
Podľa šéfa AI Googlu je strach z umelej inteligencie neopodstatnený
V poslednom čase sa často bije na poplach v súvislosti s nebezpečenstvami spojenými s umelou inteligenciou. Elon Musk to robí už niekoľko rokov, no šéf Facebooku Mark Zuckerberg tvrdí, že takéto apokalyptické scenáre sú prehnané. Najnovšie sa k nemu pridal aj vedúci divízie umelej inteligencie Googlu John Giannandrea na konferencii TechCrunch Disrupt v San Franciscu.
Podľa neho je okolo umelej inteligencie veľa neopodstatneného humbugu. Myšlienka „nadľudskej inteligencie“ je neraz kľúčová téma rôznych filmov o AI. Vyvolávajú strach z toho, že ak umelá inteligencia dosiahne určitú úroveň zložitosti, stane sa nekontrolovateľnou. Nebudú to už len veľmi inteligentné počítače, ale niečo na celkom inej úrovni: entity podobné mimozemskému vedomiu s neznámym zámerom a bez morálky.
Väčšina výskumníkov pracujúcich v laboratóriách však hovorí niečo iné. Programy, ktoré vytvárajú, sú oveľa hlbšie, než sa nazdávate, ale s úzkym zameraním inteligencie – sú dobré len pri veľmi špecifických úlohách. Podľa Giannandreu je ich „všeobecná inteligencia“ na úrovni štvorročného dieťaťa.
Táto technológia však predstavuje aj reálne problémy. Ako výkonný dohliadací nástroj môže poslúžiť autoritatívnym vládam, ako katalyzátor automatizácie pracovných miest ohrozuje ekonomiku, ako nový spôsob vedenia vojna by mohol viesť k novým a neočakávaným hrozbám. To sú problémy spojené s umelou inteligenciou, ktoré by sa mohli vystupňovať a škodiť svetu nečakaným spôsobom. Ale nie superinteligencia, nikto totiž nepovedal, že apokalypsa musí byť inteligentná.
Zdroj: Theverge