Nemagnetický materiál sa prvýkrát stal s použitím elektriny magnetickým

0

Vedcom sa po prvýkrát podarilo využiť elektrinu na vytvorenie magnetizmu v materiáli, ktorý je zvyčajne nemagnetický. Tento objav by mohol umožniť výrobu elektronických komponentov z bežných materiálov, ktoré by inak neboli vhodné. Feromagnetizmus vzniká v materiáli, keď sa väčšina elektrónov v jeho atómoch točí rovnakým smerom. Pri nemagnetických materiáloch sú elektróny obvykle spárované tak, aby ich točenie bolo protiľahlé, čím sa zruší magnetické pole.  Látok, ktoré sú natívne feromagnetické, nie je veľa. Patria medzi ne železo, kobalt a nikel, ako aj ich zliatiny. S nimi treba pracovať pri výrobe elektronických zariadení.

Teraz však vedci vyvolali magnetizmus v materiáli, ktorý zvyčajne nie je vôbec magnetický. Išlo o pyrit, známy aj ako sulfid železa. Výskumníci postupovali tak, že najprv umiestnili pyrit do kontaktu s elektrolytom. Potom použili malý impulz elektriny (iba 1 V) na posunutie pozitívne nabitých molekúl do oblastí, kde sa elektrolyt a pyrit dotýkajú, čím sa vytvorila merateľná magnetická sila. Zaujímavé je, že hneď ako bolo napätie vypnuté, vypol sa aj magnetizmus, čo by sa mohlo hodiť v elektronických aplikáciách.

„Boli sme celkom prekvapení, že to fungovalo,“ hovorí Chris Leighton, vedecký pracovník a jeden z autorov štúdie. „Aplikáciou napätia v podstate nalievame elektróny do materiálu. Ukazuje sa, že ak dosiahnete dostatočne vysoké koncentrácie elektrónov, materiál sa spontánne stane feromagnetickým.“ Magnetizmus bol predtým indukovaný v iných nemagnetických materiáloch odstránením elektrónov, aby sa zmenil pomer smerov otáčania. Tím hovorí, že toto je prvýkrát, keď bol materiál transformovaný elektricky. Štúdia bola uverejnená v časopise Science Advances.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať