SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Nová organická eko batéria pre elektromobily má podstatne vyššiu energetickú hustotu ako lítiová

Technológie
2

Hoci lítiové batérie, ktoré poháňajú elektromobily, hrajú dôležitú úlohu v našom prechode k ekologicky udržateľnej doprave, nie sú celkom bezproblémové pre životné prostredie. Batérie, ktoré namiesto vzácnych kovov používajú ľahko dostupné organické materiály, sa považujú za sľubnú súčasť riešenia tejto dilemy. Pri výrobe Li-ion batérií sa používa kobalt, ktorého ťažba je spojená nielen so zhoršovaním životného prostredia a znečisťovaním vody, ale naráža aj na etické problémy, ako je napríklad zneužívanie detskej práce.

Používanie týchto kovov navyše sťažuje recykláciu batérií na konci ich životnosti. Preto sa výskumníci pri vývoji batérií snažia odstrániť tieto druhy materiálov a namiesto nich používať organické. Vedci z Houstonskej univerzity teraz ukázali nové zariadenie spájajúce túto organickú architektúru s ďalšou sľubnou vetvou výskumu batérií, zameranou na použitie pevných elektrolytov.

SME konferencia_092021

V batérii sa elektrický náboj pohybuje medzi dvoma elektródami, katódou a anódou, v roztoku tekutého elektrolytu. Skúmajú sa však aj alternatívne riešenia, ktoré používajú pevný elektrolyt. Tento typ architektúry by umožnil batériám pracovať s kovovou lítiovou anódou, ktorá by dokázala uchovať až 10-násobok energie súčasných zariadení. 

Zatiaľ čo katódy na báze kobaltu poskytujú batériám vysokú hustotu energie, batérie vyrobené z organických materiálov trpia obmedzenou energetickou hustotou. ňTím stojaci za novou batériou tvrdí, že vyriešil kľúčové obmedzenie organických lítiových batérií s pevným elektrolytom. Nízku hustotu energie považuje za dôsledok mikroskopických štruktúr v katóde.

Vedci pri práci s katódou vyrobenou z organického materiálu nazývaného pyrén-4,5,9,10-tetraón (PTO) použili etanol ako rozpúšťadlo na zmenu jej mikroštruktúry. Výsledkom bolo nové usporiadanie, ktoré umožnilo lepší transport iónov v katóde a zvýšilo energetickú hustotu na 302 Wh/kg, čo je podľa tímu o 83 % viac ako pri súčasných najmodernejších polovodičových batériách s organickými katódami. Výskum bol publikovaný v časopise Joule.

Zdroj: newatlas.com

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Klamar Lacko reakcia na: Nová organická eko batéria pre elektromobily má podstatne vyššiu energetickú hustotu ako lítiová

25.6.2021 02:06
Hustotu ma mensiu ako normalne baterie od Tesly.
Reagovať

RE: ɐʞɔɐ˥ ɐɾn op ǝdʎɹ ʞɐɾouɥ reakcia na: Klamar Lacko

27.6.2021 16:06
ɐʞɔɐ˥ ɐɾn op ǝdʎɹ ʞɐɾouɥ
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať