ACER_082021 ACER_082021 ACER_082021 Advertisement

Bezplatný kurz Umelej inteligencie

4

Ľudia na Slovensku sa môžu viac dozvedieť o tom, ako fun­guje umelá inteligencia, cez medzinárodný osve­tový program Elements of AI, ktorý prichádza na Slovensko pod gesciou Centra pre umelú inteligenciu na Slovensku (CUI) AIslovakIA.

SAMSUNG_07M1 Advertisement  

Kurz vytvorili partneri z Helsinskej univerzity a spoločnosť Reaktor Innovations, Ltd., s podporou fínskej vlády a Európskej komisie. Odborným garantom kurzu je Univerzita Komenského v Bratislave a kurz má aj mnoho podporovateľov z radov firiem a odborných spoločností. Bežných ľudí chce v slovenčine formou e-learningu bezplatne vzdelávať a pripravovať na reálne situácie, keď dochádza ku kontaktu s umelou inteligenciou. Nielen študenti, ale aj bežní ľudia a zamestnanci si môžu interaktívne osvojiť úplné základy AI a zvyšovať si tak svoje digitálne zručnosti a IT gramotnosť. Úspešný absolvent dostane certifikát.

Kurz Elements of AI už absolvovalo vyše 620 000 ľudí z viac ako 160 krajín sveta z rôznych demografických skupín. Podľa doterajších štatistík takmer 40 % účastníkov sú ženy a viac než 25 % tvoria ľudia starší ako 45 rokov.

Kurz sa skladá zo šiestich častí, ktoré objasňujú rôzne aspekty AI, ako napríklad definície, základy pravdepodobnosti, neurónové siete, strojové učenie a implikácie na spoločnosť. Počas výučby sa študenti vžívajú do roly pracovníkov, voličov, ako aj konzumentov médií a rôznych produktov. Kurz obsahuje praktické cvičenia a vyžaduje aj slovné odpovede, ktoré sú hodnotené. Predpokladaná časová náročnosť kurzu je 25 až 50 hodín v závislosti od vzdelania účastníka.

Predplatné NEXTECH 2021

„Sme veľmi radi, že Centrum pre umelú inteligenciu môže ľuďom na Slovensku sprostredkovať osvedčené vzdelávanie, ktoré dáva príležitosť každému, kto sa o tému umelej inteligencie za­ujíma, aby získal v tejto oblasti aspoň základné vzdelanie, rozhľad a inšpiráciu. Výhodou tohto bezplatného kurzu je jeho široké spoločenské využitie pre ľudí v rozličných profesiách a študijných zameraniach. Je určený pre školy, firmy, rodiny aj seniorov,“ vysvetľuje Gabriel Galgóci, predseda správnej rady CUI.

Kto môže kurz Elements of AI absolvovať?

Účastníkom kurzu môže byť každý, koho zaujíma umelá inteligencia a chce zlepšiť svoje zručnosti. Čoskoro by sa mal sprístupniť v stredných školách a na slovenských univerzitách. Kurz pomáha študentom porozumieť svetu, v ktorom aktuálne žijeme, očami umelej inteligencie, búrať strach a predsudky, ale zároveň upozorňovať na limity a hrozby, ktoré AI prináša.

Elements of AI vysvetľuje implikácie využívania umelej inteligencie na reálne, každodenné situácie. Robí tak pomocou interaktívnych cvičení, pri ktorých sa študenti učia prinášať informované rozhodnutia ako pracovníci, voliči, ale aj ako konzumenti médií a produktov.

Aký priestor má tento kurz vyplniť?

Existuje mnoho online kurzov v oblasti AI, no mnohé z nich, ak nie všetky, vopred vyžadujú rozsiahle vedomosti v programovaní či matematike, a tak ostávajú pre väčšinu bežnej populácie neprístupné. Kurz Elements of AI je určený pre každého, koho táto téma za­ujíma, a účastníci majú možnosť nadobudnúť chápanie a zručnosti potrebné na posudzovanie sveta, v ktorom žijeme, očami umelej inteligencie. Navyše univerzitné vzdelanie je v mnohých častiach sveta veľmi drahé. Elements of AI je navrhnutý tak, aby bol zadarmo a prístupný úplne každému. Tento kurz dokáže demokratizovať AI a poskytnúť všetkým nástroje, pomocou ktorých môžu byť účastní na formovaní budúcnosti bez ohľadu na úroveň ich príjmov alebo spoločenskú vrstvu.

Pre koho je kurz určený?

Pre každého, koho zaujíma umelá inteligencia. Mnoho ľudí má záujem učiť sa o AI, lebo vnímajú, že to bude v budúcnosti dôležitá téma. Chcú vedieť, ako bude AI ovplyv­ňovať ich životy a ako to dokážu využiť vo svoj ­prospech. Na kurz sa prihlásilo už viac než ­ 600 000 ľudí vo veku od 20 do 75 rokov z rôznych demografických skupín a z viac než 160 krajín. Sú medzi nimi zastúpené rôzne profesie – manažéri v oblasti biznisu, opatrovatelia, zubári, ale aj nezamestnaní.

Čo sa naučia?

Všetci účastníci si osvoja úplné základy AI. Kurz sa skladá zo šiestich častí, ktoré objasňujú rôzne aspekty AI, zahŕňajúce definície, základy pravdepodobnosti, neurónové siete, strojové učenie a implikácie na spoločnosť.

Kde sa kurz dá nájsť?

Do kurzu Elements of AI sa dá zapísať cez webovú stránku národnej platformy ­AIslovakIA (www.aislovakia.com), kde sa možno postupne oboznamovať s ďalšími aktivitami tohto združenia zameraného na rozvoj umelej inteligencie na Slovensku. O kurz prejavili zá­ujem aj rôzne spoločnosti, ktoré vítajú zvýšenie znalostných kompetencií svojich zamestnancov. Všetky subjekty, ktoré chcú sprostredkovať tento kurz ďalej, sa môžu prihlásiť na stránke https://aislovakia.com/

 

Zobrazit Galériu

www.aislovakia.com

Všetky autorove články

4 komentáre

Stačí aj Informatika s Mišom na youtube reakcia na: Bezplatný kurz Umelej inteligencie

29.5.2021 15:05
Informatika s Mišom na youtube preberá strojové učenie aj pandas v pythone
Reagovať

RE: Stačí aj Informatika s Mišom na youtube reakcia na: Stačí aj Informatika s Mišom na youtube

29.5.2021 16:05
Wau pecka, riadne dobry je ten Miso! Od 0:40 https://www.youtube.com/watch?v=_3pU8dS3Ykw
Reagovať

RE: RE: Je skvelý, aj ja som ho pozerala :) reakcia na: RE: Stačí aj Informatika s Mišom na youtube

29.5.2021 18:05
Je super, videla som celý kurz o pandase datafrejm a tak. Len by to chcelo viac matematiky, keby tam preberal a aj štatistiky, aby boli tie pojmy jasnejšie.
Reagovať

"Redakcia" reakcia na: Bezplatný kurz Umelej inteligencie

24.5.2021 16:05
Redakcia prihlaste sa tam! Mozno konecne pochopite, ze AI nema nic spolocne s inteligenciou, a je to len marketingovy nazov a obycajne programy. Strojove ucenie a pod. je uz roky obycajny program.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať