CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Philips 439P9H/00 - Zakrivenie, ktoré vás úplne pohltí

0

Nielen hráči, ale aj grafici, editori videí a ďalšie profesie často používajú dva, prípadne až tri monitory umiestnené tesne vedľa seba, aby tak rozšírili zobrazovanú plochu a mohli zob­raziť viac okien aplikácií vedľa seba, prípadne ultraširokouhlú scénu alebo väčšie tabuľky, grafy, schémy procesov a podobne. Moderné operačné systémy takúto konfiguráciu podporujú vrátane možností presúvania okien, no aj veľmi tenké rámčeky takýchto spojených monitorov pôsobia dosť rušivo. Rovnako je rušivé, ak cez spojené rámiky prechádza postava či auto v hre. Riešením môže byť ultraširokouhlý monitor, ktorého zobrazovacia plocha aj rozlíšenie sa rovná dvom vedľa seba umiestneným QHD monitorom. Pri takejto šírke zobrazovanej plochy je zakrivenie priam nutnosť. Philips pri modeli 439P9H/00 zvolil pomerne veľké zakrivenie s polomerom 1800 mm. Na porovnanie, niektoré konkurenčné produkty tejto kategórie majú miernejšie zakrivenie s polomerom 3800 mm. Menší polomer zakrivenia hodnotím subjektívne veľmi pozitívne, pretože obraz vás doslova obklopí a vyplní prakticky celé zorné pole periférneho videnia. Zakrivený monitor s veľkou obrazovkou je lákadlo hlavne pre hráčov. Tí ocenia plynulý obraz bez tvorby artefaktov pri ľubovoľnej snímkovej frekvencii vďaka technológii Adaptive-Sync. Dizajn monitora je minimalistický a konštrukcia dostatočne pevná. Panel sa dá naklopiť v rozsahu 5 – 20° a pootočiť o ± 20° v horizontálnej rovine. Stojan umožňuje výškový posun panela o 130 mm. Kamera v hornej časti monitora, ktorá podporuje aj autentifikáciu pomocou technológie Windows Hello, je výklopná, takto sa elegantne vyriešila dilema čo najtenší rámik verzus čo najviac priestoru na objektívy kamery.

Uhlopriečka monitora je 43 palcov a pomer strán 32:10. Zdroj obrazového signálu môžete pripojiť nielen cez klasické konektory HDMI a DisplayPort, ale aj cez USB-C, čo je kľúčová funkcia pre používateľov niektorých ultrabookov a MacBookov, ktoré iné porty než USB-C ani nemajú. Niektoré ultrabooky majú dokonca len jeden takýto port, cez ktorý sa zariadenie zároveň aj napája a nabíja. Konštruktéri pamätali aj na takúto možnosť a monitor dokáže cez USB-C dodať výkon až 90 W. Stačí ho s ultrabookom prepojiť jediným káblom, cez ktorý sa prenáša videosignál vo vysokom rozlíšení, dáta pre zariadenia pripojené cez USB a zároveň sa notebook napája.

Veľkú obrazovku, ktorá poskytuje plochu dvoch bežných monitorov vedľa seba, možno využiť aj na zobrazenie obrazu z dvoch počítačov pripojených k rôznym vstupným konektorom. Praktické tlačidlo umožňuje prepínanie obrazu.

Monitor má takisto dva vstupy USB, takže ich môžete pripojiť zároveň k dvom počítačom. Prepnutím vstupov sa prepnú aj vstupy USB do vstavaného rozbočovača, takže tie isté periférie, napríklad klávesnicu či myš, môžete pripojiť k jednému alebo druhému počítaču. Podanie farieb je vynikajúce, výrobca deklaruje pokrytie 123 % farebného priestoru RGB s priemernou hodnotou delta E < 2. Ku každému monitoru je priložený protokol o kalibrácii. Obrazovka má prívlastok HDR 400 s certifikáciou VESA, čo v praxi znamená jas 400 nitov a s tým súvisiacu vysokú dynamiku obrazu, tak čo sa týka jasov, ako aj farieb. Vynikajúce je aj zobrazenie čiernej. Režim LowBlue obmedzením modrej zložky prispieva k ochrane zraku, hlavne pri práci večer. K menšej únave zraku prispieva aj technológia ­Flicker-free. Osciloskopom s optickou sondou som skontroloval, že podsvietenie skutočne nevyužíva technológiu PWM a obraz nebliká.

Veľká šírka obrazu je pre veľa scenárov práce s počítačom prudko návyková. Napríklad pri editovaní videa vidíte oveľa dlhší úsek časovej osi. V tabuľkovom procesore si môžete nechať prehľadne zobraziť všetky stĺpce širokých tabuliek, prípadne tabuľky s údajmi a ich grafickú reprezentáciu. Takisto v aplikácii Adobe Lightroom som si vedľa seba vo vysokom rozlíšení nechal zobraziť pôvodný záber a upravenú fotografiu. Verné podanie farieb umožňuje využiť monitor aj pre pokročilých amatérskych či poloprofe­sionálnych fotografov, prípadne editorov videa.

„Univerzálne použiteľný, extrémne širokouhlý zakrivený monitor s vynikajúcim obrazom, ktorý vás doslova obklopí.“

Parametre:

• Veľkosť obrazovky: 43,4", polomer zakrivenia 1,8 m; rozlíšenie: 3840 × 1200@100 Hz (32:10); latencia: 4 ms (sivá – sivá); jas: 450 cd/m2; kontrast: 3000:1; pozorovací uhol: 178/178 stupňov; počet farieb: 1,07 miliardy; farebný gamut: NTSC 105 %, sRGB 123 %, Adobe RGB 91 %; konektory: 2× DisplayPort 1.4, HDMI 2.0, USB-C (HDCPP1.4, Power Delivery) 4× USB 3.2, spotreba maximálna 41,8 W, režim Eco 36,2 W; rozmery: 1058 × 460 × 303 mm; hmotnosť: 14,37 kg

• Cena: 762 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Ultraširokouhlý obraz, dobré podanie farieb a vynikajúci kontrast
- Nič podstatné

HODNOTENIE:

Dizajn: 92 %
Kvalita obrazu: 94 %
Funkcionalita: 95 %
Celkovo: 94 %

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Philips

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať