PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Policajtom pri odhaľovaní hackerov pomáhajú IT experti

Bezpečnosť
0

Michal_Slivka.jpg Bezpečnosť finančných inštitúcií na Slovensku je v kompetencii samotných subjektov, no zároveň sa naši policajti venujú odhaľovaniu počítačovej kriminality až do úrovne okresov. Konštatuje to polícia v súvislosti s informáciami o gangu kyberzločincov, ktorý za dva roky ukradol od stovky finančných inštitúcií vo svete takmer miliardu dolárov.

"Pokiaľ si to vyšetrovanie konkrétneho prípadu vyžaduje, sú do konania zapojení aj experti či odborníci z IT oblasti," povedal pre agentúru SITA hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. Okrem toho, vyšetrovateľom sú tiež k dispozícii odborníci na počítačovú kriminalitu z policajného prezídia, ktorí im vedia podľa Slivku v zložitejších prípadoch metodicky pomôcť.

Zahraničné médiá v pondelok informovali o medzinárodnej skupine kyberzločincov, ktorá ukradla za dva roky až do jednej miliardy amerických dolárov od stovky finančných inštitúcií vo svete.

Gang si vytypoval konkrétnych zamestnancov bánk, ktorým zaslal mail s prílohou. Keď ju otvorili, škodlivý softvér sa dostal do vnútornej siete a dostal sa ku kamerovým záznamom. Pomocou nich útočníci zistili, ako jednotliví úradníci pracovali a dokázali tak napodobniť ich činnosť pri posielaní peňazí. V niektorých prípadoch gang umelo navýšil zostatok na účte. Podvodnou transakciou potom tieto peniaze vybrali. Keďže skutočné peniaze klientov ostali nedotknuté, nikto si nič nevšimol.

Ďalšia technika zase spočívala v tom, že útočníci na diaľku ovládli bankomaty a nariadili im vydávať hotovosť. Vo vopred dohodnutom čase už pri bankomate čakal člen gangu a peniaze zobral. Práve táto metóda však podľa denníka New York Times viedla k odhaleniu nekalej činnosti. Jedna z postihnutých bánk si totiž všimla, že jej bankomat sám od seba vydáva peniaze bez toho, aby doň niekto vložil kartu či sa vôbec dotkol klávesnice.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať