Pre pacientov s Alzheimerom už existuje liek

0

Vedci z UVA Health priniesli prekvapivé zistenie: pacienti užívajúci lieky na HIV, známe ako nukleozidové inhibítory reverznej transkriptázy (NRTI), vykazujú podstatne nižšiu pravdepodobnosť vzniku Alzheimerovej choroby. Tento objav by mohol znamenať významný prelom, keďže sa odhaduje, že tieto lieky by mohli potenciálne zabrániť až miliónu nových prípadov Alzheimerovej choroby každý rok. Ide o významný potenciálny pokrok v boji proti tomuto ničivému ochoreniu s obmedzenými možnosťami liečby.  

Výskum bol založený na analýze dvoch rozsiahlych databáz zdravotného poistenia v USA: databázy U.S. Veterans Health Administration a databázy MarketScan. V jednej z databáz sa riziko vzniku Alzheimerovej choroby znižovalo o 6 % každý rok, počas ktorého pacienti užívali NRTI; v druhej databáze bol ročný pokles až 13 %. Štúdia zahŕňala viac ako 270 000 pacientov vo veku 50 a viac rokov, ktorí užívali NRTI na liečbu HIV alebo hepatitídy B a u ktorých nebola predtým diagnostikovaná Alzheimerova choroba.

Zníženie rizika bolo považované za "významné a podstatné" aj po zohľadnení iných faktorov. Tento výskum je príkladom sily opätovného využitia liekov (drug repurposing) – nachádzania nových použití pre existujúce, schválené lieky, čo môže výrazne urýchliť časový plán vývoja nových liečebných/preventívnych postupov. Navrhovaný mechanizmus účinku spočíva v tom, že NRTI, ktoré sa používajú na zastavenie replikácie vírusu HIV, môžu tiež inhibovať inflamazómy.

Inflamazómy sú zložky imunitného systému, ktoré sa podieľajú na rozvoji Alzheimerovej choroby, napríklad podporou neurozápalu. Tím vedcov pod vedením Dr. Jayakrishnu Ambatiho už predtým identifikoval túto vlastnosť NRTI blokovať inflamazómy. Dôležité je, že pacienti užívajúci iné typy liekov na HIV (iné ako NRTI) nevykazovali rovnaké znížené riziko Alzheimerovej choroby, čo podporuje špecifickú úlohu NRTI a ich účinku blokujúceho inflamazómy.

Zameranie na inhibíciu inflamazómov pomocou NRTI posilňuje rastúce chápanie, že neurozápal je kľúčovým faktorom v patogenéze Alzheimerovej choroby, nielen jej vedľajším produktom. Hoci sú tieto zistenia sľubné, sú založené na pozorovacích dátach. Preto vedci z UVA Health teraz vyzývajú na uskutočnenie klinických štúdií, ktoré by definitívne otestovali NRTI v prevencii Alzheimerovej choroby. Klinické štúdie sú zlatým štandardom pre preukázanie účinnosti a bezpečnosti lekárskeho zásahu.  

Celosvetovo pribudne ročne približne 10 miliónov nových prípadov. Obrovské sú aj náklady na starostlivosť, ktoré v len USA dosahujú 360 miliárd dolárov ročne a potenciálne môžu vzrásť až na 1 bilión dolárov. Tieto štatistiky podčiarkujú naliehavú potrebu účinných preventívnych stratégií. Výskum pokračuje aj vývojom novších a potenciálne bezpečnejších liekov. Tím Dr. Ambatiho vyvinul nový liek blokujúci inflamazómy s názvom K9, ktorý je už v klinických skúškach pre iné ochorenia, a plánuje sa jeho testovanie aj pri Alzheimerovej chorobe.

Výsledky tohto výskumu boli publikované v časopise Alzheimer's & Dementia: The Journal of the Alzheimer's Association. Ak sa NRTI (alebo novšie lieky ako K9) ukážu ako účinné v klinických štúdiách, mohlo by to zmeniť paradigmu Alzheimerovej choroby z liečby symptómov v neskorom štádiu na prevenciu v ranom štádiu na základe rizikových faktorov a potenciálne biomarkerov aktivity inflamazómov.  

Zdroj: nypost.comnewsroom.uvahealth.comsciencedaily.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať