SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Našli riešenie na zrastenie roztrhnutých šliach biokompatibilným elastomérom

0

Vedci z Čínskej univerzity v Hongkongu vyvinuli 3D tlačený materiál, ktorý môže predstavovať alternatívu k tradičným chirurgickým zákrokom. Dokáže obnoviť pohyblivosť ramena a pomôcť pri opätovnom zrastení roztrhnutých šliach pri poraneniach manžety rotátorov (sústavy šliach štyroch svalov ovládajúcich rameno). Materiál je pružný a biokompatibilný elastomér s názvom polytiuretán (PHT), ktorý sa dá vytlačiť 3D tlačou tak, aby zodpovedal zraneniu pacienta.

Napodobňuje mechanické vlastnosti prirodzeného tkaniva šľachy a obsahuje proteíny rastových faktorov, ktoré podporujú rast buniek. Elastomér sa časom odbúra a je nahradený novým tkanivom šľachy. Pri laboratórnych pokusoch na králikoch dokázal materiál v priebehu ôsmich týždňov obnoviť šľachy v jednocentimetrovej medzere.

Profesor Elmer Ker, vedúci výskumu, vyjadril presvedčenie o potenciáli tohto nového materiálu na nápravu poranení manžety rotátorov. Výskum bol uverejnený v časopise Bioactive Materials. Predchádzajúce štúdie na Connecticutskej univerzite takisto preukázali úspech pri liečbe roztrhnutej manžety rotátorov pomocou implantovateľných sietí obsahujúcich kmeňové bunky a grafénové nanodrôtiky.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať