SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Pripravte sa na film, ktorý vás naozaj prinúti zamyslieť sa nad tým, čo zdieľate na Facebooku

3

Názov britskej firmy Cambridge Analytica venujúcej sa politickému poradenstvu, ktorá pracovala na kampani prezidenta Donalda Trumpa v roku 2016, sa dostal do povedomia verejnosti v súvislosti s minuloročným odhalením, že zhromaždila údaje 87 miliónov používateľov Facebooku bez ich súhlasu. Škandál viedol až k tomu, že CEO Facebooku Mark Zuckerberg sa musel obhajovať pred Kongresom. A teraz sa stal predmetom nového dokumentu spoločnosti Netflix s názvom The Great Hack.

Jeho načasovanie ani nemohlo byť dokonalejšie. Americká Federálna obchodná komora udelila Facebooku pokutu vo výške 5 miliárd dolárov za incidenty týkajúce sa ochrany osobných údajov. Dokument mal premiéru na filmovom festivale Sundance začiatkom tohto roka a jeho uvedenie sa zhoduje so začiatkom kampane na prezidentské voľby v roku 2020.

Dvojhodinový film nie je len o páde spoločnosti zaoberajúcej sa analýzou údajov alebo o jej úlohe vo voľbách. The Great Hack nastoľuje otázku: Sme manipulovaní sociálnymi sieťami, aj keď dobrovoľne poskytujeme technologickým spoločnostiam svoje osobné informácie? Dokument sleduje škandál očami rôznych účastníkov vrátane Brittany Kaiserovej, bývalej riaditeľky pre rozvoj podnikania spoločnosti Cambridge Analytica, ktorá pred nástupom do firmy pracovala na prezidentskej kampani Baracka Obamu.

Julian Wheatland, jeden z vedúcich pracovníkov Cambridge Analytica, vo filme hovorí, že takýto škandál s údajmi sa jednoducho musel stať. Technológie napredujú prirýchlo a ľudia im v skutočnosti nerozumejú. Iba ho mrzí, že sa to prihodilo práve spoločnosti Cambridge Analytica.

Režisér filmu Jehane Noujaim tvrdí, že rovnováha by sa dala dosiahnuť obmedzením množstva osobných informácií, ktoré zdieľame výmenou za kontakt s blízkymi. Spoločnosti prevádzkujúce sociálne siete by sa podľa neho mali považovať za „spoločnosti poskytujúce služby vo verejnom záujme“, a to aj s príslušnou morálnou zodpovednosťou.

„Mám pocit, že je nesprávna voľba, že musíme obchodovať so všetkými našimi súkromnými informáciami, aby sme boli v spojení s našimi priateľmi,“ povedal Noujaim.

Zdroj: cnet.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Facebook online internet web Digital dáta video foto sukromie bezpečnosť

3 komentáre

zrovna tento.. reakcia na: Pozrite si film, ktorý vás naozaj prinúti zamyslieť sa nad tým, čo zdieľate na Facebooku

29.7.2019 09:07
... dokument je dost prepadak, vcera som ho dopozeral a v podstate tam ide o to ako Trump a Brexit vedeli o moznosti targetovat reklamy ludom skor ako lavicaci .. Co ich ocividne nasralo tak, ze vznikol dokument ktory hovori ze ak volite pravicu, tak ste sa nechal zmanipulovat.. To ze su osobne data zbierane a targetovane vieme roky. Uniky z FB su mozno na zamyslenie, kazdopadne clovek musi ocakavat ak pouziva nieco zdarma, nikdy to zdarma nie je (viz strata sukromia)

* zenska je silno nesympaticka, ocividne jej prachy z CA nesmrdia, ale pracovat pre "powerful white men" uz nechce ..
* typek s fialovymi vlasmi v case kedy kampan pre Trumpa existovala tak v CA ani nepracoval, to hovori za vsetko
* senat, alebo co to bolo, akonahle sa vyjadrili ze "boli ste si vedoma ze vediete kampan pre far-right politikov" mi tiez stacilo v ramci left-agendy

2hodiny zivota v pic*, cakal som znacne lepsi dokument a ak nic ine, tak politicky vyvazeny .. co v dnesnej dobe bolo zrejme naivne
Reagovať

blbost! reakcia na: Pozrite si film, ktorý vás naozaj prinúti zamyslieť sa nad tým, čo zdieľate na Facebooku

25.7.2019 18:07
Liberali prehrali tak teraz budu vinnit socialne siete. Totalny nezmysel, je viac zjavne, ze media predlacaju viac liberalne sracky ako konzervativne hodnoty... Uz nevedia coho sa chytit. Ludia maju dost nezmyslou, uz to pojde pre nich len dole... Ani tento dokument im nepomoze...
Reagovať

RE: blbost! reakcia na: blbost!

26.7.2019 08:07
Myslím si, že ľudia, ktorí neovládajú a prznia svoju rodnú reč, nemôžu ani rozumieť tomu, čo sa okolo nich deje. Pravdou je, že ľudia nevyhľadávajú osobné stretnutia a schovávajú sa výhovorky a stavajú okolo seba múry. Ale na sociálnych sieťach sú schopní, obrazne povedané, vyzliecť sa donaha. A niektorí to aj robia. Ale to je ich vec. Nič nemôže nahradiť osobné stretnutia a nič nemôže nahradiť, keď jeden druhému do očí povie: mám ťa rád a je mi s tebou dobre.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať