PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Budúcnosť bojových operácií: Letecké drony a robotické psy vybavené guľometmi

Bezpečnosť
0

Na sociálnych sieťach sa začali objavovať zábery dronu čínskej výroby, ktorý nesie „robotického psa“ vyzbrojeného guľometom. Jednominútové video bolo pôvodne zverejnené na čínskej mikroblogovacej webovej stránke Weibo používateľom zastupujúcim miestnu obrannú spoločnosť, ktorá údajne vyvíja dron využívaný na nasadenie robopsa. Na začiatku klipu sa dron nesúci pod rámom kompaktného ozbrojeného robotického psa blíži k streche budovy v mestskej oblasti. Dron, ktorý funguje ako robotická výsadková loď, potom pristane na streche, vypustí robopsa a odletí preč.

Vzápätí sa robopes rozvinie zo zloženej polohy a začne operovať v teréne. Využitie kombinácie dronu s robotickým psom bolo koncipované s myšlienkou nasadenia počas útočných operácií, najmä v mestských oblastiach. Takéto prostredia sú zvyčajne tvorené vysokými budovami a zložitými konštrukciami, do ktorých by sa inak dalo ťažko infiltrovať. Technické špecifikácie robopsa a dronu vo videu nie sú verejne dostupné. Preto je ťažké zistiť, ako presne tieto systémy fungujú.

Predplatné NEXTECH 2021

Aj keď veľa vecí vo videu zostáva záhadou, jeden z aspektov, ktorý je obzvlášť ťažké ignorovať, je bubnový guľomet, ktorým je robopes vybavený. Hoci v opise nie je žiadna zmienka o konkrétnom type zbrane, jej celkový vzhľad do značnej miery pripomína čínsky ľahký guľomet QBB-97. QBB-97 5,8 × 42 mm je sprievodná zbraň k útočnej puške QBZ-95 Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády, s ktorou zdieľa približne 70 % komponentov.

Od útočnej pušky ju odlišuje jej dlhšia a ťažšia hlaveň vybavená skladacou dvojnožkou, ako aj jej schopnosť poskytovať nepretržitú automatickú streľbu. Bubnový zásobník viditeľný vo videu pojme až 80 nábojov, ale štandardný 30-ranový boxový zásobník používaný s útočnou puškou je takisto kompatibilný s variantom guľometu. So schopnosťou vystreliť až 650 rán za minútu predstavuje QBB-97 úctyhodnú palebnú silu.

Zdroj: thedrive.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať