Postavenie obrieho „hyperteleskopu“ na Mesiaci je len otázkou času

Technológie
0

Teleskopy už boli postavené vysoko v horách, dokonca sme ich vypustili aj do vesmíru. Dosiahli sme vďaka nim úžasné a prekvapujúce nové objavy o vesmíre. Aký by teda mal byť náš ďalší pokrok v oblasti observatórií? Na základe nového článku na predtlačovom serveri arXiv by bol dobrou voľbou povrch Mesiaca. Umiestnenie teleskopov na Mesiaci nie je nový nápad. V novom článku autori sumarizujú niekoľko známych myšlienok a predstavujú aj nový koncept, ktorý nazývajú hyperteleskop.

Zatiaľ čo rádioteleskopy na odvrátenej strane Mesiaca, ako je LCRT, sú možno najpopulárnejším návrhom, medzi ďalšie patrí Life Finder Telescope At Lunar Poles (LFTALP), čo by bola sústava 6,5-metrových ďalekohľadov zameraných na štúdium atmosfér exoplanét pri ich prechode okolo ich hviezdy. Ďalej je tu Lunar Optical UV Explorer (LOUVE), ktorý sa zameriava na jasné objekty v UV časti spektra. Myšlienka vybudovať na Mesiaci sústavu observatórií je síce zaujímavý cieľ, ale v súčasnosti je ďaleko za našimi technickými možnosťami. Autori preto navrhujú trochu jednoduchšie riešenie.

Základný optický teleskop, ktorý by využíval výhody mesačného terénu. Výkon optického ďalekohľadu závisí najmä od veľkosti jeho primárneho zrkadla a ohniskovej vzdialenosti ďalekohľadu. Na Zemi sa dá ohnisková vzdialenosť zväčšiť tým, že pridá viacero zrkadiel. Hyperteleskop by mohol ako primárne zrkadlo používať sústavu zrkadiel usporiadanú pozdĺž terénu krátera. Detektorová skupina teleskopu by potom mohla byť zavesená na kábli, podobne ako boli detektory observatória Arecibo zavesené nad sieťovou anténou.

Keďže zrkadlá by nemuseli byť veľké, ich konštrukcia by bola oveľa jednoduchšia a celkový tvar krátera by znamenal menej „pozemných prác“ potrebných na ich umiestnenie. Variantom tejto myšlienky by bolo umiestniť zrkadlá na jednu stranu krátera a prístrojové vybavenie na druhú. To by umožnilo veľmi veľkú ohniskovú vzdialenosť, pričom pozorovací rozsah takéhoto teleskopu by bol obmedzený.

Všetky tieto nápady sú zatiaľ v počiatočnom štádiu. A okrem ich konštrukcie by bolo potrebné prekonať aj iné problémy. Na zrkadlách by sa časom hromadil prach, ktorý by bolo treba odstraňovať. A hoci má Mesiac oveľa menšiu seizmickú aktivitu ako Zem, stále by to mohlo ovplyvniť nastavenie zrkadiel a detektorov. Jedno je však jasné: na Mesiac sa vrátime a mesačné observatórium je len otázkou času.

Zdroj: sciencealert.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať