ANTIK_2024 ANTIK_2024 ANTIK_2024

Našli spôsob ako jednoducho premeniť celý dom na jednu veľkú batériu

2

Výskumníci z Massachusettskej technickej univerzity (MIT) pracujú na unikátnom systéme skladovania obnoviteľnej energie, vytvorenom z cementu, vody a sadzí. Tento materiál podľa odborníkov z MIT pripomína jemné drevené uhlie. Ak sa táto alternatíva batérií osvedčí, čoskoro by sa mohli základy domov vyrábať z jedinečnej zmesi starých a nových materiálov, čím by sa umožnilo skladovanie energie v domácnosti aj mimo nej. Vedci z MIT prišli na to, ako dosiahnuť, aby chémia, ktorá nabíja batérie, fungovala v cemente. Veľký prelom spočíva v tom, že do zmesi zahrnuli sadze, ktoré sú vysoko vodivé.

Voda pomáha uhlíku vytvárať v cemente pri schnutí „drôtovité“ štruktúry. Materiál sa namočí do slaného roztoku fungujúceho ako elektrolyt, ktorý je kľúčom k procesu, rovnako ako v bežných batériách. Potom sa pridajú niektoré ďalšie kľúčové časti potrebné na cyklus nabíjania/vybíjania, čím sa vytvorí prostredie umožňujúce fungovanie superkondenzátora. Veľkým zlepšením je použitie ľahko dostupných materiálov, ako je cement, namiesto lítia, ktoré je vzácne a na jeho získanie je často potrebná invazívna ťažba.

Výskumníci z MIT uviedli, že takmer 45 kubických metrov ich cementu doplneného o nanosadze by mohlo uskladniť dostatok energie na napájanie domu na jeden deň. „Keďže betón by si zachoval svoju pevnosť, dom so základmi z tohto materiálu by mohol uskladniť energiu vyrobenú solárnymi panelmi alebo veternými turbínami počas jedného dňa a umožniť jej využitie kedykoľvek, keď je to potrebné. A superkondenzátory sa dajú nabíjať a vybíjať oveľa rýchlejšie ako batérie,“ uvádza sa vo výskumnej správe.

Odborníci ešte stále pracujú na niektorých špecifikách. Čím viac sadzí sa totiž pridá, tým vyššia je kapacita uskladnenia energie, zatiaľ čo pevnosť konštrukcie sa znižuje. Jedna z futuristických myšlienok je vyrobiť betónové cesty, ktoré sa dajú nabíjať solárnymi panelmi. Superkondenzátorová diaľnica by potom mohla nabíjať elektrické vozidlá podobne, ako sa dajú bezdrôtovo nabíjať niektoré mobilné telefóny, uvádza MIT.

Zdroj: thecooldown.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Klapky na očiach? reakcia na: Našli spôsob ako jednoducho premeniť celý dom na jednu veľkú bateriu

12.9.2023 07:09
Pretože rozmýšľajú ako americkí dementi. Ak na potreby 1 RD stačí 45 kubíkov (čo
pri hĺbke základov cca 1m znamená plochu asi 6x8m) treba urobiť normálne pevnostné betónové základy a tento kondenzátor umiestniť medzi ne, takže nebude musieť nič niesť. A keďže väčšina RD má zastavanú plochu väčšiu ako 10x8m, tak superkondenzátory môžu uskladniť oveľa viac energie ako pre jeden dom
Reagovať

RE: Klapky na očiach? reakcia na: Klapky na očiach?

12.9.2023 11:09
Veľa bežných domov postavených v poslednej dobe má zastavanú plochu 50m2, ak nerátame bungalovy bez poschodí. Takže im tá batéria vykryje jeden jediný deň bezvetria alebo zamračenej oblohy. Ak sú to ovšem pasívne domy ktoré nepotrebujú kúrenie a ani chladenie. A ak človek nemá predimenzovanú chladničku, starú telku, práčku a postačí mu občasné svietenie pomocou LED žiaroviek (ktoré utiahne obyčajná baterka do aku skrutkovača).
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať