SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Nová nezničiteľná zliatina prekonáva hranice kovov

2

Vedci vyvinuli novú zliatinu s výnimočnou teplotnou toleranciou, odolnosťou proti opotrebovaniu a lomovou húževnatosťou. Disponuje jedinečnou vlastnosťou nazývanou lomový pás (kink band), ktorá sa prirodzene vytvára počas procesu zahrievania a spracovania. Zliatiny sú pevnejšie ako čisté kovy, pretože sa skladajú z blokov rôznej veľkosti, čo sťažuje ich deformáciu alebo zlomenie.

Výskumníci z Národného laboratória Lawrencea Berkeleyho a niekoľkých univerzít na západnom pobreží USA v novom výskume spolupracovali na žiaruvzdornej zliatine (extrémne odolnej proti veľmi vysokému teplu), ktorá odoláva vysokým teplotám. Takéto zliatiny sa vyrábajú kombináciou kovov, ako sú molybdén, niób, volfrám, tantal a rénium, ktoré majú vysoké teploty tavenia a tvrdosť.

Žiaruvzdorné zliatiny sú však často príliš tvrdé na opracovanie a majú nízku ťažnosť, takže sú náchylné na lámanie. Na prekonanie tohto problému vedci zostavili zliatinu nióbu, tantalu, titánu a hafnia a vytvorili v nej lomové pásy. Tie sú výsledkom tolerancie dislokácií a umožňujú zliatine deformovať sa bez porušenia. Výskumníci zistili, že tieto lomové pásy výrazne zlepšili pevnosť zliatiny.

Žiaruvzdorná zliatina preukázala výnimočnú lomovú húževnatosť v extrémnych teplotných rozsahoch vrátane kryogénnych teplôt. Tento vývoj má zásadný význam pre aplikácie v oblasti kvantových počítačov a jadrovej fúzie, kde materiály musia odolávať extrémne nízkym teplotám.  

Zdroj: popularmechanics.com.

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Gebiuszliatina reakcia na: Nová nezničiteľná zliatina prekonáva hranice kovov

11.6.2024 02:06
Tak. A bude z toho vyborny pancier na tank. Ale testosteronu ubuda v mladych mužoch,treba sa s vyvojom poponáhľať.,lebo poddvadcatpercentní si uz radsej uväzujú vrkôčiky,ako by mali ísť niekam bojovať.
Reagovať

RE: Gebiuszliatina reakcia na: Gebiuszliatina

12.6.2024 17:06
Dokonca ubúda aj vzdelaných ľudí.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať