SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Podľa analytikov stávkou na Windows Phone prišla Nokia o dve miliardy

0
Šéf Nokie Stephen Elop pred rokom tvrdil, že sa fínskej spoločnosti ešte podarí predať 150 miliónov telefónov so Symbianom. Aká je skutočnosť? To zhodnotil popredný analytik Horace Dediu, ktorý sa venuje mobilným technológiám. Predaje Symbianu vrcholili v poslednom štvrťroku 2010. Odvtedy sa Nokii za sedem kvartálov podarilo predať 96 miliónov smartfónov so Symbianom a predaje ustavične klesajú, v poslednom štvrťroku sa ich už predalo len 3,4 milióna kusov.

A čo smartfóny s Windows Phone? Lumií sa síce predalo viac ako očakávaných 9 miliónov (9,5 mil. kusov), no trh rástol rýchlejšie, ako sa predpokladalo, a tak ich podiel na trhu je nižší, ako hovorili predikcie (6,2 % v 2Q namiesto očakávaných 10 %). Výsledky za 3. štvrťrok ešte nie sú k dispozícii, ale očakáva sa podiel pod 5 % (možno dokonca len okolo 3 percent).

nokia_predaje.png

Podľa podpísanej zmluvy o exkluzivite s Microsoftom dostane Nokia za svoj záväzok každý štvrťrok 250 miliónov dolárov, za rok to teda bola miliarda. Dediu predpokladá, že keby sa Nokia naďalej sústredila na Symbian, jej tržby z predaja smartfónov mohli dosiahnuť asi 9 mld. dolárov (za predpokladu, že by sa podarilo predať pôvodne plánovaných 150 miliónov telefónov), čo pri marži 33 % znamená tri miliardy prevádzkového zisku. Podľa jeho odhadov teda stávka na Windows Phone pripravila Nokiu o 2 miliardy dolárov.

Zatiaľ to teda vyzerá tak, že Nokii sa zmluva s Microsoftom veľmi nevyplatila. Rozhodujúci však bude štvrtý štvrťrok a výsledky predajov vo vianočnom období.

Zdroj: asymco.com

Pridať komentár