SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Podľa šéfa AI Googlu je strach z umelej inteligencie neopodstatnený

Technológie
5

V poslednom čase sa často bije na poplach v súvislosti s nebezpečenstvami  spojenými s umelou inteligenciou. Elon Musk to robí už niekoľko rokov, no šéf Facebooku Mark Zuckerberg tvrdí, že takéto apokalyptické scenáre sú prehnané. Najnovšie sa k nemu pridal aj vedúci divízie umelej inteligencie Googlu John Giannandrea na konferencii TechCrunch Disrupt v San Franciscu.

Podľa neho je okolo umelej inteligencie veľa neopodstatneného humbugu. Myšlienka „nadľudskej inteligencie“ je neraz kľúčová téma rôznych filmov o AI. Vyvolávajú strach z toho, že ak umelá inteligencia dosiahne určitú úroveň zložitosti, stane sa nekontrolovateľnou. Nebudú to už len veľmi inteligentné počítače, ale niečo na celkom inej úrovni: entity podobné mimozemskému vedomiu s neznámym zámerom a bez morálky.

Väčšina výskumníkov pracujúcich v laboratóriách však hovorí niečo iné. Programy, ktoré vytvárajú, sú oveľa hlbšie, než sa nazdávate, ale s úzkym zameraním inteligencie – sú dobré len pri veľmi špecifických úlohách. Podľa Giannandreu je ich „všeobecná inteligencia“ na úrovni štvorročného dieťaťa.

Táto technológia však predstavuje aj reálne problémy. Ako výkonný dohliadací nástroj môže poslúžiť autoritatívnym vládam, ako katalyzátor automatizácie pracovných miest ohrozuje ekonomiku, ako nový spôsob vedenia vojna by mohol viesť k novým a neočakávaným hrozbám. To sú problémy spojené s umelou inteligenciou, ktoré by sa mohli vystupňovať a škodiť svetu nečakaným spôsobom. Ale nie superinteligencia, nikto totiž nepovedal, že apokalypsa musí byť inteligentná.

Zdroj: Theverge

Redakcia

Všetky autorove články
Elon Musk Mark Zuckerberg umelá inteligencia

5 komentárov

AH reakcia na: Podľa šéfa AI Googlu je strach z umelej inteligencie neopodstatnený

26.9.2017 17:09
zrejme nepocitil hackerske utoky pouzivajuce AI. Taktiez pointa nie je vyvoj AI zastavit ale mat nad nim kontrolu este pred tym ako pridu problemy, ktore ale pridu. Mame rozne organizacie, staty, kdekolvek k tomu moze dojst, zakon nepomoze ani vo vlastnej krajine, nieto v zahranici. Navytse treba pocitat s tym ze niekto tu hranicu prekroci, ako potom zastavis AI ak konvencne sposoby zlyhaju? Lepsou AI...
Reagovať

RE: AH reakcia na: AH

2.10.2017 12:10
"Navytse treba pocitat s tym ze niekto tu hranicu prekroci, ako potom zastavis AI ak konvencne sposoby zlyhaju?"
.
.
.
Vypinacom??? ;-)
Reagovať

RE: AH reakcia na: AH

1.10.2017 07:10
Tvoj nazor prameni z toho, ze tomu nerozumies.
Reagovať

RE: AH reakcia na: AH

26.9.2017 20:09
Stačí, že ľudia prestanú vymieňať pokazený hardware v serverovňach s AI. To by bola asi najpomalšia možnosť zastavenia, keby všetko iné nefungovalo ;)
Reagovať

úplne klamlivo preložený článok reakcia na: Podľa šéfa AI Googlu je strach z umelej inteligencie neopodstatnený

26.9.2017 00:09
Šéf AI tvrdí, že umelá inteligencia je vyše 100 000 x slabšia ako mozog batoľa. Tak netrepte
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať