SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Podarilo sa vyrobiť atrament inšpirovaný chobotnicami, ktorý dokáže na požiadanie zmeniť farbu

0

Vedci vytvorili nový atrament aktivovaný svetlom, ktorý dokáže na požiadanie meniť farbu. Tvoria ho mikroperličky rôznych farieb, ktoré v reakcii na rôzne vlnové dĺžky svetla stúpajú alebo klesajú, takže jeho povrch vyzerá ako špecifická farba, čo by mohlo byť užitočné pre nové elektronické displeje alebo aktívne maskovacie systémy. Hlavonožce, ako sú napr. chobotnice, sú známe svojou schopnosťou meniť farbu, a to pomocou orgánov nazývaných chromatofory.

Tie sa skladajú z malých pigmentových vrecúšok, ktoré sa môžu ľubovoľne rozširovať alebo zmršťovať, pričom kombinácie farebných pigmentov, ktoré sú v danom čase viditeľné alebo skryté, dodávajú koži živočícha špecifickú farbu alebo vzor. Tento zložitý prírodný mechanizmus inšpiroval výskumníkov z Hongkonskej univerzity a Xiamenskej univerzity na vytvorenie nového atramentu meniaceho farbu. Atrament obsahuje mikroguľôčky vyrobené z oxidu titaničitého a zafarbené azúrovou, purpurovou a žltou farbou (cyan, magenta, yellow).

Túto trojicu možno poznáte ako základné farby atramentu niektorých tlačových systémov vďaka ich schopnosti reprodukovať iné farby prostredníctvom rôznych kombinácií. V tomto prípade sú mikroguľôčky zmiešané v rovnakom množstve a sú navrhnuté tak, aby jednotlivé farby v reakcii na svetlo stúpali na povrch alebo klesali na dno. Úpravou vlnovej dĺžky a intenzity svetla možno vyvolať na povrchu rôzne farby, čím sa vytvoria vzory a dokonca aj obrazy. Kľúčom je oxid titaničitý v mikroguľôčkach, ktorý v reakcii na svetlo vytvára redoxnú reakciu, ktorá posiela mikroguľôčky rôznymi smermi.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Každá farba farbiva reaguje na rôzne vlnové dĺžky svetla a posiela mikroguľôčky danej farby nahor alebo nadol. Takže napríklad zelené svetlo vynesie na povrch žlté a azúrové mikroguľôčky, zatiaľ čo purpurové klesnú na dno. Pri testoch tím preukázal, že systém je schopný reprodukovať sériu obrázkov, ktoré sa premietajú na povrch. Ak bude technológia úspešná, mohla by byť užitočná na výrobu nových typov displejov, zariadení s elektronickým atramentom a dokonca aj na aktívne optické maskovanie. Výskum bol uverejnený v časopise Nature.

Zdroj: newatlas.com..

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať