HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Našli spôsob, ako urobiť drevo priehľadným, pevnejším a ľahším ako sklo

0

Tím vedcov z Marylandskej univerzity našiel spôsob, ako urobiť drevo priehľadným. Svoj proces opísali v článku publikovanom v časopise Science Advances. Myšlienke transparentného dreva sa vedci už nejaký čas venujú. A majú na to svoje dôvody. Drevo je pevnejšie ako sklo – nerozbilo by sa tak ľahko, keby ho zasiahla zablúdená lopta.

Napriek tomu priehľadné drevo zatiaľ nemá komerčné využitie, a to hlavne pre spôsob, ako sa vyrába. Bežný spôsob spriehľadnenia dreva spočíva v použití chemikálií na odstránenie lignínu. Tento proces však trvá dlho, produkuje veľa tekutého odpadu a vedie k oslabeniu dreva. No teraz vedci prišli s metódou, ako urobiť drevo priehľadným bez toho, aby bolo potrebné odstrániť lignín.

Proces zahŕňal skôr zmenu lignínu, nie jeho odstránenie. Vedci odstránili molekuly lignínu, ktoré dodávajú drevu farbu. Najskôr nanášali na povrch dreva peroxid vodíka, ktorý zbaví lignín hnedej farby, a potom ošetrené drevo vystavili UV žiareniu (alebo prirodzenému slnečnému svetlu). Drevo potom napustili etanolom, aby sa ďalej vyčistilo. Následne vyplnili póry čírym epoxidom, aby bolo drevo hladké.

Zistilo sa, že drevo spracované týmto spôsobom je 50-krát pevnejšie ako priehľadné drevo vyrobené konvenčným postupom, pričom umožňuje prechod 90 % svetla. Okrem toho, že je pevnejšie, je aj ľahšie ako sklo a poskytuje lepšiu izoláciu.

Vedci hovoria, že by sa dalo použiť na okná aj strechy. Teoreticky by sa z neho dal zhotoviť úplne priehľadný dom, pretože ho možno použiť aj ako nosný materiál. Uplatnenie by mohlo nájsť aj v iných aplikáciách, ako sú dotykové displeje na použitie v drsnom prostredí alebo v automobiloch.

Zdroj: phys.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať