
Nové nálezisko zabezpečí Číne dostatok energie na 60 000 rokov
Čína sa stala jedným z popredných svetových inovátorov v oblasti výroby energie a je priekopníkom aj v oblasti vývoja vďaka projektom, ako je Veľký solárny múr, Umelé slnko či Vesmírna elektráreň. Zámerom krajiny je zbaviť sa závislosti od uhlia do roku 2035 a všetky spomenuté projekty by mohli zohrať kľúčovú úlohu pri dosahovaní tohto cieľa. Nedávny objav by však mohol prekonať všetky predchádzajúce snahy.
Štúdia odhalila, že v banskom komplexe Bayan Obo vo Vnútornom Mongolsku sa našlo až 1 000 000 ton tória. Aj keď nie je také cenné ako iné ložiská kľúčových materiálov, ktoré sa našli v posledných rokoch (podľa odhadov je celková hodnota celého ložiska „len“ 178 000 000 000 USD), jeho hodnota ako energetického zdroja je oveľa vyššia. V súčasnosti sa o ňom hovorí ako o alternatíve k dominantným fosílnym palivám, pretože sa využíva pri jadrovom štiepení.
Pre Čínu by mohlo byť kľúčovou cestou k dominancii v oblasti jadrovej energie. Na rozdiel od uránu-232 tórium nie je štiepny materiál, ale pri výbuchu neutrónov sa naň môže premeniť, čo ho robí mimoriadne životaschopným palivom. Okrem toho sa pri rozpade po transmutácii vytvárajú ďalšie neutróny, ktoré sa potom „recyklujú“ na ďalšie tórium na výrobu ďalšieho paliva.
Práve preto odborníci predpovedajú, že by mohlo napájať krajinu ďalších 60 000 rokov, a tak sa považuje za takmer „neobmedzený“ zdroj energie. Navyše sa ukázalo, že tórium je oveľa bezpečnejším zdrojom jadrovej energie v porovnaní s uránom-235, keďže odpad z neho sa stáva bezpečným po „stovkách“ rokov na rozdiel od „tisícok“ rokov pri uráne.
Ťažba vzácnych zemín však bola v súvislosti s tóriom kritizovaná, pretože štúdie odhalili, že materiál spôsobil znečistenie atmosféry s vysokým rádioaktívnym rizikom pre každého, kto žije v okolitých oblastiach. Hoci je ťažobný komplex Bayan Obo primárnym zdrojom tohto konkrétneho objavu, uvádza sa, že v celej Číne sa nachádza približne 233 oblastí bohatých na tórium, čo podstatne prevyšuje predchádzajúce odhady.
Zdroj: .uniladtech.com.
Zdroj Foto: depositphotos.com.