
Našli spôsob ako jednoducho premeniť celý dom na jednu veľkú batériu
Výskumníci z Massachusettskej technickej univerzity (MIT) pracujú na unikátnom systéme skladovania obnoviteľnej energie, vytvorenom z cementu, vody a sadzí. Tento materiál podľa odborníkov z MIT pripomína jemné drevené uhlie. Ak sa táto alternatíva batérií osvedčí, čoskoro by sa mohli základy domov vyrábať z jedinečnej zmesi starých a nových materiálov, čím by sa umožnilo skladovanie energie v domácnosti aj mimo nej. Vedci z MIT prišli na to, ako dosiahnuť, aby chémia, ktorá nabíja batérie, fungovala v cemente. Veľký prelom spočíva v tom, že do zmesi zahrnuli sadze, ktoré sú vysoko vodivé.
Voda pomáha uhlíku vytvárať v cemente pri schnutí „drôtovité“ štruktúry. Materiál sa namočí do slaného roztoku fungujúceho ako elektrolyt, ktorý je kľúčom k procesu, rovnako ako v bežných batériách. Potom sa pridajú niektoré ďalšie kľúčové časti potrebné na cyklus nabíjania/vybíjania, čím sa vytvorí prostredie umožňujúce fungovanie superkondenzátora. Veľkým zlepšením je použitie ľahko dostupných materiálov, ako je cement, namiesto lítia, ktoré je vzácne a na jeho získanie je často potrebná invazívna ťažba.
Výskumníci z MIT uviedli, že takmer 45 kubických metrov ich cementu doplneného o nanosadze by mohlo uskladniť dostatok energie na napájanie domu na jeden deň. „Keďže betón by si zachoval svoju pevnosť, dom so základmi z tohto materiálu by mohol uskladniť energiu vyrobenú solárnymi panelmi alebo veternými turbínami počas jedného dňa a umožniť jej využitie kedykoľvek, keď je to potrebné. A superkondenzátory sa dajú nabíjať a vybíjať oveľa rýchlejšie ako batérie,“ uvádza sa vo výskumnej správe.
Odborníci ešte stále pracujú na niektorých špecifikách. Čím viac sadzí sa totiž pridá, tým vyššia je kapacita uskladnenia energie, zatiaľ čo pevnosť konštrukcie sa znižuje. Jedna z futuristických myšlienok je vyrobiť betónové cesty, ktoré sa dajú nabíjať solárnymi panelmi. Superkondenzátorová diaľnica by potom mohla nabíjať elektrické vozidlá podobne, ako sa dajú bezdrôtovo nabíjať niektoré mobilné telefóny, uvádza MIT.
Zdroj: thecooldown.com.
Zobrazit Galériu