SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Porovnanie s ´89: úvery sú v priemere lacnejšie, výška platov je takmer na desaťnásobku

Tlačové správy
0

To, že za socializmu bolo všetko lacnejšie a dostupnejšie, je mýtus. Zadovážiť si elektrický sporák, auto alebo bicykel je pre Slovákov oveľa jednoduchšie, ako to bolo v minulosti. Na takéto veci dlhodobej spotreby ľuďom v priemere stačí odpracovať menej času, ako za éry bývalého režimu. Podobne je to napríklad aj s úverom na stavbu domu alebo s pôžičkou, ktoré sú v súčasnosti výhodnejšie ako v roku 1989.

Úvery sú v priemere lacnejšie ako za socializmu 
Slováci si v dnešnej dobe môžu v priemere zobrať lacnejšiu hypotéku alebo spotrebiteľský úver v porovnaní s obdobím pred rokom 1989. Zatiaľ čo koncom osemdesiatych rokov minulého storočia určoval štát ročnú úrokovú sadzu z pôžičky občanom vyhláškou na najviac 10 percent, dnes je na Slovensku priemerná sadzba spotrebiteľského úveru 8,5 percenta. Podobne je to aj s hypotékami. „Pred rokom 1989 bola úroková sadzba na individuálnu bytovú výstavbu stanovená štátom na 2,7 percenta. V súčasnosti si môžu zobrať ľudia na Slovensku hypotéku s úrokom aj oveľa nižším, v priemere je to dnes 1,5 percenta,“ približuje analytik Jaroslav Ondrušek zo spoločnosti Home Credit. Za socializmu existovali aj mladomanželské bezúročné pôžičky, no tie boli finančne ohraničené a nemal na ne nárok každý.

Môžeme si dovoliť kúpiť toho viac
Vo všeobecnosti, keď porovnávame ceny aj vzhľadom k tomu, koľko v priemere dnes Slováci zarábajú, môžeme povedať, že niektoré tovary a služby samozrejme zdraželi a iné zase na druhej strane zlacneli. V roku 1989 bol priemerný hrubý plat 3170 korún československých, teda v mene, ktorou sa platilo v spoločnom štáte Slovákov a Čechov až kým sa v deväťdesiatych rokoch minulého storočia nerozdelili. V prepočte na eurá by to dnes bolo o niečo viac ako 105 eur*. A ako je to dnes? Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve v 2. štvrťroku 2018 dosiahla úroveň 1004 eur. Jednoduchým porovnaním, bez započítania inflácie, je dnešný priemerný hrubý plat takmer 10-násobkom zárobku z konca éry socializmu. „V minulosti, pred rokom 1989, neboli medzi platmi také markantné rozdiely ako sú dnes a väčšina ľudí zarábala približne rovnako. Je zaujímavé, že napríklad robotníci v ťažkom priemysle či baníci často dostávali vyššiu výplatu ako lekári alebo ľudia pracujúci v banke. Dnes je situácia s platmi úplne iná a rozdiely vo výške zárobkov sú obrovské, aj niekoľko násobne. Realita je ale každopádne taká, že priemerne zarábajúci Slovák si v súčasnosti môže zo svojho zárobku dovoliť kúpiť viac tovarov a služieb ako pred 29 rokmi,“  hodnotí analytik J. Ondrušek z Home Creditu.    

Ceny v ´89 a dnes
Pre porovnanie môžeme uviesť aj pár príkladov, ako sa zmenili ceny z roku 1989 v porovnaní so súčasnosťou. V roku 1989 stál kilový chlieb 4 koruny a 40 centov, čo je v prepočte na eurá necelých 15 centov, štvrť kilové balenie masla 10 korún (v prepočte 33 centov) a trebárs mliečna tabuľková čokoláda sa predávala za 13 korún (v prepočte 43 centov). Zaujímavé je aj porovnanie bežných vecí a služieb, ktoré ľudia v bývalom Československu využívali. Kombinovaný sporák stál 3560 korún (v prepočte 118 eur), za lístok do kina dospelý človek v roku 1989 zaplatil presne 10 korún československých (v prepočte 33 centov) a pánsky bicykel vyšiel na 1520 korún (v prepočte 50,5 eur). „Hoci ceny, ktoré štát vo veľkej miere dotoval, boli pomerne nízke, neznamená to, že si ľudia tovar a výrobky mohli len tak jednoducho zadovážiť. Regály v obchodoch často zívali prázdnotou alebo sa zase čakalo v dlhých radoch a zapisovalo sa do poradovníkov. Kúpiť si trebárs len tak bežne pomaranče alebo banány bolo nemožné,“ dopĺňa J. Ondrušek.      


* Pri prepočte meny - Korún československých  na eurá sme použili konverzný kurz 30,126.

 

 

 

PR clinic

Všetky autorove články
uver plat porovnanie percenta analytik socializmus dostupnost

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať