SAMSUNG_1023 Advertisement SAMSUNG_1023 Advertisement SAMSUNG_1023 Advertisement

Nevšedné koncepty lietajúcich aut budúcnosti

Technológie
1

Čínska spoločnosť AeroHT zaoberajúca sa lietajúcimi autami eVTOL ukázala dva nové fascinujúce koncepty – hybridnú elektrickú dodávku s pohonom šiestich kolies a novú verziu lietajúceho superauta. V roku 2021 výrobca elektromobilov Xpeng oznámil, že do novej divízie lietajúcich áut nalieva viac ako pol miliardy amerických dolárov. A o 12 mesiacov neskôr AeroHT skutočne začal letové testy dvojtonového prototypu lietajúceho auta X3, ktorý v podstate vyzeral ako športový hatchback s obrovským dronom navrchu.

Zdá sa, že čínske letecké úrady sú ochotné dláždiť cestu pre inovatívne nápady, ktorým v Európe a USA bráni byrokracia. Prvý koncept predstavený na podujatí Xpeng Tech Day 2023 spoločnosť nazvala „pozemný lietadlový nosič“. Hoci toto futuristické panelové vozidlo s pohonom šiestich kolies samo osebe nie je lietajúcim autom, je v podstate prepravným systémom pre dvojmiestnu multikoptéru eVTOL, ktorá sa nachádza v zadnej časti.

Systém vykládky je zvláštny: dodávka otvorí svoje zadné dvere, skrčí sa na svojom zavesení a malé lietadlo v tvare škatule sa automaticky vysadí a rozloží podvozok. Potom, keď sa dodávka odpojí, sa z hornej časti kabíny lietadla zloží šesť malých ramien, každé s veľkou vrtuľou z uhlíkových vlákien a elektrickým motorom, a lietadlo vzlietne, ako ukazuje video. Koncept má dokonca aj niekoľko ďalších horizontálnych vrtúľ.

Odvezie štyroch až piatich ľudí, takže budete môcť vyraziť a stretnúť sa s posádkou lietadla, kdekoľvek pristane. Spoločnosť predkladá použitie pre záchranné služby, ale aj ako hračku v súkromnom vlastníctve. Druhý koncept ukazuje, ako bude fungovať lietajúce superauto. V pôvodnom koncepte sa používali len dve veľmi veľké vrtule na rozkladacích ramenách, teraz spoločnosť prechádza na praktickejší systém štyroch ramien s ôsmimi súosovo uloženými vrtuľami na dodatočné ovládanie a redundanciu.

SAMSUNG 09 Advertisement

Dlhé, nízke, športovo vyzerajúce auto bude uchovávať svoju letovú výbavu vnútri. Vo videu možno vidieť, ako sa predĺžená strecha vozidla zdvihne, aby sa mohli sklopiť ramená draku lietadla. V kabíne sa pritom volant zasunie, aby vodič mohol vziať joystick a stať sa pilotom.

Nejde len o renderové video, spoločnosť predstavila aj fyzické koncepčné vozidlo so zloženým letovým výstrojom. Nie je však jasné, do akej miery je tento stroj funkčný a či je vôbec určený ako lietajúci prototyp na rozdiel od vystaveného vozidla. Fyzika nepredstavuje žiadnu prekážku, ktorá by bránila takémuto lietajúcemu superautu vzlietnuť, ale dá sa pochybovať o tom, či AeroHT dokáže z tejto veci získať nejaký praktický dolet.

Lietadlá eVTOL sa zvyčajne vyrábajú z čo najľahších materiálov a špeciálne na účel letu, aj tak majú problém niesť dostatok batérií na to, aby doleteli ďaleko s jednou či dvoma osobami na palube. Lietajúci superautomobil spoločnosti AeroHT musí niesť všetku hmotnosť lietadla eVTOL, plus skladací systém, plus kolesá, zavesenie, motory, batériu a podvozok schválený po nárazových skúškach na jazdu v uliciach.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

som robot reakcia na: Nevšedné koncepty lietajúcich aut budúcnosti

3.11.2023 14:11
čistá chobocina
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať