SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Naskočte, blíži sa veľká vlna inovácií!

0

Vývoj ľudskej civilizácie zaznamenáva viaceré výnimočné obdobia, ktoré sa zvlášť významným spôsobom zapísali do jej histórie. Ako keby v ohraničenom časovom intervale vylial vesmírny architekt na vybrané územie obrovské vedro talentu, invencie a kreativity. Typický príklad je napr. obdobie renesancie, keď na malom území Talianska vedľa seba pôsobili svetoznámi maliari ako Botticelli, Leonardo da Vinci, Michelangelo, Tizian, Raffaello Santi a množstvo ďalších. Pozoruhodné je, že ich dátumy narodenia delilo len pár rokov, boli to viac-menej rovesníci. Tak veľa talentu na takom malom mieste a takmer súčasne. Naozaj zvláštne.

Podobné výnimočné obdobia možno badať aj v oblasti vedy a techniky, kde nezávisle od seba vznikali takmer súčasne na opačných koncoch zemegule rovnaké objavy a vynálezy (napr. Tesla vs. Edison). Možno to aspoň trochu odôvodniť stavom ľudského poznania v danom období, ale svoju rolu zohrala aj múza invencie. A mám pocit, že aj teraz sa nachádzame v nejakom zvlášť významnom období, keď vo veľmi rýchlom slede vzniká obrovské množstvo prevratných vynálezov a objavov, úplne nových materiálov s prekvapujúcimi vlastnosťami a technologických postupov, vďaka ktorým vznikajú produkty, ktoré sme ešte donedávna mohli vidieť len v sci-fi filmoch. Pomaly každý deň hlásia laboratóriá z inovačných centier ako MIT, Fraunhofer a spol. po celom svete nejaký zásadný objav. Na crowdfundingových platformách ako Kickstarter či Indiegogo sa neustále objavuje množstvo inovatívnych nápadov. Len na prvom z nich bolo minulý rok úspešne podporených asi 20 000 projektov. Za jeden rok! Po dlhom období pomalých evolučných zmien zrazu ako na bežiacom páse ohlasujú prevratné novinky automobilky, výrobcovia spotrebnej elektroniky, robotov, nových materiálov či zdravotných pomôcok. Tu je pár príkladov.

Cieľom projektu Iron Man od Nestlé je vyvinúť zariadenie, ktoré skenuje úroveň živín v ľudskom organizme a navrhuje výživové doplnky podľa aktuálnej potreby. Nedostatok vitamínov a minerálnych látok sa podieľa na vzniku rozličných ochorení, ako je napr. diabetes, rakovina či srdcovo-cievne choroby. Zámerom projektu je vytvoriť individuálne nutričné profily, ktoré by znížili riziko vzniku množstva ochorení. Takéto zariadenie by sa v budúcnosti mohlo stať súčasťou domácnosti ako dnes napr. mikrovlnná rúra.

Projekt The Machine od HP je založený na memristoroch a kremíkovej fotonike, ktorá využíva svetelné lúče na vysokorýchlostný prenos dát medzi procesormi a pamäťami prepojenými optickými káblami, ktoré zvládnu prenos dát rýchlosťou až 6 TB/s. Memristory by mohli nahradiť pamäte DRAM a flash v smartfónoch, čím by sa znížili náklady a zlepšila by sa ich výkonnosť a výdrž batérie. To by umožnilo vyrábať smartfóny s kapacitou okolo 100 TB dát, čo už umožňuje zaznamenať všetky životné udalosti.

3D tlačiareň Zeus dokáže naskenovať a skopírovať predmety a „odfaxovať“ ich cez internet do iných tlačiarní. Tlačiareň môže skenovať predmety zatiaľ len s výškou do 12,7 cm, pričom rozlíšenie detailov je 80 mikrónov pri tlači a 125 mikrónov pri skenovaní. Je vybavená vymeniteľným extrudérom, takže si ňou môžete vytlačiť náhradu za jednoduché predmety, ktoré sa rozbijú či stratia. Alebo ich naskenovať a odoslať niekomu inému, aby si ich vytlačil na svojej 3D tlačiarni.

Už budúce leto by sa mali na trhu objaviť malé holografické projektory vo veľkosti cukríka, ktoré napriek malým rozmerom budú výkonné a údajne vytvoria obraz s hustotou 5000 ppi. Projektory dokážu regulovať farbu, jas aj uhol jednotlivých svetelných lúčov. Prvé masovo vyrábané čipy budú generovať iba dvojrozmerné hologramy do veľkosti 48 palcov. Miniatúrne projektory schopné vytvoriť 3D hologramy sa majú začať vyrábať o pár mesiacov neskôr. Časom by sme sa mohli dočkať projektorov aj v inteligentných hodinkách.

Kalifornská spoločnosť Aerofex predstavila osobné vznášadlo ako z filmu StarWars, určené na prepravu dvoch pasažierov, ktoré sa dokáže pohybovať vo výške až 3 metre nad zemou a dosiahnuť rýchlosť 72 km/h. Bude schopné vzlietnuť a pristáť vertikálne, nebude teda potrebovať rozjazd. Ovládať ho možno riadidlami na úrovni kolien. Uplatniť sa môže v poľnohospodárstve, na zaháňanie stád dobytka, pri geologickom prieskume, odstraňovaní následkov prírodných katastrof, na vyhľadávanie a záchranu osôb, pri strážení hraníc a pod.

Náramok Simband od Samsungu dokáže snímať širokú škálu zdravotných údajov. Okrem iného tep, krvný obeh, respiráciu, galvanický odpor kože, hydratáciu a takisto analyzovať okolitý vzduch a upozorňovať na rizikové stavy. Rozmery má ako inteligentné hodinky a bude sa dať nabíjať pomocou magnetickej nabíjačky. Vďaka tomu bude môcť používateľ nosiť náramok aj počas spánku a zároveň ho nabíjať.

Tlačiareň na ovocie Dovetailed využíva technológiu takzvanej molekulárnej gastronómie. Základom tejto techniky sú citrické alebo alginické kyseliny. Tie sa zmiešajú s kvapalinou a postupne sa nakvapkajú do vodnej nádržky s chloridom vápenatým. 3D tlačiareň Dovetailed teda netlačí v pravom zmysle slova, ovocie vyrobí „kvapkaním". Chemikálie v nádržke navzájom zreagujú a výsledkom je želatína s chuťou daného ovocia.

Toto je len pár príkladov z posledného obdobia, ktoré sa objavujú každý deň a píšeme o nich na portáli ITnews.sk. Keď to porovnám s obdobím spred 3 ÷ 4 rokov, naozaj badať radikálny nárast inovačného potenciálu. Možností, ako využiť tento potenciál, je viacero. Zamestnať sa v inovatívnej firme, ktorá robí „cool“ vecičky, nastúpiť do výskumného ústavu alebo sa pokúsiť rozbehnúť vlastný startup.

Takže výzva všetkým inovátorom, kreatívcom a jednotlivcom, ktorí používajú hlavu nielen na nosenie čapice: Pozor, je tu vlna, treba na ňu správne naskočiť a môžeme sa zviesť veľmi ďaleko. Bude to zábavná jazda, tak sa držte! 

Zobrazit Galériu

Martin Drobný

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať