SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Philips Evnia 25M2N5200P / Herný rýchlik pre váš PC

1

Herné monitory sa v súčasnosti vyrábajú v mnohých vyhotoveniach, a tak hráči môžu do sýtosti vyberať. Pochopiteľne, pred kúpou takého monitora treba v prvom rade zosumarizovať svoje priority, aby ste vedeli, akú veľkosť, formát, rozlíšenie či rýchlosť potrebujete. Je zbytočné kupovať si monitor s vysokým rozlíšením a vysokými pracovnými frekvenciami, ak to váš počítač nebude zvládať. Testovaná novinka od spoločnosti Philips z radu EVNIA cieli na hráčov, ktorí pred veľkosťou a rozlíšením uprednostňujú rýchlosť a nízke oneskorenie a ktorých poteší nízka cena, umožňujúca napríklad viacmonitorovú zostavu.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Tento 25" monitor s rozlíšením 1080p ponúka obnovovaciu frekvenciu až 280 Hz a veľmi nízku latenciu. Hodnota 280 Hz je významný krok nad hranicu 144 Hz, ktorú po­užíva dnes veľa najlepších monitorov s vysokou obnovovacou frekvenciou. Takúto frekvenciu sa darí dosahovať aj vďaka rozlíšeniu 1080p. Dosiahnuť 280 Hz pri rozlíšení 1440p v najnovších a najnáročnejších hrách je vysoká požiadavka, aj keď máte drahú grafickú kartu. Inými slovami, tento 25" 1080p monitor je dobrý výber pre PC zostavy so stredne výkonnými GPU. Ako z uvedeného vyplýva, monitor nebude vhodnou voľbou na konzolové hranie. Rozlíšenie 1080p a vysoká obnovovacia frekvencia dávajú síce zmysel pri herných konzolách od Sony a Microsoftu, ale len do 120 Hz. Nad túto hodnotu už je zbytočné platiť za extra obnovovaciu frekvenciu, ktorú tento monitor ponúka. Zaplatíte za výkon, ktorý jednoducho nevyužijete.

Napriek nižšej cenovej kategórii monitor stojí na masívnom pevnom stojane s dvojicou stabilných nôh do V, s možnosťou nastavenia výšky, rotácie a nakláňania vrátane otočenia do portrétneho módu. Monitor ponúka jeden DisplayPort 1.4, dvojicu HDMI 2.0 a USB-A hub, no chýba mu konektivita USB-C. Vzhľadom na to, ak potrebujete k monitoru pripájať aj váš notebook, toto pre vás nebude správny model. Monitor má základnú podporu pre HDR s certifikáciou VESA DisplayHDR 400, panel IPS s obnovovacou frekvenciou 280 Hz a technológiou AMD FreeSync na adaptívne riadenie obnovovacej frekvencie.

Monitor Evnia 25M2N5200P je vybavený veľmi rýchlym panelom IPS so vstupným oneskorením iba 1 ms na reakciu pixelov zo sivej na sivú. Môžete si vybrať medzi tromi úrovňami zrýchľovania pixelov. Najrýchlejšie nastavenie vytvára mierne artefakty, preto je najlepšie sa mu vyhnúť. Stredné nastavenie je čisté, ostré a naozaj rýchle. Veľmi dobre na tom však je aj kvalita obrazu. K dispozícii síce máte množstvo predvolených nastavení, väčšina z nich však vyzerá hrozne, ako napríklad režim Dark­boost, ktorý úplne narúša farebnú rovnováhu, ako aj všetky neštandardné režimy HDR, ktoré toho viac pokazia ako spravia. Najlepšie je držať sa predvolených režimov SDR alebo HDR a nebudete sklamaní. V SDR má panel príjemný obraz s dobrou kalibráciou farieb. Čo sa týka výkonu HDR, ide o obrazovku HDR 400, čo znamená, že nemá lokálne stmievanie, takže ide o základnú podporu pre HDR, ale v skutočnosti je výkon HDR trochu lepší, než je štandardom v tejto kategórii.

Hry s podporou HDR vyzerajú v režime HDR o niečo živšie, ale žiadne zázraky sa nedejú. Problém je v tom, že obsah SDR vyzerá pomerne stlmený, keď je panel nastavený v režime HDR, takže nemôžete monitor nechať neustále v režime HDR. Skutočne musíte prepínať medzi režimami SDR a HDR, aby ste dosiahli najlepší zážitok, čo je nepohodlné, hoci dosť bežné pre väčšinu monitorov s podporou HDR v tejto kategórii.

Vcelku monitor Philips Evnia 25M2N5200P ponúka solídnu výbavu a veľmi dobrú obrazovú kvalitu. Reakcia je obzvlášť rýchla a obnovovacia frekvencia 280 Hz je vhodná na hranie hier 1080p na PC, ak používate strednú triedu GPU. Monitor bude dobrou voľbou aj do hráčskych zostáv s viacerými monitormi, vzhľadom na prijateľnú cenovku vás nákup 2-3 kusov nezruinuje. Ak hľadáte univerzálny monitor aj na kancelárske použitie, na to sa tento model veľmi nehodí. Na dnešné pomery má malú uhlopriečku a rozlíšenie, pre konzolových hráčov má zasa zbytočne veľkú obnovovaciu frekvenciu.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Obraz, rýchlosť reakcie, oneskorenie, vyhotovenie, USB hub
- Bez USB-C

PARAMETRE:

Displej: 25" IPS, W-LED, rozlíšenie: 1920 × 1080 bodov, pomer strán: 16:9, obnovovacia frekvencia: 48 – 240 Hz (HDMI), 48 – 280 Hz (DP), latencia GTG: 1 ms, kontrast: 1000:1 (statický), jas: 400 nitov statický, pripojenie: DisplayPort 1,4, 2× HDMI 2.0, 3,5 mm výstup jack na slúchadlá, 4× USB 3.2 Gen. 1 USB hub, zdroj: interný, rozmery so stojanom: 557 × 508 × 239 mm (š × v × h), hmotnosť: 4,64 kg

Cena: 239 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

1 komentár

? reakcia na: Philips Evnia 25M2N5200P / Herný rýchlik pre váš PC

20.12.2023 00:12
Do Krista to uz fakt vydochli vsetci europania ze kazdy obrazok je sama cernota? Boh vas pobil!
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať