SAMSUNG_0425_02 Advertisement SAMSUNG_0425_02 Advertisement SAMSUNG_0425_02

Prečo 2nm vafle TSMC stoja 30 000 USD a čo to znamená pre spotrebiteľov

Technológie
2

V súčasnom technologickom svete sa polovodiče stali kľúčovým prvkom, a ich výroba je čoraz nákladnejšia. Nadchádzajúce 2-nanometrové (N2) polovodiče od TSMC, popredného svetového výrobcu čipov, sa údajne budú predávať za ohromujúcich 30 000 USD za doštičku. Táto cena predstavuje približne 66-percentný nárast oproti 3-nanometrovým čipom spoločnosti. TSMC odôvodňuje tieto nárasty cien masívnymi nákladmi na výstavbu 2nm výrobných závodov, ktoré môžu dosiahnuť až 725 miliónov USD.

Skúšobná výroba týchto čipov už pravdepodobne prebieha, pričom masová výroba je naplánovaná na koniec tohto roka. TSMC si kladie za cieľ vyrobiť desaťtisíce 2nm doštičiek do konca roka 2025, čo naznačuje ich ambície v tejto oblasti. Medzi kľúčových zákazníkov, ktorí očakávajú objednávky na 2nm čipy pred koncom roka, patria technologickí giganti ako Apple, AMD, Qualcomm, Broadcom a Nvidia. Očakáva sa, že procesor Apple A20 v nadchádzajúcom iPhone 18 Pro bude prvým čipom založeným na procese N2 od TSMC.

Okrem toho, procesory Intel Nova Lake majú tiež používať N2 a očakáva sa, že budú uvedené na trh budúci rok, čo signalizuje intenzívnu konkurenciu na trhu. Výťažnosť, teda podiel funkčných čipov na doštičke, je kľúčovým faktorom nákladov. Skoršie správy naznačovali, že výťažnosť 2nm procesu dosiahla minulý rok 60 percent, a nové údaje naznačujú, že výťažnosť 256Mb SRAM teraz presahuje 90 percent.

N2P má ponúkať 18-percentné zvýšenie výkonu oproti N3E pri rovnakej úrovni výkonu a 36-percentnú vyššiu energetickú účinnosť pri rovnakej rýchlosti, spolu s výrazne vyššou logickou hustotou. N2X, naplánovaný na masovú výrobu v roku 2027, zvýši maximálne taktovacie frekvencie o 10 percent. 2nm uzly TSMC budú používať tranzistorové architektúry gate-all-around (GAA) na riešenie úniku energie, čo je kritické pre výkon a efektivitu.

K PREDPLATNÉMU DOSTANEŠ DARČEKY!

Intel sa snaží predbehnúť TSMC, pričom nedávno začal rizikovú výrobu svojho uzla A18, ktorý tiež obsahuje technológiu GAA a „backside power delivery“. Tieto čipy sa očakávajú koncom tohto roka v procesoroch Intel Panther Lake pre notebooky, čo podčiarkuje intenzívnu globálnu konkurenciu v tomto odvetví. Cena 2nm doštičiek TSMC a budúcich uzlov je extrémne vysoká, čo je priamo spôsobené masívnymi investíciami do výrobných závodov.

Tieto náklady sa prenesú na zákazníkov, ako sú Apple a Nvidia, čo ovplyvní ceny koncových zariadení. Zároveň to vytvára finančnú bariéru pre menších hráčov a startupy. Vzťah je jasný: čím menší procesný uzol, tým vyššie náklady na výskum, vývoj a výrobu, čo vedie k exponenciálnemu nárastu cien doštičiek. To posilňuje dominanciu niekoľkých gigantov, ako sú TSMC, Intel a Samsung, v polovodičovom priemysle a zároveň podnecuje intenzívnu konkurenciu medzi nimi.

Boj o technologické prvenstvo je poháňaný nielen výkonom, ale aj ekonomickou udržateľnosťou týchto obrovských investícií. Vysoké náklady na špičkové čipy môžu spomaliť šírenie najnovších technológií do širšieho spektra produktov a odvetví. Môže to tiež prehĺbiť technologickú priepasť medzi krajinami, ktoré si môžu dovoliť investovať do týchto technológií, a tými, ktoré nie. Pre spotrebiteľov to znamená vyššie ceny za zariadenia s najnovšími procesormi.

Zdroj: techspot.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Vafple reakcia na: Prečo 2nm vafle TSMC stoja 30 000 USD a čo to znamená pre spotrebiteľov

6.6.2025 00:06
Mozno by nezaskodilo napisat,lolko pikometrov v priemere maju stomy pouzitych materiálov.. Na urovni atomu to konči. Cele to zmensovanie. Bud sa zmeni potom podstata technologie a bude sa experimentovat s jadrom,alebo stafetu uplne prevezmu kvanťáky....
Reagovať

Ze vafle reakcia na: Prečo 2nm vafle TSMC stoja 30 000 USD a čo to znamená pre spotrebiteľov

4.6.2025 23:06
Niesu to vafle ale vafre (vafers)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať