SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Nové hliníkovo-iónové batérie nabijú iPhone za pár sekúnd a prinesú revolúciu do elektromobilov

Technológie
0

Austrálska spoločnosť Graphene Manufacturing Group (GMG) so sídlom v Brisbane tvrdí, že jej grafénové hliníkovo-iónové články sa nabíjajú až 60-krát rýchlejšie ako najlepšie lítiovo-iónové články a udržia trojnásobne viac energie ako najlepšie články na báze hliníka. Sú takisto bezpečnejšie, lebo sa neprehrievajú, sú udržateľnejšie a ľahšie sa recyklujú.

GMG plánuje uviesť na trh koncom tohto alebo začiatkom budúceho roka grafénové hliníkovo-iónové gombíkové články a výroba článkov pre automobilový priemysel sa má spustiť začiatkom roka 2024. Základom batérií je prelomová technológia z Austrálskeho inštitútu pre bioinžinierstvo a nanotechnológiu patriaceho Queenslandskej univerzite. Nanotechnológia sa používa na vkladanie atómov hliníka do malých perforácií v grafénových plátkoch.

Spoločnosť vyvíjala viacero druhov článkov, ale grafénové hliníkovo-iónové sa ukázali ako najvýkonnejšie, najspoľahlivejšie a najrýchlejšie nabíjateľné. Gombíková batéria sa nabíja ako superkondenzátor, možno ju nabiť za menej ako 10 sekúnd. Hliníkovo-iónové batériové články sú horúcou líniou vývoja, najmä na použitie v automobilovom priemysle.

Nové batériové články údajne poskytujú oveľa väčšiu hustotu energie ako súčasné lítiovo-iónové batérie. Keďže sa neprehrievajú, nepotrebujú okruhy na chladenie, ktoré v súčasnosti predstavujú asi 80 kg pri 100 kWh batérii.

SWAN_042021

„Naše články budú mať rovnaký tvar a napätie ako súčasné lítiovo-iónové články, ale ich môžeme upraviť do ľubovoľného tvaru, ktorý je potrebný,“ povedal generálny riaditeľ GMG Craig Nicol. Spoločnosť GMG ešte neuzavrela dodávateľskú zmluvu s významným výrobcom. „Zatiaľ nie sme viazaní na veľké značky, ale keby sa naša batéria dostala do iPhonu, mohol by sa nabiť za pár sekúnd,“ tvrdí Nicol.

Zdroj: forbes.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať