SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement

Nový koncept samovyvažovacích robotov spôsobí vrásky skladníkom

0

Prvé humanoidné roboty pravdepodobne nebudú schopné urobiť veľa vecí, ktoré by samovyvažovací evoBOT Fraunhoferovho inštitútu nezvládal oveľa rýchlejšie. Navyše ich nový autonómny všesmerový paletový zdvihák O³dyn vyzerá ako ďalší hit pre logistiku a skladovanie. Humanoidy sa v poslednom čase čoraz častejšie objavujú v titulkoch novín, ale keď sa začnú používať na vykonávanie užitočnej práce, je nepravdepodobné, že by robili oveľa viac ako zdvíhanie vecí, ich prenášanie a opätovné odkladanie.

A aby bolo možné vytvoriť niečo, čo sa nakoniec naučí používať všetky druhy nástrojov a prevezme všetky druhy ľudskej práce v ľubovoľnom pracovnom prostredí, konštruktéri humanoidov zostávajú pri tvare ľudského tela, čo zďaleka nie je ideálny tvar pre prípady použitia v skladoch a továrňach s plochou podlahou. Preto sa spoločnosť Boston Dynamics vydala komerčnou cestou ako prvá so svojimi štvornohými robotmi Spot a samovyvažovacími robotmi Stretch. Teraz sa nemecký Fraunhoferov inštitút púšťa do podobného terénu s vlastnou dvojicou logistických robotov, ktoré vyvinul.

Zatiaľ čo humanoid môže chodiť rýchlosťou 5-6 km/h a niesť približne 20 kg užitočného nákladu, samovyvažovací dvojkolesový evoBOT je schopný na svojich výsuvných nohách vyvinúť rýchlosť až 60 km/h a na svojich samosvorných zdvíhacích ramenách zdvihnúť až 65 kg – to je viac ako trojnásobok hmotnosti pri až 10-násobnej rýchlosti.

Unesie až 100 kg, ak ho naloží niekto iný, a zvládne ukladať veci na zem s pôsobivou presnosťou, čo dokazuje pri stohovaní debien. Hoci jeho rotujúce kruhové chápadlá sú oveľa menej obratné ako ruky, umožňujú, aby evoBOT dvíhal veci priamo do vzduchu a dozadu bez toho, aby ich prevrátil, takže aj robot vysoký po pás má prístup k policiam vo výške hrudníka.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Je relatívne kompaktný, ľahký (približne 40 kg) a výkonný, na jedno nabitie batérie vydrží pracovať až 8 hodín. Ak má dostatočnú priľnavosť, podľa Fraunhoferovho inštitútu „pohodlne“ zvládne sklon až do 45 stupňov, a to aj na nerovnom teréne, a pohybuje sa prekvapivo obratne a rýchlo. Ak z nejakého dôvodu spadne, dokáže sa rýchlo a ľahko postaviť. Robot nedávno absolvoval test na mníchovskom letisku, kde je, ako vidieť vo videu, dostatok priestoru na to, aby využil svoju rýchlosť a „svaly“.

Prinajmenšom rovnako funkčný je aj robot O³dyn, výkonný autonómny paletový zdvihák na všesmerových kolesách Mecanum a vzduchovom odpružení, ktorý dokáže pracovať v interiéri aj exteriéri. Pohybuje rýchlosťou až 36 km/h, pričom na navigáciu a vnímanie prostredia využíva systémy LiDAR, GPS a 3D kamery. Pomocou všesmerových kolies sa presne umiestni k palete, spustí sa na svojom zavesení, potom rozloží niekoľko mohutných ramien, aby ju zdvihol z oboch strán, pričom použije rovnaké otvory, na ktoré by sa zameral vodič vysokozdvižného vozíka.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Dokáže prepravovať veci s pôsobivou obratnosťou a dostať sa do úzkych priestorov a von z nich vďaka tomu, že sa môže pohybovať v ľubovoľnom smere, pričom nezáleží na tom, ktorým smerom je otočený. V súčasnosti ide o prototyp s hliníkovým rámom, dimenzovaný na zaťaženie 350 kg, ale keď sa dostane do výroby, bude ho možné ľahko posilniť, aby zvládol až 1300 kg bez toho, aby bolo treba modernizovať motory alebo pohonný systém. Pozrite si jeho všesmerový pohyb vo videu. Naskytne sa vám zaujímavý pohľad na továrne a sklady budúcnosti.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať