvárajú koncepty, ktoré nanovo definujú auto zvnútra aj zvonku. Tu je niekoľko ukážok toho, čo nás čaká.

Obývacia izba na kolesách
Autá bez vodiča zmenia naše zmýšľanie o vlastníctve vozidla. Taxíky sa pravdepodobne stanú normou pre väčšinu z nás a deti narodené v roku 2022 sa zrejme vôbec nebudú učiť šoférovať. No tí, ktorí budú mať prostriedky, si v nasledujúcom desaťročí určite budú môcť vybrať z niekoľkých luxusných dizajnov obývačiek na kolesách. Futuristický dizajn autonómneho domu na kolesách v týchto dňoch predstavila spoločnosť LG. Hyundai ukázal elektrické SUV Concept Seven, o ktorom hovorí, že je „inovatívnym obytným priestorom na kolesách“ pre budúcnosť. Automobilka Volvo dokonca pred istým časom predstavila koncept spálne na kolesách.

Platformy na prepravu ľudí
Na rozdiel od „škatuľovitých“ autobusov, vlakov a taxíkov, ktoré tvoria chrbticu modernej verejnej dopravy, by budúca mestská doprava mohla byť skôr utilitárnou záležitosťou. No odklon od osobného vlastníctva a efektivita prepojených miest, kde sú dopravné zápchy minulosťou, by mohli dizajnérov doviesť k prekvapivým inováciám. Napríklad Citroën Skate je zaujímavý koncept autonómnej platformy elektrického vozidla, vybavenej rôznymi modulmi v závislosti od aktuálnej úlohy. Hyundai zasa vyvíja inteligentné koleso pre elektromobily typu plug-and-play s možnosťou otáčania o 90 stupňov, ktoré zvýši manévrovateľnosť elektrických vozidiel.

Zabudnite na cesty
Vďaka autonómnym vozidlám bude oveľa jednoduchšie dostať sa aj mimo mestských ulíc. A nemusíte byť ani skúseným vodičom, keď túto prácu zvládne dobre vyškolený algoritmus. Karavany vás odvezú do cieľa a možno zvládnu aj výstup na hory. Napríklad koncept autonómneho karavanu spoločnosti Hymer s názvom Galileo dáva nahliadnuť do roku 2030, keď tieto ultraštýlové obytné autá môžu nahradiť nielen staršie obytné prívesy, ale aj hotely či trvalé bydlisko. Nevšedný koncept kráčajúceho vozidla predstavil v roku 2019 Hyundai. Taxislužby budú ponúkať letecké taxíky, čínsky eHang už absolvoval desaťtisíce autonómnych testovacích letov.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

5 komentárov

jatu reakcia na: Takto by mohla vyzerať doprava v roku 2030

18.1.2022 15:01
Na pochopenie takýchto vecí asik vaše distančné štúdijum nestačí!!
Reagovať

Co sa nam to paci reakcia na: Takto by mohla vyzerať doprava v roku 2030

14.1.2022 20:01
Alebo nie v strednych rokoch sa autonomnych aut nedozijeme. Mozno budu autonomne jazdit v specialne vymedzenych usekoch ale nic vic.
Reagovať

RE: Co sa nam to paci reakcia na: Co sa nam to paci

15.1.2022 19:01
Autonomne nebudu nikdy. Ak maju fungovat iba za urcitych podmienok s genialne vyznacenou cestou so ziadnymi nevyspytatelnymi vecami na ceste, tak si to nezasluzi slovo autonomne. To uz aj vlak a elektricka je autonomna. Sama si jazdi spravne, ani zlozity program k tomu nepotrebuje :)
Reagovať

Luboslav Lacko klame reakcia na: Takto by mohla vyzerať doprava v roku 2030

14.1.2022 00:01
Luboslav Lacko klame
Reagovať

RE: Poviem ti preco si vymysla: reakcia na: Luboslav Lacko klame

23.1.2022 12:01
Musi klamat. Keby napisal pravdu, ze vlada ukradla 24 milionov euro do schrankovych firiem, tak by ho oddelali. Normalne by ho zavrazdili ako Kuciaka. Si myslis, ze preco o tom novinari mlcia? Boja sa o holy zivot, taka je tu mafia vo vlade. A uz su zahojeni. Po skonceni vladnutia si najdu svojich 24 milionov euro v schrankovej firme na cypre a bezia si dalej. Si myslis, ze to niekto vrati, ked to takto rozkotulali? Lubo Lacko sa boji o holy zivot, preto toto pise - vymysly.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať