SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Oceány menia svoju farbu, môže to spôsobiť zánik ľudstva

1

Najnovšie snímky zo satelitu NASA Modis-Aqua ukazujú, že naše oceány sú stále zelenšie, čo nie je veľmi dobrá správa. Podľa údajov z novej štúdie zmenu farby našich oceánov spôsobujú zmeny v populácii fytoplanktónu, ktorý tvoria mikróby obsahujúce chlorofyl. Keďže farba oceánu závisí najmä od toho, čo zaberá jeho horné vrstvy, čím viac fytoplanktónu tam žije, tým je voda zelenšia.

Planktón rôznych veľkostí a s rôznymi pigmentmi rozptyľuje a absorbuje svetlo rôznym spôsobom, takže štúdium zmien farby oceánu môže vedcom poskytnúť jasnejší obraz o zmenách v populáciách planktónu na celom svete. Fytoplanktón je základom väčšiny morských potravinových reťazcov, preto je pre oceánske ekosystémy nevyhnutný. Zmeny v jeho populácii sa zistili vo viac ako 56 % našich oceánov, čo je plocha väčšia ako celá pevnina na Zemi.

SAMSUNG 042024 Advertisement

BB Cael, vedec z Národného oceánografického centra v Southamptone a autor štúdie, to nazval „efektom zazelenania“ a dodal, že nejde o masívne zmeny ničiace ekosystém, ale nám to dáva ďalší dôkaz, že ľudská činnosť pravdepodobne ovplyvňuje veľké časti globálnej biosféry spôsobom, ktorý sme doteraz neboli schopní pochopiť. A prečo sú zelené oceány znepokojujúce? Oceán je najväčší ekosystém na Zemi.

Oceány nás živia, regulujú našu klímu a produkujú 50 – 80 % nášho kyslíka. Stručne povedané, ak oceány zomrú, my zomrieme s nimi. Ich farba je odrazom zmien stavu ekosystému. Jednou z týchto zmien je veľké množstvo plastov v oceáne spôsobené ľudským znečisťovaním. Čo môžeme urobiť, aby sme pomohli našim oceánom? Môžeme sa snažiť spomaliť prehrievanie našej planéty a chrániť oceány tým, že upustíme od používania jednorazových plastov, začleníme do domácnosti čistú energiu a obmedzíme spaľovanie metánu tým, že budeme jazdiť verejnou dopravou, na bicykli alebo prejdeme na elektromobil.

Zdroj: thecooldown.com

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

hlupaciskoLackoAHubinsky reakcia na: Oceány menia svoju farbu, môže to spôsobiť zánik ľudstva

22.8.2023 19:08
hlupaciskoLackoAHubinsky
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať