
Naučte sa vyvíjať aplikácie pre Android za 14 dní – spustenie na reálnom zariadení
Sme približne v polčase prvej základnej série o vývoji aplikácií pre Android a už máme z minulej časti Aplikácia s dvomi aktivitami vytvorenú reálnu aj keď veľmi jednoduchú aplikáciu, odladenú na emulátore, ktorú môžeme spustiť na smartfóne.
Rekapitulácia vývoja a spustenie aplikácie je vo videu. Postup spustenia ukazujeme pre všetky obidve varianty, čiže smartfóny s podporou služieb Google a taktiež aj nové smartfóny Huawei bez podpory týchto služieb.
Ako úplne prvý krok k tomu aby ste mohli vytvoriť a spustiť aplikáciu na vašom zariadení, bez ohľadu na to, či sa jedná o smartfón, alebo tablet musíte aplikovať tento postup. V aplikácii Nastavenie aktivujte položku Informácie o zariadení a následne vyhľadajte položku Číslo zostavy. V niektorých nadstavbách Androidu je táto položka vnorená na obrazovke Informácie o softvéri. Ďalší postup sa vám bude zdať značne prvoaprílový, ale ubezpečujeme vás, že nie je. Začnite na položku Číslo zostavy rýchlo ťukať. Musíte ťuknúť až 7x. Ak napríklad po šiestom ťuknutí prestanete, Android vás povzbudí, že sa jedná o seriózny postup, aby sa z vás stal vývojár a zobrazí vám oznam „Teraz ste už len jeden krok od toho aby z vás bol vývojár“, ktorý vám avizuje koľkokrát je potrebné ešte ťuknúť. Po poslednom ťuknutí sa zobrazí oznam Vývojársky režim bol zapnutý a v nastavení pribudne položka Možnosti pre vývojárov.
V položke Informácie o telefóne -- Informácie o softvéri je potrebné 7 x ťuknúť na položku Číslo zostavy
![]() |
![]() |
Povolenie ladenia cez USB
Vývojársky režim totiž umožňuje priame zavedenie aplikácie z vývojárskeho PC do Android zariadenia cez USB a to môže byť v prípade aplikácie z neznámeho, až podozrivého zdroja hodne riskantné. V prípade vývoja vlastnej aplikácie nič neriskujete, viete presne akú aplikáciu ste vytvorili a čo bude robiť.
Na strane počítača potrebujete pre komunikáciu so zariadeniami so staršími verziami Androidu USB ovládače pre ADB (Android Debug Bridge). Buď použijete ovládač google_usb_driver, ktorý je súčasťou Android SDK, alebo ovládač dodaný výrobcom zariadenia.
Novšie zariadenia stačí pripojiť cez USB kábel a následne sa zobrazia v ponuke Android Studia, kde sú bez pripojených zariadení len emulátory, ktoré ste vytvorili
Aplikácia bez problémov beží aj na nových smartfónoch Huawei be podpory služieb Google
Ikona aplikácie na ploche. Grafiku budeme riešiť v ďalších častiach
1 deň – Prvá aplikácia
2 deň – Možnosti emulátorov
3 deň - Zorientujte sa v projekte aplikácie
4 deň – Princípy dizajnu a škálovania
5 deň – Uporiadanie prvkov používateľského rozhrania
6 deň – Obsluha udalostí
7 deň – Aplikácia s dvomi aktivitami
Zobrazit Galériu