PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Okná z biopanelov vyrábajú energiu, kyslík, biomasu a vysávajú CO2

2

Mexický startup Greenfluidics prišiel s myšlienkou vytvorenia panelov zlepšených nanotechnológiami na stavbu bioreaktorov z mikrorias. Tento nápad nie je celkom nový. Už v roku 2013 spoločnosti Splitterwerk Architects a Arup spojili svoje sily, aby vytvorili plnohodnotnú demonštračnú budovu nazvanú BIQ, ktorá obsahuje minimálne 200 m2 panelov s biopoťahom z rias.Tieto panely, sfarbené do zelena vďaka vloženej biomase, slúžia na niekoľko účelov.

Zachytávajú oxid uhličitý a prebublávajú ho cez vodu napustenú vybranými kmeňmi rias, ktoré ho absorbujú. Takisto zachytávajú slnečné svetlo a fotosyntetizujú, čím zvyšujú svoju hmotnosť a vytvárajú čerstvý kyslík. Čím viac slnečného svetla je k dispozícii, tým rýchlejšie riasy rastú a zachytávajú približne 2 kg oxidu uhličitého na každý kilogram rias. Panely BIQ vo svojej vode zachytávajú aj teplo. Preto panely namontované vonku tienia budovu, čím v lete znižujú spotrebu energie klimatizácie.

Navyše toto teplo sa môže zužitkovať – rovnako ako samotná biomasa. Biomasa vyprodukovaná v BIQ sa pravidelne filtruje ako kašovitá hmota, potom sa odoberá a opätovne spracúva na spaľovateľné biopalivo.  To sa potom privádza späť do budovy a dodáva do kotla na výrobu teplej vody v budove. Vďaka tomu dokáže BIQ udržateľne pokryť približne tretinu energie potrebnej na ohrev vody.

Spoločnosť Greenfluidics chce v tomto procese vykonať niekoľko zlepšení. Týkajú sa hlavne zachytávania tepla a jeho konverzie. Systém spoločnosti využíva nanokvapaliny – do vody sa pridávajú recyklovateľné uhlíkové nanočastice, čím sa zvyšuje jej tepelná vodivosť.  Táto voda sa vedie cez jednu stranu panelov, čím sa zlepšuje zachytávanie tepla, zatiaľ čo na druhej strane sa pestujú riasy.

Teplo sa premieňa priamo na elektrinu prostredníctvom termoelektrického generátora a dodáva sa do budovy, čím sa tieto panely z rias viac podobajú tradičným solárnym panelom. Greenfluidics chce vyrábať svoje panely v rôznych atraktívnych dizajnoch, ktoré môžu pozdvihnúť architektúru. Spoločnosť, ktorá bola založená v roku 2018, dúfa, že svoj produkt čoskoro uvedie na trh.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

zasa pisali reakcia na: Okná z biopanelov vyrábajú energiu, kyslík, biomasu a vysávajú CO2

21.7.2022 00:07
na nejakej pochybnej stranke? nikto nedokaze splnit to, co vy naslubovat :-) Za tie roky sa stavate studnicou sprostosti.
Reagovať

RE: zasa pisali reakcia na: zasa pisali

21.7.2022 16:07
Prvá tretina je realizovateľná v pohode, teda pestovanie rias na akumuláciu biopaliva. Druhá tretina je tiež v pohode, teda tienenie budovy a zachytávanie tepla panelom. Ale mám obavy o účinnosť toho termoelektrického generátora, tie majú účinnosť pod 10%. S tým si akurát tak zasvietia na chodbe.

Teda pokiaľ nenastane zázrak, a podarí sa im zázrak so zvýšením účinnosti.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať