SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Nový typ veternej elektrárne vhodnej aj priamo do mesta

6

Veterné turbíny sú výkonnými zdrojmi čistej energie, ktoré poskytujú lacnú a spoľahlivú energiu. Bežne sú však takéto inštalácie príliš objemné, a tak ich treba umiestniť na odľahlých miestach. No čo keby sa dali veterné elektrárne inštalovať v rušných mestách? Americký dizajnér a podnikateľ Joe Doucet vytvoril nenápadnú stenu zloženú z veterných turbín, ktorá dokáže vyprodukovať viac ako 10 000 kilowatthodín ročne, čo je dosť na napájanie domácnosti, tvrdí web Fast Company.

Doucet nazýva svoj výtvor „kinetická stena“ a na svojej webovej stránke uvádza, je navrhnutá tak, aby pôsobila zároveň esteticky aj funkčne. Stena pozostáva z radu rotačných lopatiek, ktoré sa otáčajú jednotlivo a poháňajú minigenerátor, ktorý vyrába elektrickú energiu. Elektrina sa môže využívať v domácnosti alebo vo firme a ukladať sa dá v nástennej batérii alebo sa môže dodávať späť do rozvodnej siete, aby poskytovala príjem pre jej vlastníka.

V súčasnosti je stena vysoká 2,4 metra, široká 7,6 metra a obsahuje 25 turbín, pripevnených k 25 zvislým tyčiam, no dizajn možno upraviť podľa potrieb používateľa. Doucet navrhuje konštrukciu vložiť do rámu vyrobeného z hliníka, ktorý sa potom dá obložiť akýmkoľvek ľahkým materiálom. Dizajnér takisto tvrdí, že rokuje s výrobcami, ktorí by mohli uviesť produkt čo najskôr na trh. V blízkej budúcnosti by sa tak stena mohla stať zdrojom energie na akomkoľvek mieste, kde je dostatočný priestor na jej inštaláciu.

Zdroj: interestingengineering.com.

Redakcia

Všetky autorove články

6 komentárov

Hluk reakcia na: Nový typ veternej elektrárne vhodnej aj priamo do mesta

5.1.2022 09:01
Zaujímavé, len ako je to s hlučnosťou.
Reagovať

ja reakcia na: Nový typ veternej elektrárne vhodnej aj priamo do mesta

4.1.2022 09:01
Vymazal debil
Reagovať

ja reakcia na: Nový typ veternej elektrárne vhodnej aj priamo do mesta

4.1.2022 09:01
Tu niekto ešte nepočul o pletive .
A fčul to vymaž
Reagovať

Dinosaurus reakcia na: Nový typ veternej elektrárne vhodnej aj priamo do mesta

31.12.2021 22:12
Toto na byť akože novinka? Niečo podobné som už videl v TV pred 6 rokmi to bolo namontované niekde v zahraničnej krajine na veternej križovatke. A za ďalšie to budete akože vyrobenú energiou púšťať do siete zdarma? Nik vám za to nič nedá. Budete napĺňať vačky zahraničným distribútorom a majiteľom elektrární.
Reagovať

zle vidíš reakcia na: Nový typ veternej elektrárne vhodnej aj priamo do mesta

31.12.2021 13:12
Veterné elektrárne sa zvyčajne nemontujú na detské ihriská alebo výbehy pre psov ale hlavne na strechy a iné vyvýšené miesta aby mali nejaký výkon. A po strechách moc detí ani čiváv nebehá a mačky sú natoľko inteligentné aby do rotujúceho telesa neliezli a keď nejaká vlezie, tak sa Darvinovou teóriou postará o to, aby neprenášala drbnuté gény na ďalšiu generáciu. Tož len tolko...
Reagovať

uz to vidim .... reakcia na: Nový typ veternej elektrárne vhodnej aj priamo do mesta

31.12.2021 09:12
... zaseknute macky, dolamane civavy a ine akoze psie plemena, zaseknute deti v lopatkach, polamane ruky pri silnejsim vetre :)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať