SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Neurónová sieť zistila, že na dĺžku spánku má veľký vplyv vápnik

Výskum a vývoj
6

Vedci z Centra kvantitatívnej biológie RIKEN a Tokijskej univerzity v Japonsku predstavili novú teóriu ako “funguje” spánok, ktorá bola publikovaná v časopise Neuron. Multidisciplinárny výskumný tím, ktorý viedol Hiroki Ueda, použil rôzne vedecké techniky vrátane počítačového modelovania a štúdia myší s geneticky upravenou DNA (tzv. knockoutované alebo KO myši) na hľadanie základného mechanizmu spánku.

Tím vytvoril počítačový neurónový model na predpovedanie, ktoré prúdy v neuróne sú rozhodujúce na udržanie typu nervovej aktivity spojenej so spánkom s pomalými vlnami. Model urobil štyri predpovede, ktoré vedcom poskytli štyri východiskové body na hľadanie kritických génov podieľajúcich sa na spánku. Dvadsaťjeden KO myší bolo vytvorených pomocou nedávno vyvinutej technológie CRISPR, nazývanej trojitý CRISPR (triple CRISPR).

Identifikovaním myší s abnormálnymi spánkovými vzorcami sa tímu podarilo presne určiť sedem génov, ktoré boli kritické na predĺženie alebo skrátenie trvania spánku. Všetkých sedem génov umožňuje zmeny v neurónoch závislé od vápnika, vďaka ktorým odolávajú aktivácii (proces nazývaný hyperpolarizácia). Potlačením reakcie šiestich z týchto génov sa skrátilo trvanie spánku u KO myší, zatiaľ čo potlačenie reakcie posledného génu viedlo k dlhším obdobiam spánku.

Vedci tak odhalili, že spánok je regulovaný cestami súvisiacimi s vápnikom. Tieto zistenia by mali prispieť k pochopeniu a liečbe porúch spánku a neurologických ochorení, ktoré s nimi súvisia. Okrem toho, že sa identifikované gény stanú novými molekulárnymi cieľmi pre lieky na spanie, môžu byť nové poznatky nápomocné aj pri vývoji liekov, ktoré liečia niektoré psychiatrické poruchy vyskytujúce sa pri poruchách spánku.

Pred vedcami však stojí ešte veľa práce. Hoci štúdia odhalila mechanizmus regulácie spánku, molekulárne detaily tohto mechanizmu sú stále neznáme, rovnako aj skutočný vzťah medzi spánkovou dysfunkciou a psychiatrickými poruchami.

Zdroj: eurekalert.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

6 komentárov

To je reakcia na: Neurónová sieť zistila, že na dĺžku spánku má veľký vplyv vápnik

10.8.2021 11:08
Po maku alebo makovom odvare sa dobre spí. A mak obsahuje vápnik. A mám po probléme s nespavosťou.
Reagovať

Lacko klamar reakcia na: Neurónová sieť zistila, že na dĺžku spánku má veľký vplyv vápnik

9.8.2021 00:08
Vedci nepovedali a nezistili, ze vapnik ma velky vplyv na spanok! To je len z tvojej hlavy. Oprav napdpis. Suvis neznamena velky vplyv!
Reagovať

RE: Lacko klamar reakcia na: Lacko klamar

9.8.2021 15:08
Prečo nemáš rád Lacka? Čo ti urobil?
Reagovať

RE: RE: Lacko klamar reakcia na: RE: Lacko klamar

9.8.2021 16:08
Je skodny ako Fico ludstvu. Klame, zavadza a tvori horsiu buducnost.
Reagovať

RE: RE: RE: Lacko klamar reakcia na: RE: RE: Lacko klamar

10.8.2021 14:08
Moje komentare vytvoril Lacko. Je to jeho robota.

RE: RE: RE: Lacko klamar reakcia na: RE: RE: Lacko klamar

10.8.2021 06:08
Ešteže tvoje komentáre sú čisté dobro a zdroj pozitívnej energie. Čo by sme si bez nich počali. Good job. Pokračuj v tejto záslužnej činnosti :) (koniec irónie)

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať