SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Slnečné supererupcie by mohli v okamihu zničiť náš svet

Bezpečnosť
3

Odborníci tvrdia, že extrémne masívne erupcie Slnka by mohli naruby prevrátiť náš svet, ako ho poznáme. A vyjadrujú obavy, že našej civilizácii chýba primeraná príprava na katastrofické dôsledky takejto udalosti. Supererupcie predstavujú ohromne silné explózie na povrchu Slnka. Uvoľňujú obrovské množstvo energie (výbuchy sú porovnateľné s miliardami jadrových bômb explodujúcich naraz). Takéto výbuchy môžu spôsobiť zmätok v magnetickom poli Zeme a našej technologickej infraštruktúre.

Slnečné erupcie sú bežným javom, no supererupcie sú mimoriadne deštruktívne. Slnečné erupcie a následné silné výbuchy žiarenia si vedci zvyčajne spájajú so slnečnými škvrnami; ich spektrum elektromagnetického žiarenia zahŕňa rádiové vlny, röntgenové a gama žiarenie. Pri supererupcii vzniká neslávne známy výron koronálnej hmoty. Ide o obrovský výbuch slnečného vetra a magnetických polí, ktorý prechádza slnečnou sústavou a interaguje so zemskou magnetosférou.

Počas masívnej slnečnej búrky v roku 1859, známej ako Carringtonova udalosť, telegrafné systémy pokrývajúce Severnú Ameriku a Európu zlyhali; niektorí operátori dokonca hlásili iskry a požiare. Podobná slnečná supererupcia, ktorá by sa odohrala dnes, by bola exponenciálne ničivejšia. Dôvodom je naša závislosť od technológií. Supererupcia by mohla úplne prerušiť satelitnú komunikáciu, signály GPS a rádiovú komunikáciu.

Nasledovali by rozsiahle výpadky prúdu, ktoré by zničili telekomunikačné zariadenia. Ovplyvnilo by to všetko – od pohotovostných služieb až po finančné transakcie. Elektrické siete a elektrické vedenia, ktoré ich spájajú, by napríklad boli rozkolísané geomagnetickými poruchami a ničivými elektrickými prúdmi. To by spôsobilo poruchy transformátorov a rozsiahle výpadky elektriny.

A nemožno zabúdať ani na jadrové zariadenia. Atómové elektrárne sú závislé od stabilných a nepretržitých dodávok elektrickej energie na udržiavanie chladiacich systémov a iných kritických funkcií. Kolaps elektrickej siete vyvolaný slnečnou erupciou by mohol zapríčiniť zlyhanie chladiaceho systému, čo by mohlo viesť k prehriatiu a havárii reaktora. Obrovské elektromagnetické impulzy generované slnečnými supererupciami by mohli ohroziť aj systémy jadrových zbraní.

Narušením komunikácie a elektronických komponentov týchto zbraní by mohlo dôjsť k náhodnému odpáleniu alebo zlyhaniu automatického systému, ktorý by reagoval na krízu. Keďže aj moderné zdravotnícke zariadenia sú vo veľkej miere závislé od špičkových technológií, možno si predstaviť, že slnečná erupcia by vyradila z prevádzky energetické a komunikačné siete v nemocniciach po celom svete. Preto by sme mali brať slnečné erupcie veľmi vážne a pripraviť sa na ne.

Zdroj: giantfreakinrobot.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

Geniuserapšn reakcia na: Slnečné supererupcie by mohli v okamihu zničiť náš svet

8.6.2024 04:06
Clanok pisal mlady asertivny clovek bez technickeho vzdelania. Ale to je ,,fpohoďe,,. Dost pochybujem,ze by sa odpalili zbranove systemy,ani atomky to neposkodi,ludia,co vystuduju skolu na to,musia mat ikve viac ako ,,tykve,,,druha vec je vsak odpálenie internetov a nadledne pretazenie podlah cakarni pred psychiatrickymi ambulanciami,a kardinálnou fatalnou vecou by bolo znicenie tych( par tisic iba na Zemicke ),vysokonapäťovych silovych transformátorov,ktorych nahrada je zálezitostou mesiacov,pocas ktorych by nastal vojnorevolucnojadrovy svetovy chaos.
Reagovať

RE: Geniuserapšn reakcia na: Geniuserapšn

8.6.2024 13:06
Ten clovek co pisal clanok isiel na to velmi dobre a nespolieha sa na ziadne IQ ani na pseudopripravenost ludstva na takuto situaciu.. Ak sa stane len vypadok eslektriny a internetu nespodobi to zdaleka iba plne cakazne u psychiatrov ale globalnu anarchiu chaos a pad uplne vsetkeho. Tu netreba technicke vzdelanie tu treba zdravy rozum. Ludia si myslia ze su dokonali no realita by bola kruta pri zisteni na co vsetko niesme absolutne pripraveni
Reagovať

Bu bu bu reakcia na: Slnečné supererupcie by mohli v okamihu zničiť náš svet

7.6.2024 09:06
Úroveň tohto článku nie je ani tak odborná, ale skôr dosahuje úroveň dnešnej novinárskej módy ala "bu bu bu"
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať