ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Našli trik ako prinútiť plastový odpad nasávať CO2

1

Vedci z Riceovej univerzity v článku uverejnenom v časopise ACS Nano uvádzajú, že zahrievaním plastového odpadu v prítomnosti octanu draselného sa vytvárajú častice s pórmi nanometrovej veľkosti, ktoré zachytávajú molekuly oxidu uhličitého. Novoobjavená technika môže ponúknuť riešenie pre niekoľko naliehavých environmentálnych problémov. Tieto častice by sa podľa výskumníkov dali použiť na odstraňovanie CO2 z prúdov spalín. 

„Bodové zdroje emisií CO2, ako sú výfukové komíny elektrární, môžu byť vybavené týmto materiálom získaným z plastového odpadu, aby sa odstránilo obrovské množstvo CO2, ktoré by sa za normálnych okolností dostalo do atmosféry,“ hovorí James Tour, profesor chémie a materiálovej vedy a nanoinžinierstva na Riceovej univerzite. Súčasný proces pyrolýzy plastov, známy ako chemická recyklácia, produkuje oleje, plyny a vosky, ale uhlíkový vedľajší produkt je takmer nepoužiteľný.

Pyrolýzou plastu v prítomnosti octanu draselného však vznikajú porézne častice, ktoré sú schopné pri izbovej teplote zadržať až 18 % vlastnej hmotnosti v CO2. Laboratórium odhaduje, že náklady na zachytávanie oxidu uhličitého z bodového zdroja by boli 21 dolárov za tonu. Je to teda oveľa lacnejšie ako energeticky náročný proces na báze amínov, ktorý sa bežne používa na získavanie oxidu uhličitého z dodávok zemného plynu a stojí 80 až 160 dolárov za tonu.

Podobne ako materiály na báze amínov aj sorbent sa dá opätovne použiť. Zahriatím na teplotu približne 75 °C sa uvoľní zachytený oxid uhličitý z pórov, čím sa regeneruje približne 90 % väzobných miest materiálu. Keďže sa cykluje pri teplote 75 °C, postačujú polyvinylchloridové nádoby na nahradenie drahých kovových nádob, ktoré sú zvyčajne potrebné. Výskumníci poznamenávajú, že sorbent by mal mať dlhšiu životnosť ako kvapalné amíny.

Na výrobu materiálu sa odpadový plast zmení na prášok, zmieša sa s octanom draselným a zahrieva sa pri teplote 600 °C počas 45 minút, aby sa optimalizovali póry, z ktorých väčšina má šírku približne 0,7 nanometra. Vyššie teploty vedú k širším pórom. Pri tomto procese vzniká ako vedľajší produkt vosk, ktorý sa môže recyklovať do čistiacich prostriedkov alebo mazív.

Zdroj: futurity.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

RE reakcia na: Našli trik ako prinútiť plastový odpad nasávať CO2

27.4.2022 19:04
A ja som bol v tom, že PVC sa prestalo používať kvôli chlóru čo sa z neho časom uvoľňoval. A vedci chcú obnoviť produkciu, a problém z chlórom aby zažehnali problém oxidu uhličitého ktorý by zožrali rastliny.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať