PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Našli spôsob ako ekologicky rozložiť plastové vrecká iba v priebehu niekoľkých hodín

0

Pri hľadaní nových riešení narastajúceho problému znečistenia plastmi vedci v Španielsku odhalili v slinách húseníc vijačky voštinovej (vosková moľa) enzýmy, ktoré dokážu rozkladať plastové vrecká v priebehu niekoľkých hodín pri izbovej teplote. Tieto  enzýmy objavila v roku 2017 biologička a včelárka Federica Bertocchini, keď pri snahe ochrániť svoje úle pred zničením týmito škodcami živiacimi sa včelím voskom umiestnila na ne plastové vrecká. V priebehu 40 minút boli vrecká vyrobené z polyetylénu, o ktorom je známe, že je ťažké ho rozložiť, plné dier.

To, že červom trvalo približne 12 hodín, kým premenili materiál na rozpadávajúcu sa kašu, naznačuje, že plast skutočne trávia, a nie ho len prežúvajú. Ukázali to aj následné experimenty. Zostali však otázky o tom, ako presne tento proces prebieha. Vedci sa preto snažia identifikovať mechanizmy, ktoré stoja za schopnosťou červov požierať plasty. Nový výskum, ktorý viedla Bertocchini a jej tím v Biologickom výskumnom centre v Madride a bol nedávno publikovaný v časopise Nature Communications, analyzoval sliny týchto húseníc a identifikoval dvojicu enzýmov.

Počas niekoľkých hodín pri izbovej teplote tieto enzýmy spolupracovali, aby vytvorili viditeľné krátery na povrchu plastu a súčasne oxidovali materiál. Tím pokladá tento enzýmový pár pracujúcich v tandeme za novú zbraň na degradáciu plastov, ktorá má jasné prednosti oproti iným enzýmom s podobnými schopnosťami. Aby sa plast degradoval, kyslík musí preniknúť do polyméru (molekula plastu). Toto je prvý krok oxidácie, ktorá je zvyčajne výsledkom vystavenia slnečnému žiareniu alebo vysokým teplotám a predstavuje prekážku, ktorá spomaľuje degradáciu plastov, ako je polyetylén, jeden z najodolnejších polymérov.

Preto za normálnych podmienok prostredia trvá rozklad plastu mesiace alebo dokonca roky. Novo objavené enzýmy sú schopné degradovať polyetylénový plast veľmi rýchlou oxidáciou a rozkladom polyméru už po niekoľkých hodinách expozície a pri izbovej teplote. Vedci dúfajú, že táto technológia jedného dňa pomôže vyriešiť narastajúci problém kontaminácie plastmi.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať