Samsung_04 Samsung_04 Samsung_04 Advertisement

Netgear Orbi WiFi 6 (RBK852) / Wi-Fi v každom kúte

0

Potreba kvalitného pripojenia k sieti, re­spektíve k internetu sa s pribúdajúcimi zariadeniami v domácnostiach stále zvyšuje. Veľa používateľov chce doma využívať prvky smart home, čo si vyžaduje aby mali neustále kvalitné pripojenie. V menších bytoch postačí jeden router, v moderných domoch, kde sa na to myslelo a sú natiahnuté sieťové rozvody, to tiež nie je problém. No v starších domoch s množstvom miestností, prípadne viacerými poschodiami, kde je problematické naťahovať káble, prichádzajú na rad takzvané mesh systémy. Jeden taký od spoločnosti Netgear k nám dorazil na test. Orbi AX6000 je trojpásmový mesh systém s označením RBK852, pracujúci v najnovšom štandarde Wi-Fi 6. Skladá sa z dvojice zariadení – routera RBR850 a satelitu RBS850.

SamsungM_04 Advertisement

Testovaná zostava dokáže pokryť priestor s rozlohou až 464 m2 a umožňuje súčasné pripojenie viac ako 60 zariadení. Ak potrebujete pokrývať väčšie budovy alebo priestranstvá, možno dokúpiť ďalšie satelity, prípadne si vybrať súpravu s dvoma alebo tromi satelitmi. Systém využíva trojpásmovú topológiu spoločnosti Orbi, router a satelit obsahujú každý 8 interných antén s podporou beamformingu v pásmach 2,4 a 5 GHz s využitím prenosov MU-MIMO, pásmo 2,4 GHz (1200 Mb/s) + 5 GHz (2400 Mb/s) na pripojenie routera k internetu, ďalší kanál v 5 GHz (2400 Mb/s) pásme je vyčlenený na dátové spojenie Wi-Fi medzi routerom a satelitom.

Router je pripojený k internetu rýchlosťou až 2,5 Gb/s. Štvorica eternetových portov na každom zo zariadení pracuje s rýchlosťou 1 Gb/s. Maximálna rýchlosť prenosu cez Wi-Fi je až 3600 MB/s. Zariadenie podporuje hlasové služby Amazon Alexa a Google Assistant.

Prvé prekvapenie na vás čaká už pri vybaľovaní. Obe jednotky sú vzhľadovo rovnaké a sú na pomery routerov obrovské. Majú v rohoch zaoblený tvar chladiacej veže s bielo-čierno-striebornou farebnou kombináciou. Vzhľadom na to, že iba ťažko ich niekde skryjete, je výhodné, že dizajn je moderný a minimalistický, takže v interiéri nepôsobí rušivo. Jednotky môžu byť položené na polici alebo stole, na ich montáž na stenu v balení nenájdete žiadny držiak. Navonok sú obe jednotky rovnaké a to, ktorý je router, zistíte iba podľa vstupu WAN. Na oboch nájdete štyri porty LAN 1 Gb/s na pripojenie zariadení ako tlačiareň, úložisko NAS, TV a podobne, ale žiadny port USB. Oba majú zapustené resetovacie tlačidlo. V prednej časti dole je na oboch presvitajúci pásik LED, ktorý slúži ako indikátor stavu. Po spustení zariadenie bliká nabielo, pri prenose dát zostane modré. Keď je svetlo fialové, signalizuje, že je offline a vyžaduje pozornosť. Vnútri každej jednotky je osem inteligentných antén, ktoré nie sú vymeniteľné ani nastaviteľné. Vďaka čipu Qualcomm Networking Pro 1200 podporuje router a satelit 4 × 4 dátové toky. Pomocou najnovšej technológie MU-MIMO na podporu pripojenia viacerých zariadení a tvarovania lúča na prispôsobenie signálu potrebám každého zariadenia je systém schopný prenosu dát rýchlosťou až 6 Gb/s . O pohon sa stará najnovší čip od spoločnosti Qualcomm Networking Pro 1200 s 1 GB RAM, 512 MB NAND flash a so štvorjadrovým procesorom s frekvenciou 2,2 GHz.

Počas testovania systém ukázal svoju najsilnejšiu stránku v prestupe signálu cez steny a cez poschodia. Na kvalitný prenos signálu cez dve steny alebo cez poschodie postačoval aj samostatný router. Pri viacerých miestnostiach stačí umiestniť satelit a máte bez problémov pokrytý aj väčší rodinný dom alebo firmu. Pravdupovediac, ťažko si predstavujem bežnú 3-5-člennú domácnosť, ktorá by dokázala kapacitu tohto zariadenia naplno vyťažiť. Systém rýchlosťou a kvalitou prenosu ďaleko prekonáva možnosti zariadení Wi-Fi 5 a aj medzi Wi-Fi 6 bude ťažké hľadať konkurenciu.

Nastavenie systému je vďaka mobilnej aplikácii Orbi App veľmi jednoduché a intuitívne. Aplikácia vás prevedie celým procesom nastavenia, takže to zvládne aj používateľ, ktorý si dokáže nakonfigurovať svoj smartfón. Menší zádrh však vidím v cenovej politike a podpore. Zostava Orbi RBK852 je jeden z najdrahších mesh systémov na trhu, napriek tomu k nemu máte bezplatnú technickú podporu iba na 90 dní a ďalej si ju musíte platiť. To isté platí aj o softvéri NETGEAR Armor, ktorý zabezpečuje ochranu siete pred útokmi. Ten je na prvý mesiac zadarmo a ročné predplatné stojí 69,99 eura. Takéto riešenia by som si vedel predstaviť pri zariadeniach na firemné použitie, ale pre domáceho používateľa môžu byť silnou motiváciou pozrieť sa po konkurencii napriek tomu, že z technickej stránky ide o špičkové zariadenie. 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Špičkový výkon Wi-Fi 6, vynikajúci prenos cez steny a stropy, stabilné pripojenie, jednoduchá konfigurácia
- Prekombinované ovládanie

PARAMETRE:

Špecifikácia Wi-Fi: AX6000, počet antén 8, porty: router - 1 WAN (2,5 Gb/s)/ 4 LAN (1 Gb/s); satelit - 4 LAN (1 Gb/s), procesor / RAM / flash: štvorjadrový 2,2 GHz / 1 GB / 512 MB, čip Wi-Fi: Qualcomm Networking Pro 1200, špičkový výkon 802.11ax: 3600 Mb/s

HODNOTENIE: 9/10
 


                                         

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať