SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Nový typ tranzistorov by mohol znížiť počet tranzistorov v procesoroch až o 85%

0

Vedci z Viedenskej technickej univerzity vyvinuli adaptívny tranzistor navrhnutý tak, aby poskytoval väčšiu flexibilitu počas prevádzky. Vyrobený bol s použitím germánia, prvku, ktorý má v periodickej tabuľke atómové číslo 32. V štandardných jednoelektródových tranzistoroch nesú voľne sa pohybujúce elektróny záporný náboj. Jednotlivé atómy s odstráneným elektrónom sú nabité kladne. Prototyp výskumníkov však funguje trochu inak.

Spájajú dve elektródy veľmi tenkým drôtom z germánia cez mimoriadne čisté vysokokvalitné rozhrania. Nad germániovým segmentom umiestnia hradlovú elektródu, aká sa nachádza v bežných tranzistoroch. „Rozhodujúce je, že náš tranzistor obsahuje ďalšiu riadiacu elektródu, ktorá je umiestnená na rozhraní medzi germániom a kovom. Tá môže dynamicky programovať funkciu tranzistora,“ vysvetlil Dr. Masiar Sistani, jeden z výskumníkov, ktorí pracovali na projekte.

Germánium bolo vybrané pre jeho špeciálne vlastnosti. „Keď privediete napätie, prúd sa spočiatku zvýši, ako by ste očakávali. No po dosiahnutí určitej prahovej hodnoty prúd opäť klesá – to sa nazýva záporný diferenciálny odpor. Pomocou riadiacej elektródy môžeme modulovať, pri akom napätí sa tento prah nachádza,“ dodáva Sistani. Táto konštrukcia umožňuje nové stupne voľnosti, vďaka ktorým môže tranzistor získať presne také vlastnosti, aké v danom okamihu potrebuje. Aritmetická operácia, ktorá si predtým vyžadovala 160 tranzistorov, je teraz vďaka novému dizajnu možná len s 24 tranzistormi.

Keby sa tento prelomový objav mohol rozšíriť, výrazne by ovplyvnil účinnosť a pracovnú frekvenciu. Nová technológia však nemá za cieľ úplne nahradiť osvedčenú technológiu tranzistorov na báze kremíka, ale sa má v budúcnosti skôr stať súčasťou počítačových čipov ako doplnok. Viac informácií o novom tranzistore nájdete v nedávno publikovanom článku na webovej stránke Americkej chemickej spoločnosti.

Zdroj: techspot.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať