SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Právne okienko: Svitá startupom na lepšie časy?

0

Dôležitosť startupov pre európsku ekonomiku v posledných rokoch prudko rastie. Je preto dobrá správa, že firmy s potenciálom zmeniť svet čaká v Európskej únii zmena k lepšiemu.

O zjednodušenie podnikania pre startupy sa snaží Európska komisia zavedením nových štandardov. Deklarácia môže dodať silný ťah rozvoju inovácií naprieč Európou. Podpísalo ju už 25 štátov. Odporúčania vychádzali od samotných podnikateľov, ktorí jasne identifikovali priestor na zlepšenie. Očakávania sú preto veľké.

Rýchly rast biznisu je v období po pandémii dôležitejší ako kedykoľvek predtým. Zmena v prístupe k startupom k nemu prispeje viacerými spôsobmi. Ambiciózny plán by mohol pomôcť vytvoriť v Európe svetové centrum technologických inovácií podľa vzoru Silicon Valley.   Slabinou inovatívnych firiem je priťahovanie talentov z krajín mimo EÚ. Iniciatíva plánuje zrýchliť vybavenie víz pre zamestnancov z cudziny. Nezabúda ani na podporu návratu technologických pracovníkov, ktorí emigrovali do tretích krajín.

Rýchlo rastúci startup sa musí rozhodovať bleskovo a rázne. Inovatívni podnikatelia preto ocenia možnosť vydávať akciové opcie bez hlasovacieho práva. Tým sa vyhnú záťaži v podobe konzultácii s množstvom menšinových akcionárov. Čím rýchlejšie budú kľúčové rozhodnutia prijaté, tým má startup väčšiu šancu stať sa jednorožcom a prekonať miliardovú hodnotu. A zakladatelia to dobre vedia.

Technologické spoločnosti sú jeden z hnacích motorov zelenej obnovy naprieč Európou. Myslel na to aj Európsky fond obnovy, ktorý vyčlenil časť prostriedkov na podporu rozvíjajúcich sa technológií.

Každodenné fungovanie startupov ovplyvní aj plánovaná zmena v komunikácii s úradmi. Končia sa podania v papierovej forme a takmer všetka komunikácia so štátom bude prebiehať elektronicky.

Ako to pri startupoch býva, len dobrý nápad nestačí. Keďže deklarácia nie je právne záväzná, štáty nie sú povinné ju implementovať. Veríme, že iniciatíva nezostane len na papieri, a vyzývame kompetentných, aby ju dotiahli do exekučnej fázy. Bolo by to mimoriadne prospešné nielen pre startupy, ale aj pre celé podnikateľské prostredie.

Oliver Majdúch, IT & Biznis advokát SCHIN & MAJDÚCH legal, s. r. o.

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať