SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Naozaj spôsobil záplavy v Dubaji umelý dážď?

Bezpečnosť
0

V Dubaji došlo k vážnym záplavám v dôsledku silných dažďov, ktoré niektorí spájajú s technológiou cloud seedingu (osievania oblakov) v regióne. Prívalové dažde spôsobili, že za 24 hodín spadlo celoročné množstvo zrážok, čo viedlo k zatvoreným školám a narušeniu prevádzky metra, pričom zamestnanci museli pracovať z domu. Medzinárodné letisko v Dubaji tiež čelilo značným problémom, mnohé lety boli odklonené alebo meškali.

Záplavy postihli aj susedný Omán, kde prišlo o život 19 ľudí, hoci tam sa technológia cloud seedingu neaplikuje. Napriek špekuláciám Národné meteorologické centrum objasnilo, že v deň búrky sa nevykonávalo žiadne osievanie oblakov a predchádzajúce aktivity v tomto smere neviedli k takýmto katastrofálnym následkom, hoci cloud seeding je súčasťou dubajskej stratégie od roku 2002.

Navyše osev oblakov má lokalizovaný účinok, väčšinou vo východných častiach Spojených arabských emirátov, vzdialených od Dubaja. Záplavy poukazujú na zraniteľnosť Dubaja extrémnymi poveternostnými udalosťami a na potrebu zlepšenia systémov odvádzania dažďovej vody a prispôsobenia sa zmene klímy pri urbanistickom plánovaní. Dubajská infraštruktúra, postavená z betónu a skla, musí byť vybavená tak, aby absorbovala prebytočnú vodu.

Zdroj: in.mashable.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať