SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Počítačové čipy poháňané ľudskými mozgovými bunkami už existujú. Je to etické?

6

V decembri 2021 výskumníci z Cortical Labs so sídlom v Melbourne vypestovali skupiny neurónov (mozgových buniek), ktoré boli začlenené do počítačového čipu. Výsledný hybridný čip funguje, pretože má s mozgom a neurónmi spoločný jazyk: elektrické signály. V kremíkových počítačoch sa elektrické signály šíria po kovových drôtoch, ktoré spájajú rôzne komponenty. V mozgoch neuróny medzi sebou komunikujú pomocou elektrických signálov cez synapsie (spojenia medzi nervovými bunkami).

V systéme Dishbrain spoločnosti Cortical Labs sa neuróny pestujú na kremíkových čipoch, fungujú ako drôty v systéme a spájajú rôzne komponenty. Hlavná výhoda tohto prístupu je v tom, že neuróny môžu meniť svoj tvar, rásť, replikovať sa alebo odumierať v reakcii na požiadavky systému. Dishbrain by sa mohol naučiť hrať arkádovú hru Pong rýchlejšie ako bežné systémy AI. Vývojári Dishbrain hovoria: „Nič také nikdy predtým neexistovalo... Je to úplne nový spôsob bytia. Fúzia kremíka a neurónu.”

Ďalší startup Koniku, ktorý vyrába počítače z neurónov pestovaných v laboratóriu, verí, že jeho technológia prinesie revolúciu do niekoľkých odvetví vrátane poľnohospodárstva, zdravotníctva, vojenských technológií a bezpečnosti letísk. V ranom štádiu vývoja sú aj iné typy organických počítačov. Hoci kremíkové počítače transformovali spoločnosť, mozgy väčšiny zvierat ich stále prekonávajú. Napríklad mačací mozog obsahuje 1000-krát viac dát ako priemerný iPad a dokáže tieto informácie využiť miliónkrát rýchlejšie. Ľudský mozog so svojimi biliónmi nervových spojení je schopný vykonať 15 biliónov operácií za sekundu.

Tomu sa dnes môžu vyrovnať len superpočítače využívajúce obrovské množstvo energie. Pritom ľudský mozog jej spotrebuje len asi 20 wattov, teda približne toľko, koľko treba na napájanie žiarovky. Na uloženie rovnakého množstva dát, ako je obsiahnutých v jednom ľudskom mozgu, v moderných dátových centrách by bolo potrebných 34 uhoľných elektrární s výkonom 500 megawattov za hodinu. Spoločnosti nepotrebujú vzorky mozgového tkaniva od darcov, neuróny si môžu jednoducho vypestovať v laboratóriu z bežných kožných buniek pomocou technológií kmeňových buniek.

Vedci môžu upraviť bunky zo vzoriek krvi alebo kožných biopsií na typ kmeňových buniek, ktoré sa potom môžu stať akýmkoľvek typom buniek v ľudskom tele. To si však vyžaduje súhlas darcu. A vedia ľudia, ktorí poskytujú vzorky tkaniva pre technologický výskum a vývoj, že by sa mohli použiť na výrobu neurónových počítačov? Samozrejme, ľudia budú oveľa ochotnejší darovať na výskum kožné tkanivo ako mozgové tkanivo. Mozog sa totiž považuje za spojený s vašou identitou. Má však zmysel robiť takéto rozdiely vo svete, kde môžeme vypestovať minimozog prakticky z akéhokoľvek typu buniek?

V experimentoch Cortical Lab s Dishbrain sa zistilo, že ľudské neuróny sa učili rýchlejšie ako neuróny z myší. Môžu existovať rozdiely vo výkone v závislosti od toho, čie neuróny sa používajú? Mohli by byť spoločnosti Apple a Google schopné vytvoriť bleskurýchle počítače s použitím neurónov od najbystrejších dnešných ľudí? Dokázal by niekto zabezpečiť tkanivá od zosnulých géniov, ako bol Albert Einstein, na výrobu špecializovaných neurónových počítačov v limitovanej edícii? Ak sa neuróny darcu nakoniec použijú v začlenení do biologických čipov, mal by mať nárok na časť zisku z týchto produktov?

Ďalšia kľúčová etická otázka v prípade neurónových počítačov je, či by sa u nich mohla vyvinúť určitá forma vedomia a či by mohli pociťovať napr. bolesť. V experimente s hrou Pong je Dishbrain vystavený ostrým a nepredvídateľným podnetom, keď reaguje nesprávne (pádlo minie loptičku), a predvídateľným podnetom, keď reaguje správne. Je prinajmenšom možné, že takýto systém by mohol začať vnímať nepredvídateľné podnety ako bolesť a predvídateľné podnety ako potešenie.

Neexistujú dôkazy, že neuróny vypestované na miske majú nejakú kvalitatívnu alebo vedomú skúsenosť, bez receptorov bolesti nemôžu cítiť bolesť. Ľudia tisíce rokov využívali na fyzickú prácu zvieratá napriek tomu, že tie mali z toho často negatívne skúsenosti. Bolo by používanie organických počítačov na kognitívnu prácu eticky problematickejšie ako používanie vola na ťahanie voza? Neurónové počítače sú zatiaľ len v počiatočnom štádiu. No tieto otázky treba zodpovedať skôr, ako sa presunú z oblasti sci-fi na pulty obchodov.

Zdroj: thenextweb.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

6 komentárov

Nanitrony reakcia na: Počítačové čipy poháňané ľudskými mozgovými bunkami už existujú. Je to etické?

23.7.2022 13:07
Uz sa nic neda robit, nanitom sa nevyhneme... :(
Reagovať

už dnes trápia ľudí a dávajú im negatívne pocity, ak sa nesprávajú presne podľa ich želaní reakcia na: Počítačové čipy poháňané ľudskými mozgovými bunkami už existujú. Je to etické?

21.7.2022 16:07
trápia
Reagovať

Hlupy Luboslav Lacko klame reakcia na: už dnes trápia ľudí a dávajú im negatívne pocity, ak sa nesprávajú presne podľa ich želaní

21.7.2022 22:07
Hlupy Luboslav Lacko klame
Reagovať

RE: už dnes trápia ľudí a dávajú im negatívne pocity, ak sa nesprávajú presne podľa ich želaní reakcia na: už dnes trápia ľudí a dávajú im negatívne pocity, ak sa nesprávajú presne podľa ich želaní

21.7.2022 20:07
na svete sme od toho aby sme odolavali takymto veciam. V krestanstve sa tomu hovori pokusenie. Silou vole je mozne odolat telu a mysli... Tak uz prestan fnukat...
Reagovať

RE: RE: čo to tu melieš za bludy, keď ťa niekto trápi, tak ťa skrátka trápi a ty tu melieš, že si to nevšímať? reakcia na: RE: už dnes trápia ľudí a dávajú im negatívne pocity, ak sa nesprávajú presne podľa ich želaní

22.7.2022 13:07
nešibe ti náhodou? aká sila vôle? to si nevšímaš právny aspekt toho, že normálne mučia ľudí?
Reagovať

RE: RE: RE: čo to tu melieš za bludy, keď ťa niekto trápi, tak ťa skrátka trápi a ty tu melieš, že si to nevšímať? reakcia na: RE: RE: čo to tu melieš za bludy, keď ťa niekto trápi, tak ťa skrátka trápi a ty tu melieš, že si to nevšímať?

22.7.2022 19:07
muceniu svojho tela a mysle sa nevyhnes, tak pravne aspekty si mozes strcit. Nikomu nic nedokazes. Mas slobodnu volu odolavat a ked to nezvladas, je to tvoja chyba...

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať