COVID-19: Čo zatiaľ vieme o variante delta

Bezpečnosť
4

Variant delta koronavírusu má na svedomí 90 percent nových prípadov COVID-19 vo Veľkej Británii. Vedci sa obávajú, že jeho globálne šírenie bude nekontrolované. Preto sa sekvenovaním genómu zo vzoriek z výterov PCR snažia monitorovať šírenie nových variantov. Tieto informácie možno potom použiť na identifikáciu toho, ako sa vírus vyvíja pri pohybe v populácii a vytváraní mutácií, ktoré mu umožňujú prispôsobiť sa ľudským bunkám.

V poslednom čase sa rýchlo rozšíril takzvaný variant delta, inak známy ako kmeň B.1.617.2 SARS-CoV-2. Ide o najvirulentnejšiu a najprenosnejšiu formu vírusu, ktorá sa dosiaľ objavila. Teraz sa stala dominantným kmeňom v Spojenom kráľovstve. Štúdie naznačujú, že delta je o 60 percent viac prenosná ako alfa, ktorá zasa bola o 50 percent prenosnejšia ako pôvodný kmeň z Wu-chanu. V Indii existujú tri nové kmene SARS-CoV-2, známe ako B.1.617.1, B.1.617.2 a B.1.617.3.

Spočiatku sa všetci zameriavali na B.1.617.1, pretože jeho mutácie vyzerali trochu znepokojujúcejšie. No tento variant zmizol. Prečo sa teda variant delta ujal tak rýchlo? Delta obsahuje 20 rôznych mutácií v porovnaní s pôvodným kmeňom SARS-CoV-2. Medzi nimi je sedem obzvlášť dôležitých úprav v proteínovom hrote vírusu, ktorým sa zachytáva na ľudských bunkách. Predpokladá sa, že tieto mutácie proteínového hrotu zvyšujú pevnosť jeho viazania na proteín receptora ACE2, čo je akási „kľúčová dierka“, ktorú používa vírus na inváziu do buniek.

Dve z týchto mutácií proteínového hrotu sa už pozorovali v iných variantoch, jedna z nich je prítomná aj vo variante alfa. No ďalších päť je úplne nových a vedci sa snažia zistiť, aké sú ich biologické funkcie. Okrem toho, že delta je viac prenosná, existujú aj dôkazy o tom, že je virulentnejšia ako predchádzajúce kmene. Zatiaľ čo pôvodný kmeň SARS-CoV-2 zasahoval predovšetkým staršie osoby a ľudí s narušeným zdravím, zdá sa, že delta ohrozuje aj mladých a zdravých jedincov.

Predplatné NEXTECH 2021

Posledné správy z Anglicka hovoria, že väčšina nových prípadov COVID-19 je v mladších, neočkovaných segmentoch populácie. Analýza zo Škótska o hospitalizáciách v období od 1. apríla do 6. júna, publikovaná v časopise Lancet, naznačuje, že delta spôsobila dvakrát toľko hospitalizácií ako alfa. Existuje niekoľko hypotéz o tom, čo urobilo mutáciu delta infekčnejšou. Jedna z nich hovorí, že každé zakašľanie alebo výdych obsahujú viac vírusu, pretože tento variant sa úspešnejšie reprodukuje v ľudských bunkách.

Druhá hypotéza je taká, že infikovaní ľudia môžu vylučovať živý vírus dlhší čas. To všetko môže spôsobiť väčšiu prenosnosť a znamenalo by to, že sa do ľudí dostane viac vírusu, čo vedie k závažnejším ochoreniam. Navyše s deltou sa nespájajú typické príznaky covidu (horúčka, strata čuchu), preto môže trvať dlhšie, kým si ľudia uvedomia, že sú nakazení. Štúdie naznačujú, že častejšími skorými príznakmi pri variante delta bývajú bolesť hlavy, nádcha a bolesť hrdla.

Preto si ľudia pravdepodobne spočiatku myslia, že ide o prechladnutie alebo alergiu, a izolujú sa o jeden až dva dni neskôr. Vakcíny stále predstavujú vysoko účinnú formu ochrany pred deltou, aj keď jej mutácie mierne znížili ich účinnosť. Zistilo sa, že vakcína Pfizer-BioNTech má účinnosť 88 % v prevencii symptomatických ochorení z variantu delta u úplne zaočkovaných osôb, čo je mierne zníženie oproti účinnosti 93 % proti alfe. No už po jednej dávke je vakcína účinná proti delte na 33 % v porovnaní s 51 % proti alfe.

Okrem Spojeného kráľovstva je delta dominantným variantom aj v Indii a Singapure, ale zasiahla už viac ako 70 krajín. Existujú však náznaky, že SARS-CoV-2 môže mať v rukáve aj ďalšie evolučné triky. Je tu už nová forma delty obsahujúca mutáciu nazývanú K417N, ktorá sa pôvodne našla vo variante beta, tzv. juhoafrickom. Zatiaľ je veľmi málo prípadov tohto variantu, treba ho však podrobne sledovať.

Zdroj: wired.co.uk.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

Len furt cestujte, dopadnete tým behaním po svete reakcia na: COVID-19: Čo zatiaľ vieme o variante delta

26.6.2021 18:06
Len furt cestujte, dopadnete...
Reagovať

Delta je 19x menej smrtiaca reakcia na: COVID-19: Čo zatiaľ vieme o variante delta

25.6.2021 09:06
Delta je klasická chrípka. Autor asi nie je dosť investigatívny, inak by priamo z anglických štúdií zistil, že smrtnosť Alfy (ktorá už vymizla) je oficiálne v Anglicku 1,9% a novinky Delta len 0,1%. Ďalšia z falošných poplašných správ - nie toto náhodou už trestné?
https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/993879/Variants_of_Concern_VOC_Technical_Briefing_15.pdf
Reagovať

Omg reakcia na: COVID-19: Čo zatiaľ vieme o variante delta

25.6.2021 08:06
Vystrašiť ludi a dostať najmä deti na očkovanie. Prečo nerozoberať aj virus chrípky.
Reagovať

Bulvar reakcia na: COVID-19: Čo zatiaľ vieme o variante delta

25.6.2021 01:06
Ciste nepodstatne bludy. V skratke po ockovani nikto nezomiera na deltu variant a menej ludi je v nemocnici. Viacej ludi dostane priznaky, ktore prelezi doma, ale toje jesno.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať