HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Nanopásky inšpirované kevlarom sú pevnejšie ako oceľ

5

Vedci z MIT vyvinuli nanopásky, ktoré sú podľa nich silnejšie ako oceľ. Inšpirovali sa pri tom z prírody a zo spôsobu, ako sa syntetizuje kevlar. Vďaka svojim jedinečným vlastnostiam tieto nové materiály môžu nájsť rôzne využitie – od filtrácie vody až po napájanie elektronických zariadení. Samoformujúce sa nanopásky vychádzajú zo spôsobu, ako sa molekuly môžu zhromažďovať do membrán alebo iných dôležitých štruktúr v prírode. Replikovať tieto materiály pomocou upravených molekúl však nie je jednoduché.

Vedci dosiahli určitý úspech tým, že ich nechali zoskupovať sa vo vode. Tieto materiály na báze malých molekúl však majú tendenciu pomerne rýchlo degradovať, navyše sú chemicky nestabilné. Celá štruktúra sa rozpadne, keď odstránite vodu, najmä keď na ňu pôsobia nejaké vonkajšie sily. Tím pracoval s novou triedou malých molekúl, ktorých vonkajšia časť je hydrofilná, zatiaľ čo vnútorná časť je hydrofóbna a v strede sú silné vodíkové väzby inšpirované kevlarom, ktoré umožňujú tesné spojenie s inými molekulami.

Výskumníci metódou pokus – omyl vyskúšali desiatky návrhov molekúl, kým našli najvhodnejší. Jemná zmes hydrofóbnych a hydrofilných segmentov spolu s hustou sieťou vodíkových väzieb spôsobuje, že sa jednotlivé molekuly pohybujú vo vode správnym spôsobom, pretože niektoré časti sú priťahované k tekutine, zatiaľ čo iné sú odpudzované, no všetky sú spojené navzájom dosť silno. 

Po pridaní vody sa molekuly zoskupia do dlhých pásov s nanometrovou hrúbkou, ktoré sú podľa zistení pevnejšie ako oceľ. Výskumníci pásky roztiahli na dlhé nite, ktoré vysušili a manipulovali s nimi, pričom zistili, že unesú 200-násobok vlastnej hmotnosti. Materiál sa môže pochváliť aj neuveriteľne veľkou povrchovou plochou – až 200 štvorcových metrov na gram materiálu.

Jedna z oblastí, kde majú tieto typy materiálov s rozsiahlym povrchom veľký potenciál, je čistenie vody. V testoch vytiahol materiál z kontaminovanej vody ťažké kovy, ako je olovo a arzén. Vedci takisto skúmajú, či môžu byť takéto pásky súčasťou pokročilých elektronických zariadení, no ich práce sú len v začiatkoch. Výskum bol publikovaný v časopise Nature Nanotechnology.

Zdroj: newatlas.com.

Redakcia

Všetky autorove články

5 komentárov

zasa to zneužijú na vojesnké účely reakcia na: Nanopásky inšpirované kevlarom sú pevnejšie ako oceľ

28.1.2021 16:01
už vidím naše skvelé tajné služby ako to zneužijú na vojenské účely: keď sa ti to dostane do mozgu, môžeš dostať porážku a si mŕtvy v sekunde, keďže sa to viaže vo vode, stačí to obaliť škrupinkou cukru, kým to dôjde do mozgu a tam sa škrupinka cukru akurát roztopí a zgegneš na mŕtvicu :(
Reagovať

no reakcia na: Nanopásky inšpirované kevlarom sú pevnejšie ako oceľ

28.1.2021 14:01
cize jedna nit unese 200 niti
nic moc
Reagovať

Klamari hnojaci reakcia na: Nanopásky inšpirované kevlarom sú pevnejšie ako oceľ

28.1.2021 14:01
Ocel je 2.5 krat pevnejsia ako hento vo vzduchu!
Reagovať

. reakcia na: Nanopásky inšpirované kevlarom sú pevnejšie ako oceľ

28.1.2021 12:01
Hnojaci redaktori, Zase klamete. Dajte sem pevnost v tlaku a tahu paske a ocele na porovnanie.
Reagovať

RE: . reakcia na: .

28.1.2021 17:01
*pasky
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať