SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Nová štúdia ukazuje, že Európa prechádza na pranie bielizne na 30°C a prispieva tak k zníženiu CO2

Tlačové správy
0

Údaje z rozsiahlej štúdie „The Truth About Laundry“ od Electrolux, ktorá sa opiera o dáta z európskeho prieskumu o pracích návykoch za posledné tri  roky, ukazujú, že 35 miliónov domácností v Európe znížilo teplotu prania na 30 °C a ušetrilo tak takmer jeden milión ton emisií oxidu uhličitého.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Štúdia o vývoji prania v Európe

Popredná značka domácich spotrebičov Electrolux zverejnila výsledky najdlhšej a najrozsiahlejšej štúdie svojho druhu o tom, ako  Európania v súčasnosti pristupujú k praniu.  Spomínaný výskum poukazuje na trend, ktorý je prítomný vo viacerých európskych krajinách. Podľa neho sa zaužívané stereotypy rýchle menia najmä preto, že sa spotrebitelia snažia ušetriť náklady na energiu, z čoho benefitujú nielen naše peňaženky, ale aj životné prostredie:

  • Od roku 2020 sa 35 miliónov európskych domácností rozhodlo začať prať na 30 °C; z toho viac než 14 miliónov prešlo na pranie pri nižšej teplote počas posledných 12 mesiacov.
  • Prechod domácností na pranie pri 30 °C je porovnateľný s ušetrením viac než 952 000 ton ekvivalentu CO2*.
  • 44 % domácností teraz perie bielizeň prevažne pri teplote 30 °C alebo nižšej, zatiaľ čo pred tromi rokmi to bolo 35 %.
  • Pokiaľ bude tento trend starostlivosti o bielizeň pokračovať, bude väčšina Európy do roku 2025 prať na 30 °C.
  • 86 % všetkých domácností sa v posledných 12 mesiacoch snažilo znížiť spotrebu energie a viac než polovica (57 %) v rámci toho aj zmenila svoj doterajší spôsob prania.

Súčasná energetická kríza urýchľuje zmeny

Hoci štúdia ukázala, že sa zvyky európskych domácností v posledných rokoch menia smerom k udržateľnej budúcnosti, podstatne to urýchlila práve súčasná energetická kríza. Zo spomínaného prieskumu vyplýva,  že 43 % respondentov teraz viac perie s plnou náplňou, 31 % častejšie nosí oblečenie medzi praniami, 29 % viac perie v noci a 30 % používa ekologické nastavenia. Mnohí z nich tieto zmeny robia úplne prvý raz.

 

Prieskum naznačuje, že obavy o stúpajúce ceny energií sú pre spotrebiteľov stále aktuálne – až 83 % dospelých premýšľa o spotrebe energie pri používaní spotrebičov viac než kedykoľvek predtým. 58 % respondentov zároveň uvádza, že energetická úspora bude kľúčovým faktorom pri rozhodovaní o nákupe ich ďalšieho spotrebiča.

„Náš najnovší výskum, ktorý preveril údaje týkajúce sa starostlivosti o bielizeň za posledné tri roky ukazuje, že spotrebitelia pozitívne menia svoje správanie, čo by malo všetkým dodať nádej, že klimatické zmeny môžeme riešiť spoločnými silami. Pokiaľ však chceme skutočne uspieť, je nevyhnutné, aby sme všetci začali robiť ešte viac,“ hovorí Sarah Schaeferová, viceprezidentka Electrolux pre udržateľnosť v Európe.

Päť krokov, ktorými ovplyvníte životné prostredie aj vy

Electrolux odporúča 5 jednoduchých krokov, ktoré môže urobiť každý z nás, a ktoré spoločne prinesú veľké zmeny pre naše životné prostredie:

  1. Čo najčastejšie perte na 30 °C. Až 52 % Európanov stále perie prevažne na
    40 °C a viac.
  2. Vyberajte energeticky úsporné spotrebiče. Využívajú menej energie a zdrojov, čo znižuje náklady domácností a pomáha planéte.
  3. Namiesto prania bielizeň osviežte parou. 62 % Európanov uvádza, že hlavným dôvodom, prečo svoje oblečenie dávajú prať, je aby sa „zbavili zápachu“, a takmer štvrtina dospelých (23 %) tiež uvádza, že hlavným dôvodom na časté pranie je to, že radi nosia čerstvo vyprané oblečenie. Nová technológia umožňuje osviežiť oblečenie parou a na odstránenie zápachu tiež pridať vôňu. Hlavnou výhodou je, samozrejme, úspora vody a tiež času, pretože para znižuje pokrčenie a oblečenie potom nie je nutné žehliť.
  4. Objavte všetko, čo spotrebič ponúka. Jedným zo spôsobov, ako znížiť náklady a minimalizovať vplyv na životné prostredie, je preštudovanie návodov k vašim spotrebičom. Z prieskumom vyplynulo, že ľudia používajú v priemere len 3 programy a nevyužívajú naplno ďalšie technológie a funkcie, ktoré im spotrebič ponúka.
  5. Perte plnú náplň. Obavy z vyšších nákladov na energie zlepšili správanie 43 % Európanov, ktorí teraz častejšie perú len ak majú plnú náplň bielizne. Skontrolovať, či je náplň pred praním plná, je malý a pomerne jednoduchý krok, ktorý tiež šetrí zdroje a znižuje náklady. 

*Výpočet vychádza z nasledujúceho: celkový počet domácností, ktoré v Európe od roku 2020 prešli zo 40 °C na 30 °C, je 35 015 308 (tj. 10 % z 350 153 081, čo je celkový počet domácností), vynásobený ročnou úsporou CO2 ekv. vo výške až 27,2 kg na domácnosť za rok, vydelený 1000, čím dostaneme 952 416 ton CO2 ekv., ktoré sa pravdepodobne ušetrili. Úspora domácností až 27,2 kg CO2-eq za rok vďaka zníženiu teploty prania zo 40 °C na 30 °C vychádza zo zníženia teploty prania z cyklu Bavlna 40 °C na cyklus Bavlna 30 °C, pri použití práškového pracieho prostriedku, 8 kg FL WM prináša ~ 25 % menší vplyv na potenciál globálneho otepľovania (GWP) vo fáze používania. V reálnom vyjadrení znižuje ekvivalent CO2 z 1436 Kg CO2 ekv. na 1164 Kg CO2 ekv. za desať rokov alebo až 27,2 Kg CO2 ekv. každý rok na domácnosť, pričom sa vychádza z toho, že jedna domácnosť má v priemere jednu práčku. Pre viac informácií kliknite tu: Electrolux The Truth About Laundry 2021.

Viac na www.electrolux.sk, Facebooku alebo Instagrame.

Electrolux je popredná medzinárodná spoločnosť, ktorej domáce spotrebiče už viac než 100 rokov zlepšujú životy ľudí na celom svete. Prináša pokrokové inovácie, ktoré sa starajú o pohodu miliónov zákazníkov, o objavovanie nových chutí a šetrnú starostlivosť o oblečenie. Electrolux pomáha vytvárať novú definíciu lepšej budúcnosti v oblasti udržateľného rozvoja. Pod poprednými značkami spotrebičov Electrolux, AEG a Frigidaire každoročne predá na viac než 120 svetových trhoch približne 60 miliónov domácich spotrebičov. V roku 2022 dosiahla skupina Electrolux celosvetový obrat 135 miliárd SEK a zamestnávala 51 000 ľudí. Ďalšie informácie nájdete na www.electroluxgroup.com.

Electrolux

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať