SAMSUNG_072024 Advertisement SAMSUNG_072024 Advertisement SAMSUNG_072024 Advertisement

Panasonic predstavuje nový LUMIX GH7, aj najmenší Full frame Lumix S9

1

Panasonic uvádza na trh LUMIX GH7, najnovší vlajkový model medzi bezzrkadlovkami štandardu Micro Four Thirds v rade LUMIX G. Novinka prichádza s viacerými očakávanými zlepšeniami, ktoré ju zase posúvajú o veľký krok pred konkurenciu. Úplne nový obrazový snímač BSI CMOS s rozlíšením 25,2 Mpx ponúka široký dynamický rozsah a hlavne hybridný systém automatického zaostrovania, ktorý ku kontrastnému zaostrovaniu DFD teraz pridáva aj systém PDAF (fázovej detekcie automatického zaostrovania).

LUMIX GH7 je jediná kamera v tejto kategórii, ktorá podporuje interný záznam Apple ProRes RAW, a svetovo prvá kamera so záznamom zvuku 32-bit float recording, čo eliminuje potrebu upravovať zvukový záznam počas natáčania. Tieto vlastnosti robia GH7 ideálnym nástrojom pre profesionálne produkčné prostredia.

S narastajúcim dopytom po videoobsahu v posledných rokoch stúpa aj počet tvorcov videí, a teda aj dopyt po kvalitných bezzrkadlovkách s vynikajúcim video výkonom a prenášateľnosťou. Od svojho uvedenia na trh v roku 2009 si séria LUMIX GH získala silnú reputáciu medzi tvorcami a produkčnými tímami vďaka svojim výkonom, inovatívnym funkciám a spoľahlivosti.

LUMIX GH7 je postavený na skúsenostiach spoločnosti Panasonic so špičkovými modelmi S1H a  predchodcom GH6, z ktorých preberá to najlepšie a ďalej to zlepšuje. Nový obrazový snímač s rýchlym odčítaním disponuje veľkým dynamickým rozsahom viac ako 13 EV a bohatou gradáciou. Používa technológiu PDAF na veľmi rýchle a presné automatické zaostrovanie a novú funkciu rozpoznania lietadiel a vlakov s detekciou cieľových častí v reálnom čase. Môžete si tak vybrať ako cieľ zaostrenia motocykel alebo prilbu motorkára, celé auto alebo prednú časť a podobne. Zlepšená stabilizácia obrazu vrátane korekcie perspektívneho skreslenia pri videách a režimu High Active IS zabezpečuje účinné potlačenie otrasov obrazu pri natáčaní z ruky.

LUMIX GH7 ponúka interný záznam v 5,7K 30p ProRes 422 HQ a ProRes RAW HQ na kartu CF Express typu B, ale aj na externý disk SSD cez USB-C. Svetovo prvý záznam v 32-bit float recording eliminuje potrebu upravovať úrovne zvukového záznamu počas natáčania pomocou nového adaptéra na mikrofóny XLR s označením DMW-XLR2, predávaného samostatne. Umožňuje načítanie pôvodných súborov LUT a aplikáciu nových farebných efektov priamo na videá a fotografie pomocou REAL TIME LUT. Novinkou je aj podpora nahrávania proxy súborov na efektívnejšiu postprodukciu a natívnu integráciu s Adobe Frame.io na nahrávanie obrázkov a videí do cloudu, ich zálohovanie, zdieľanie a spoločnú prácu. Záznam v Open Gate 5.8K umožňuje flexibilnú zmenu pomerov strán obrazu pre akúkoľvek platformu sociálnych sietí alebo podľa individuálnych potrieb vrátane dodatočnej úpravy na vertikálne video.  

Vďaka účinnému odvodu tepla a integrovanému chladiču kamera umožňuje časovo neobmedzený záznam videa v akomkoľvek z používaných formátov. Novinkou je výklopný mechanizmus zadného LCD displeja, ktorý neprekáža jeho nastavovaniu ani pri pripojenom kábli HDMI či USB. Zariadenie je pripravené aj na prácu v náročných prostrediach, odolá nepriazni počasia, prachu i striekajúcej vode a je mrazuvzdorné až do -10 °C.

LUMIX GH7 má byť dostupný v priebehu augusta 2024 s cenou 2199 eur za telo. K dispozícii budú aj zvýhodnené kity s objektívom.

Licencia ARRI Log C3 dostupná pre Lumix GH6 a GH7

Krátko po uvedení kamery Lumix GH7 Panasonic oznámil nový kľúč na softvérový upgrade DMW-SFU3A (predáva sa samostatne) pre LUMIX GH7. S týmto upgradom sa aktivuje ARRI LogC3 a možno dosiahnuť plynulé farebné zladenie s digitálnymi kinokamerami ARRI. Spracovanie obrazu s krivkou ARRI LogC3 na LUMIX GH7 bolo certifikované spoločnosťou ARRI na implementáciu tejto funkcie. Možnosti záznamu v Log, ktoré poskytujú bohaté farebné informácie a široký dynamický rozsah, boli rozšírené o ARRI LogC3 popri konvenčnom V-Log, čo ďalej zlepšuje kompatibilitu pracovného postupu LUMIX.

Natáčanie v ARRI LogC3 na LUMIX GH7 je ideálne riešenie pre situácie, ktoré vyžadujú väčšiu flexibilitu, ako napríklad montáž na gimbal alebo dron. LUMIX GH7 môže ľahko zlaďovať farby s kinokamerami, ako je ARRI ALEXA Mini. Okrem toho s nainštalovaným DMW-SFU3A ARRI LogC3 na LUMIX GH7 používa krivku, ktorá sa zhoduje so štandardnou citlivosťou ISO 800 kamery ARRI. Pretože gama krivka sa nemení v závislosti od citlivosti ISO, používatelia môžu používať rovnaký editačný workflow bez ohľadu na to, na akom ISO natáčajú. Umožňuje to aj nahrávanie na automatické ISO, čo je unikátne pre bezzrkadlovky.

Okrem toho sa záznam ARRI LogC3 dá použiť aj na LUMIX GH6 rovnako ako na LUMIX GH7 pomocou kľúča na softvérový upgrade DMW-SFU3A, výnimkou je funkcia REAL TIME LUT, ktorá nie je na tomto modeli dostupná.

Panasonic predstavil aj  LUMIX S9, najmenšiu a najľahšiu full-frame bezzrkadlovku radu LUMIX S.

Ten je dostupný v množstve farieb:

  • Temná čierna
  • Purpurovočervená
  • Olivovozelená
  • Klasická modrá

 

LUMIX S9 je ideálny štýlový zápisník pre tvorcov obsahu na všetkých cestách. Veľký 24,2 Mpx full-frame snímač, rovnaký ako pri modeli Lumix S5M2, a najnovší procesor produkujú obraz v bohatých detailoch a prirodzených tónoch. Navyše je prístroj vybavený technológiou automatického zaostrovania PDAF (zaostrovanie pomocou porovnávania posunu fázy) s podporou pokročilého rozpoznávania a sledovania subjektu. Vyspelá stabilizácia obrazu Active I.S. výrazne znižuje rozmazanie spôsobené chvením ruky alebo snímaním pri chôdzi či behu a dodáva istotu ostrých snímok za akejkoľvek situácie.

Fotoaparát umožňuje tvorcom ľahko využívať množstvo obľúbených, klasických alebo zákazníckych farebných filtrov priamo pri fotení či filmovaní pomocou obľúbenej funkcie REAL TIME LUT prostredníctvom nového vyhradeného tlačidla LUT na tele. Nová aplikácia LUMIX Lab navyše umožňuje tvorcom ľahko vytvárať vlastné jedinečné konverzné tabuľky LUT priamo v smartfóne. Používatelia tak môžu zhotovovať originálne a zdieľané fotografie a videá bez potreby postprodukčných úprav na počítači, čo rozširuje možnosti tvorby. S novou aplikáciou sa zvýšila aj rýchlosť prenosu dát z fotoaparátu do inteligentného telefónu.

 

Na bezproblémový prenos vysokokvalitných videí prináša LUMIX S9 nový formát záznamu MP4 Lite. Snímanie videa z celej plochy snímača Open Gate v kvalite 4:2:0 10 25p umožní tvorcom produkovať kvalitné videá s pomerom strán vhodným pre sociálne siete a mobilné zariadenia, rovnako ako možnosť výrazných orezov a zoomu v obraze pri zachovaní vysokej kvality. Tvorcovia tak môžu ľahko zdieľať svoje zážitky v správnom formáte priamo na cestách.

Panasonic prostredníctvom Lumix S9 ponúka tvorcom nový rozmer zážitku z fotografovania a možnosti vyjadrenia, vďaka čomu bude cesta od zachytenia okamihu k zdieľaniu so svetom bezproblémová a intuitívna.

Prvý ultrakompaktný Lumix S kombinujúci malé a ľahké telo s full-frame obrazovou kvalitou v atraktívnom farebnom vyhotovení:

  • Kompaktné a ľahké telo s hmotnosťou len 403 g
  • Asi 24,2 Mpx full-frame snímač CMOS a najnovší výkonný procesor na perfektný obrazový výstup
  • Zlepšené automatické zaostrovanie s rozpoznávaním a sledovaním subjektov v reálnom čase s technológiou PDAF (autofokus s detekciou posunu fázy)
  • Špičková technológia stabilizácie obrazu s 5-osovým Dual I.S.2: 6.5 EV krokov4 / Body I.S.: 5 EV krokov5 a Active I.S. minimalizuje chvenie pri snímaní počas chôdze. Korekcia perspektívneho skreslenia a režim High pri E-Stabilizácii (video) umožňuje teraz dosiahnuť ešte ostrejšie a menej roztrasené zábery v pohybe a akcii
  • Vybavený záznamom vo formáte MP4 Lite a novým, pre mobilné zariadenia optimalizovaným snímaním z celej plochy snímača Open Gate video
  • LCD panel s flexibilným naklápaním na snímanie zo všetkých uhlov a selfies

Spolu s fotoaparátom vychádza aj nová, ľahko použiteľná aplikácia LUMIX Lab na jednoduché úpravy a okamžité zdieľanie. Umožňuje vysokou rýchlosťou prenášať fotografie a videá z fotoaparátu do smartfónu, ľahko vytvárať originálne konverzné tabuľky LUT a prenášať ich z mobilu do fotoaparátu a naopak, takže používatelia si môžu vychutnať vlastné preferované farebné vyjadrenie. Z aplikácie si možno stiahnuť a používať aj konverzné tabuľky LUT od populárnych tvorcov. Rýchla a jednoduchá je aj úprava videosúborov MP4 Lite, optimalizovaných na zdieľanie na sociálnych sieťach. K dispozícii je REAL TIME LUT na širšie možnosti tvorivého vyjadrenia. Konverzné tabuľky LUT možno voľne upravovať a nahrávať do fotoaparátov na expresívne snímanie. Dostupné je vyhradené tlačidlo na priamu voľbu LUT na tele fotoaparátu, pridané možnosti na úpravu sýtosti filtra (opacity) a efekt filmového zrna, súčasne možno kombinovať dve tabuľky LUT pre viac možností farebného vyjadrenia.

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

1 komentár

kLackova a kHubinskeho sprostost reakcia na: Panasonic predstavuje nový LUMIX GH7, aj najmenší Full frame Lumix S9

17.6.2024 18:06
kLackova a kHubinskeho sprostost
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať