
Odhalili neuróny, ktoré umožnia ochrnutým pacientom opäť chodiť
Elektrická stimulácia chrbtice môže pomôcť ochrnutým ľuďom opäť chodiť. Klinické štúdie ukázali sľubné výsledky. Teraz vedci identifikovali konkrétne stimulované neuróny a zistili, že pacienti môžu chodiť aj po vypnutí elektrickej stimulácie. Pri epidurálnej elektrickej stimulácii sa v blízkosti miechy implantuje malé zariadenie, ktoré využíva elektrické impulzy na stimuláciu neurónov riadiacich pohyby nôh.
V novej klinickej štúdii z výskumného centra s názvom NeuroRestore deväť pacientov znovu nadobudlo schopnosť chodiť, pričom zlepšenie ich motorických funkcií pretrvávalo aj po ukončení rehabilitačného procesu. Rozhodujúce je, že stále mohli chodiť aj po vypnutí elektrického stimulačného zariadenia, čo je míľnik, ktorý sa v predchádzajúcich štúdiách nepodarilo dosiahnuť. To naznačuje, že v nervových vláknach používaných na chôdzu došlo k určitej úrovni reorganizácie, takže vedci skúmali špecifické mechanizmy u myší a v molekulárnych modeloch, aby zistili, či a ako sa to môže stať.
Tím vytvoril 3D „mapu“ miechy až po jednotlivé neuróny a sledoval, ktoré neuróny boli aktivované elektrickou stimuláciou. Zúžili ich na špecifickú rodinu neurónov, ktoré exprimujú gén nazývaný Vsx2. Je zaujímavé, že tieto neuróny nie sú zvyčajne dôležité pre chôdzu u zdravých jedincov, ale zdá sa, že sú rozhodujúce pre reorganizáciu nervových vlákien na opravu motorickej funkcie po zranení.
Na testovanie tejto myšlienky tím potom použil novú verziu epidurálnych implantátov, ktoré nielen stimulovali miechu, ale špecificky deaktivovali neuróny Vsx2. Pri testoch na myšiach tie, ktoré mali poranenú chrbticu, okamžite prestali chodiť, ale zdravé myši stále mohli riadne chodiť. Tím hovorí, že tento experiment potvrdzuje neuróny Vsx2 ako cieľ pre epidurálnu elektrickú stimuláciu pri liečbe paralýzy. Výskum bol publikovaný v časopise Nature.
Zdroj: newatlas.com.
Zobrazit Galériu