NICEBOY_072021 NICEBOY_072021 NICEBOY_072021

Úprava akustiky miestnosti na počúvanie hudby - II. praktické skúsenosti

2

úvodnom článku sme sa venovali základným akustickým záležitostiam ako je odraz zvuku v miestnosti, dozvuk a jeho meranie. Námetom tohoto článku sú možnosti úpravy akustiky miestnosti pre jednotlové frekvenčné pásma a praktické skúsenosti vrátane ukážky výroby panelu, ktorý je kombináciou difúzoru a absorbéra  

Video: pokusy, merania a výroba panelu, ktorý je kombináciou difúzoru a absorbéraPre zaujímavosť aj link na video, v ktorom je  úvod do problematiky úprav akustiky miestnostíZačneme trochou možno nezáživnej, ale veľmi potrebnej teórie. Vlnovú dĺžku zvuku vypočítate podľa vzorca 

λ [m] = 343 / frekvencia [Hz].

Frekvenčnému rozsahu 20 Hz až 20 kHz zodpovedajú vlnové dĺžky 17,25 m až 1,7 cm, takže polvlny sú 8,63 m až 0,86 cm. Metódy akustických úprav miestnosti sú pre rôzne frekvenčné pásma ako sú basy, nižšie stredy, vyššie stredy a výšky rôzne, pretože v rôznych pásmach sa javy ako odrazy, či interferencia uplatňujú rôzne. Súvisí to veľmi aj s rozmermi miestnosti.  

V rozsahu najnižších frekvencií pri akustických úpravách miestností bežnej veľkosti nemusíte nič riešiť (a ani by ste nič nevyriešili), pretože dĺžka polvlny je väčšia než rozmer miestnosti, takže nedochádza k rezonancii.  Úpravy začínajú dávať zmysel pre frekvencie, ktorých vlnová dĺžka začína korešpondovať s rozmermi miestnosti. Pre rozmer 5 m je to od frekvencie 35 Hz do 180 Hz. Tu má zmysel použiť takzvané basové pasce umiestnené najlepšie v rohoch miestnosti. Môže to byť záves, prípadne akustický molitan dostatočných rozmerov s trojuholníkovým, či štvorcovým profilom Pre vyššie frekvencie sa používajú difúzory na rozptýlenie zvuku a absorbéry na jeho pohltenie. U absorbčných panelov je dôležitá hrúbka materiálu, od nej závisí pohlcovanie zvukových vĺn na jednotlivých frekvenciách, ale len pre nižšie frekvencie. Najviac sú absorbované frekvencie  s vlnovou dĺžkou približne ¼ hrúbky materiálu. Pre 7 cm akustický molitan je to vlnová dĺžka 28 cm, čo zodpovedá frekvencii okolo 600 Hz. 

Úprava akustiky miestnosti sa vo všeobecnosti najprv začína úpravou dozvuku, hlavne u menších miestností. Nasleduje doladenie akustických vlastností pomocou difúzorov. Pri úpravách som začínal rozmiestňovaním absorpčných panelov. Najskôr som umiestnil dva panely s ihlanovým molitanom, každý o rozmeroch 1 x 1 m za reproduktorové sústavy. Sú vyrobené z ihlanového molitanu hrúbky 7 cm nalepené na 8 mm hrubú OSB dosku. Tieto panely sú tam "funkčne" uskladnené, dajú sa posúvať, alebo odobrať. Plánujem z nich pri meraní drobných zariadení robiť provizórnu anechoickú komoru. Medzi reproduktormi by sa veľmi hodil difuzér, ktorý by navodil dojem väčšej miestnosti, ale nastal by problém, kam umiestniť televízor.

Na testovanie som mal k dispozícii 6 kusov komerčných panelov 60 x 50 cm s variabilnou hrúbkou. Testoval som v obývačke kde boli dva veľké gauče, takže miestnosť už bola relatívne dobre zatlmená. Po inštalovaní šiestich panelov do rohu za poslucháča a už spomínaných dvoch panelov za reproduktorovými sústavami sa podstatne skrátila doba dozvuku. Možno až priveľmi, takže miestnosť sa mi subjektívne zdala pretlmená.

Provizórne rozmiestnenie panelov

Konštrukcia komerčného absorbčného panelu a princíp tlmenia

Navyše umiestnenie konkrétnych panelov v konkrétnej miestnosti nebolo príliš vhodné z hľadiska estetiky a kvôli rúram ústredného kúrenia som nemohol panely umiestniť priamo na stenu. Preto som sa rozhodol vyrobiť na mieru panel, ktorý by bol kombináciou difúzoru a absorbéru. Použil som akustický molitan hrúbky 3 cm umiestnený na podložke z 8 mm OSB dosky o rozmeroch 200 x 50 cm, takže plocha panela je 1 štvorcový meter.

Konštrukcia panelu

Prierez panelu. Molitan je obrátený hladkou stranou nahor, takže pod ním sú vzduchové komôrky

Nad molitanom sú v nerovnakej vzdialenosti upevnené drevené hranoly so zaoblenými rohmi. Nie sú rovnaké, niektoré majú prierez 2 x 2, iné 2 x 3 cm.

Priebeh úprav je vo videu. Výsledok ma príjemne prekvapil. Za pomerne malú investíciu sa podstatne zlepšil zážitok z počúvania hudby. Dozvuk sa určuje parametrom RT 60 v sekundách. Je to čas, za ktorý klesne intenzita zvuku po vypnutí zdroja o 60 dB, čiže  o 10 -6. Na stenu za poslucháčom a taktiež aj za reproduktormi, najlepšie medzi reproduktory má zmysel dať nie absorbér, ale difúzer, ktorý zvuk rozptýli, takže pri správnej konštrukcii a umiestnení difúzora získate dojem, ako keby ste hudbu počúvali vo väčšej miestnosti, než v skutočnosti je. Dôležitá je nielen konštrukcia, ale aj materiál difúzora, aby zvuk, hlavne na vyšších frekvenciách nepohlcoval, ale rozptyľoval. Preto je na stavbu difúzera vhodné napríklad drevo. 

Modrá krivka je dozvuk RT60 pôvodnej miestnosti (s dvomi gaučami). Oranžová krivka je dozvuk po doplnení šiestich tlmiacich panelov na stenu oproti reproduktorom a dvoch plôch s ihlanového molitanu za reproduktorovými sústavami. Subjektívne sa mi to už zdalo trochu pretlmené. Zelená krivka je dozvuk keď v obývačke zostali panely z ihlanového molitanu a doplnil som difúzor vlastnej výroby s plochou 1 meter štvorcový. 

Téma akustických úprav posluchových miestností je pravidelnou témou diskusií v komunitách audiofilov aj odborníkov. K tomuto článku som dostal veľmi podnetnú pripomienku:  Najväčší problém je v každej miestnosti s frekvenciami pod 200-300Hz, čo je dosť obtiažne riešiť vzhľahom k vlnovej dĺžke frekvencií. Ale aj to sa dá správnym umiestnením reproduktorov a miesta posluchu mimo kríženia sa osí stojatých vlnení pod uvedenými frekvenciami. Akustický molitan je lepšie nelepiť na nič, ale dať do rámov a nechať medzi panelom a stenou min 5 cm medzeru kvôli zachovaniu lepšej funkčnosti. To platí aj pre bass trap. 2-3 cm hranolčeky majú veľmi malú difúznu účinnosť. Najhoršie je na obrázku natlačený gauč pred oknom, kde je zdvih nízkych frekvencií vzhľadom k zadnej stene a podlahe o +3 dB.

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
akustika RT60 dozvuk akustické panely akustika miestnosti

2 komentáre

komentar reakcia na: Úprava akustiky miestnosti na počúvanie hudby - II. praktické skúsenosti

16.8.2020 17:08
kde je komentár ?
Reagovať

Názor z diskusie vo WiFi komunite reakcia na: Úprava akustiky miestnosti na počúvanie hudby - II. praktické skúsenosti

12.8.2020 11:08
Na záver článku som pridal podnetný názor čitateľa
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať