TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

Odborníci varujú pred rastúcou hrozbou 3D tlačených strelných zbraní

Bezpečnosť
0

Minulý mesiac polícia v Spojenom kráľovstve vykonala jedno z najväčších zabavení 3D tlačených komponentov strelných zbraní. V dome v Londýne objavili provizórnu továreň na 3D strelné zbrane. Objav prichádza v čase, keď niektorí odborníci tiež varujú pred rastúcou hrozbou 3D tlačených strelných zbraní. Prvé verzie 3D tlačených zbraní boli nespoľahlivé, jednoranové pištole. Tie najnovšie sú však automatické zbrane, ktoré sú schopné viacnásobnej streľby.

V súčasnosti tvoria 3D tlačené komponenty len niektoré časti potrebné na výrobu zbrane, maximálne 80 až 90 %. Kľúčové kovové komponenty, ako je hlaveň, sa zvyčajne musia vyrábať tradičnejšími spôsobmi. A zbrane stále vyžadujú muníciu. Preto ich polícia môže detegovať bežnými bezpečnostnými procesmi. Tieto strelné zbrane je však ťažké vystopovať, keďže sú vyrobené bez sériových čísel. K zvýšeniu záujmu zločincov o tlačené zbrane mohli prispieť ťažkosti pri preprave zbraní cez hranice počas pandémie.

Peter Squires, profesor kriminológie na Brightonskej univerzite, uviedol, že hrozba 3D zbraní bude pravdepodobne narastať. „Určite by som ich očakával viac, technológia je k dispozícii... a softvér a návrhy sú dostupné na internete.“ Aj keď niektoré z „plastových“ zbraní zostávajú relatívne nespoľahlivé, stále sa dajú použiť na zastrašovanie. Squires poznamenáva, že zo zbraní sa strieľa len asi pri 20 % trestných činov so zbraňami.

Zatiaľ čo väčšina násilných extrémistov uprednostňuje osvedčené zbrane, tlačené zbrane sú alternatívou pre tých, ktorí si nemôžu zaobstarať nelegálne strelné zbrane. Prípady extrémistov, ktorí chceli vyrobiť a dokonca aj použiť 3D vytlačené zbrane, sú známe zo Španielska, Švédska, Nemecka, Holandska i Spojeného kráľovstva. Jasná väčšina týchto prípadov sa týkala členov krajne pravicových skupín.

Predplatné NEXTECH 2021

Atraktivitu 3D tlačených zbraní zvýšil aj vznik nových automatických zbraní, ktoré sú oveľa výkonnejšie ako skoré jednoranové konštrukcie. Medzi extrémistami sa opakujú odkazy na jeden poloautomatický model s označením FGC. Je to špecifická zbraň, ktorá bola navrhnutá s časťami, ktoré nie sú regulované v EÚ. Zbraň bola zverejnená online na jar 2020 s podrobnými pokynmi. Existuje k nej viac ako 100-stranový manuál a videá o tom, ako prejsť každým krokom procesu výroby.

Europol uviedol, že vnútroštátne orgány v rámci EÚ odhalili niekoľko prípadov výroby, predaja a držby 3D tlačených zbraní a ich častí. Niektoré z týchto zbraní a súčiastok sa ponúkali na nelegálnych trhoch na dark webe, čo podľa Europolu poukazuje na súčinnosť medzi obchodom so strelnými zbraňami a počítačovou kriminalitou. Organizácia poznamenala, že hoci výroba kompletnej 3D vytlačenej strelnej zbrane je stále náročná, „rýchlo sa vyvíjajúca pokročilá technológia môže spôsobiť, že sa v blízkej budúcnosti objaví ako významnejšia hrozba“.

Zdroj: bbc.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať